پ‌ک‌ک: جنگ شمال سوریه جنگ موجودیت کردها است

زاگرس هیوا
توضیح تصویر،

زاگرس هیوا از مقام‌های پ‌ک‌ک (حزب کارکران کردستان) نبرد کردها با ترکیه را جنگی در "دفاع از خود" می‌خواند

مقام‌های پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) در ترکیه می‌گویند جنگ شمال سوریه میان ارتش ترکیه و نیروی کرد آن منطقه، "جنگ موجودیت کردها" است.

زاگرس هیوا، از مقام‌های ارشد پ‌ک‌ک، به بی‌بی‌سی گفت که کردها باید برای کسب حقوق خودشان تلاش کنند و "حقوقی را که از آنها گرفته شده پس بگیرند."

با وجود این آقای هیوا در مصاحبه با علیم مقبول، خبرنگار بی‌بی‌سی که به شمال عراق سفر کرده، گفت کردهای شمال سوریه به پ‌ک‌ک وابسته نیستند "بلکه ترکیه می‌خواهد آنها را به ما مرتبط کند تا به حملاتش علیه کردها (در آن منطقه) مشروعیت ببخشد."

او می‌گوید پ‌ک‌ک نمی‌خواهد که کردهای شمال سوریه آواره شوند بلکه خواهان آن است که آنها در روستاهایشان بمانند و در مقابل "تجاوزگران" از خود دفاع کنند.

آتش‌بس شکننده

امروز سه‌شنبه ۲۹ اکتبر، سه هفته از شروع عملیات ارتش ترکیه در خاک سوریه و در مناطقی که عمدتا تحت کنترل کردهای شمال سوریه یا "یگان‌های‌ مدافع خلق" بود می‌گذرد.

حدود یک هفته بعد از آغاز این عملیات و در پی وارد شدن نیروهای دولتی سوریه به این نبرد، دو طرف با برقراری آتش‌بس محدود موافقت کردند.

ترکیه هدف از عملیات "چشمه صلح" را ایجاد "منطقه امن" در عمق خاک سوریه و عقب راندن کردها از این مناطق خوانده است.

نیروهای کرد مستقر در این مناطق از متحدان اصلی آمریکا علیه نیروهای موسوم به گروه دولت اسلامی (داعش) بودند.

اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درست پیش از حمله ترکیه به شمال سوریه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی را از این منطقه خارج می‌کند و گفت وقت آن رسیده است که ایالات متحده از "جنگ‌های بی‌پایان مضحک" در این منطقه کنار بکشد.

نیروهای کرد این تصمیم را "خنجر از پشت" خواندند و بعد از حمله ترکیه با دولت سوریه وارد مذاکره شدند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نیروهای یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه - پ‌ک‌ک می‌‎گوید از حمایتش از نیروهای کرد شمال سوریه برای مقابله با داعش بوده

پ‌ک‌ک: نیروهای کرد سوریه به ما وابسته نیستند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ترکیه نیروهای کرد شمال سوریه را مرتبط با پ‌ک‌‌ک یا حزب کارگران کردستان می‌‎داند که دهه‌ها است با دولت ترکیه درگیر است و آنکارا - و همین طور اتحادیه اروپا و آمریکا - آن را "گروهی تروریستی" می‌دانند.

اما زاگرس هیوا، به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که پ‌ک‌ک در حال دفاع از مردم و حقوق کردها در مقابل "سیاست‌های انکار" دولت ترکیه است. او جنگ کردها را جنگی در "دفاع از خود" توصیف می‌کند.

خبرنگار بی‌بی‌سی از آقای هیوا پرسید اگر پ‌ک‌ک به حملات خود که در آن غیرنظامی‌ها هم کشته شده‌اند، ادامه دهد، آیا چنین شیوه‌هایی به "آرمان کردها" کمک می‌کند یا به آن ضربه خواهد زد، به ویژه با توجه به جنگ جاری در شمال سوریه میان کردهای این منطقه و ترکیه.

آقای هیوا جنگ اخیر را "جنگ موجودیت کردها" توصیف می‌کند و خواهان پس گرفتن حقوقی است که از کردها گرفته شده است.

حمایت ازکردهای سوریه در برابر داعش

آقای هیوا در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی که از حضور کردهای ترکیه در اردوگاه‌های آموزشی کردها در سوریه و وجود ارتباط مشهود میان پ‌ک‌ک و کردهای شمال سوریه می‌پرسد، می‌گوید: "تمام حمایتی که ما از کردهای سوریه کردیم برای دفاع آنها از خود در مقابل نیروهای داعش بود."

این مقام پ‌ک‌ک می‌گوید که نیروهای وابسته به حزب کارگران کردستان در ترکیه هرگز از "رژاوا" یا منطقه شمال شرق سوریه، برای حمله به ترکیه استفاده نکرده است.

با وجود این به گفته او پ‌ک‌ک معتقد است که کردها باید توان دفاع از خود علیه هر گونه خصومت و حمله‌ای از طرف دولت ترکیه را داشته باشند تا زمانی که نیروهای ترکیه از شمال سوریه خارج شوند.