حزب کارگر از برگزاری انتخابات زودهنگام در بریتانیا حمایت می‌کند

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت بریتانیا می‌گوید با تمدید مهلت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا خطر فوری خروج بدون توافق از بین رفته و به همین دلیل حزب او با برگزاری انتخابات زود هنگام موافقت می‌کند

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت در بریتانیا، اعلام کرد که این حزب با برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت می‌کند.

هم‌زمان با موافقت اتحادیه اروپا با تمدید مهلت بریتانیا برای خروج از این اتحادیه (برگزیت)، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تلاش می‌کند که انتخابات زودهنگام را در اواسط ماه دسامبر و پیش از تعطیلات کریسمس برکزار کند.

آخرین تلاش آقای جانسون برای گرفتن رای پارلمان، دیروز با عدم حضور حزب کارگر در رای‌گیری شکست خورد و او امروز سه‌شنبه ۲۹ اکتبر او برای بار چهارم برگزاری انتخابات زودهنگام را به رای می‌گذارد.

با وجود اعلام آقای کوربین در حمایت از برگزاری چنین انتخاباتی او به صراحت نگفته است که از طرح دولت برای برگزاری انتخابات در روز ۱۲ دسامبر حمایت خواهد کرد.

حزب لیبرال دموکرات و حزب ملی اسکاتلند ( SNP) با اتنخابات زودرس موافقند اما تاریخ نهم دسامبر را برای برگزاری انتخابات پیشنهاد کرده‌اند.

آقای کوربین گفته است که با تمدید مهلت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا خطر فوری خروج بدون توافق از بین رفته و به همین دلیل حزب او با برگزاری انتخابات زود هنگام موافقت می‌کند.

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

تقریبا تمام تلاش‌های بوریس جانسون برای جلب حمایت پارلمان در زمینه توافق برگزیت یا برگزاری انتخابات زودهنگام شکست خورده‌ است

چرا انتخابات زودهنگام؟

بریتانیا قرار بود تا روز پنج‌شنبه ۳۱ اکتبر با توافق یا بدون آن از اتحادیه اروپا خارج شود اما این اتحادیه اعلام کرد که ۲۷ عضو آن با تمدید مهلت بریتانیا به مدت سه ماه (تا آخر ژانویه) موافقت کرده‌اند.

تقریبا تمام تلاش‌های بوریس جانسون برای جلب رای پارلمان در زمینه برگزیت و توافق با اتحادیه شکست خورده و او می‌خواهد با برگزاری انتخابات وضعیت برگزیت در پارلمان را از بن‌بست خارج کند.

او که بدون انتخابات عمومی و در پی کناره‌گیری ترزا می‌، نخست وزیر قبلی، به قدرت رسید با برگزاری انتخابات به دنبال جلب حمایت عمومی از خود و سیاست‌هایش در ارتباط با برگزیت است.

آقای جانسون با این وعده به رهبری حزب محافظه‌کار و نخست وزیری بریتانیا رسید که "بدون اما و اگر" این کشور را در مهلت تعیین شده قبلی (۳۱ اکتبر) از اتحادیه خارج کند.

اما شکست‌های پیاپی او در جلب حمایت پارلمان باعث شد او نتواند به این وعده عمل کند و با وجود مخالفتش با تمدید مهلت برگزیت، تن به خواسته اکثریت پارلمان دهد.