مرگ بغدادی؛ کردهای سوریه می‌گویند برای احراز هویت شورت او را به دست آورده بودند

کردهای سوریه

منبع تصویر، Reuters

در حالی که دولت آمریکا غرق در ستایش از موفقیت حمله به مخفی‌گاه ابوبکر بغدادی است، کردهای سوریه می‌گویند با نفوذ در حلقه اطرافیان رهبر داعش، زیرشلواریش را برای نمونه‌ دی‌ان‌ای به دست آورده بودند.

پولات جان مشاور ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه در توییتر نوشت آنها از پانزدهم ماه مه با همکاری سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) رد ابوبکر بغدادی را دنبال می کردند:

"یکی از منابع ما توانست خود را به خانه‌ای که بغدادی در آن مخفی بود برساند. بغدادی اقامتگاه خود را مرتب عوض می‌کرد."

"منبع ما که توانست خود را به بغدادی برساند، شورت او را برای ما آورد تا آزمایش دی‌ان‌ای انجام دهیم و صد در صد مطمئن شویم که او خود بغدادی است."

کردها که رهبری نیروهای دموکراتیک سوریه را به عهده دارند، یکی از مهمترین منابع اطلاعاتی آمریکا در یافتن و کشتن ابوبکر بغدادی بودند و پنج سال او را عراق و سوریه دنبال کرده بودند.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا گفت "تمام جنبه‌های این عملیات" که نزدیک صد نیروی ویژه در آن دخیل بودند "عالی اجرا شده است."

او همچنین هشدار داد که مرگ ابوبکر بغدادی دنیا را از شر "تروریسم" نجات نخواهد داد و بحران سوریه را حل نخواهد کرد.

آقای اسپر گفت شرایط سوریه پیچیده است اما "ماموریت ما این نیست که مثل پلیس هر دعوایی را حل و فصل کنیم."

در همین حال ژنرال مارک مایلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت وقتی هلی‌کوپترهای حامل نیروهای آمریکایی به محل رسیدند هدف آتش قرار گرفتند با این حال کسی در این عملیات زخمی نشده است.

ژنرال مایلی گفت دو نفر زندانی شده‌اند اما به هویت آنها اشاره‌ای نکرد. او همچنین گفت ممکن است برخی عکس‌ها و ویدئوهای عملیات پس از خروج از طبقه‌بندی محرمانه منتشر شوند.

ژنرال مایلی درباره بقایای جسد ابوبکر بغدادی گفت سیا جسد وی را به محلی امن برای آزمایش دی‌ان‌ای و تایید هویت برد و اکنون بقایای جسد به شیوه‌ای "مناسب" و "مطابق قواعد درگیری نظامی" معدوم شده است.

یک مقام دیگر پنتاگون تایید کرد که بقایای جسد مثل ابوبکر بغدادی مثل بن لادن به دریایی نامعلوم ریخته شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توییتر این سگ "زیبا" را به چهره‌ای سرشناس دل کرد. او در توییتر نوشت که عکس این سگ از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده اما نامش هنوز محرمانه است.

این سگ پیش از اینکه ابوبکر بغدادی خودش و سه بچه را در تونلی زیرزمینی منفجر کند او را دنبال می‌کرد و به گفته آقای ترامپ "کارش را عالی انجام داد."

به نظر می رسد این سگ از نژاد مالینوآی بلژیکی باشد. او در این عملیات "کمی" زخمی شد و "نزدیک به بهبود کامل است."