سرهنگ اطلاعاتی که به تماس تلفنی ترامپ-اوکراین گوش کرده بود به کنگره رفت

سرهنگ الکساندر ویندمن کارشناس ویژه اروپا و مسایل اوکراین در کمیته امنیت ملی آمریکا است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سرهنگ الکساندر ویندمن کارشناس ویژه اروپا و مسایل اوکراین در کمیته امنیت ملی آمریکا است

سرهنگ الکساندر ویندمن، عضو ارشد کمیته امنیت ملی کاخ‌سفید که به هنگام تماس تلفنی دونالد ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین مستقیما به آن گوش کرده بود برای ادای توضیحات به کنگره آمریکا رفته است. او در بیانیه آغازین مراسم استماع خود گفته که پیش‌تر نسبت به تحت فشار گذاشتن دولت اوکراین برای تحقیق درباره پسر جو بایدن دو بار هشدار داده بود.

آقای ویندمن نخستین مقامی است که با اطلاعات دسته اول از محتوای تماس تلفنی روز ۲۵ ژوئیه میان آقایان ترامپ و زلنسکی، روسای جمهوری آمریکا و اوکراین، راهی کنگره شده است و قرار است امروز (سه‌شنبه ۲۹ اکتبر) برابر کمیته‌هایی که در حال تحقیقات استیضاح هستند پشت درهای بسته شهادت دهد.

محتوای این جلسه که احتمالا تمام روز به طول خواهد کشید ممکن است تا زمانی که استیضاح احتمالی آقای ترامپ رسما در مجلس سنا آغاز شود، علنی نشود اما همچون چند مقام احضار شده دیگر، بیانیه آغازین جلسه استماع آقای ویندمن که غیرمحرمانه محسوب می‌شود منتشر شده است.

در این بیانیه این مقام نظامی ارشد در کمیته امنیت ملی گفته او دو بار درباره موضوع اوکراین و تحقیق از هانتر بایدن، پسر جو بایدن که جدی‌ترین رقیب انتخاباتی آقای ترامپ است هشدار داده بوده است.

رسانه‌های آمریکا می‌گویند اظهارات او احتمالا یکی دیگر از جلسات استماع مهم در جریان تحقیقات استیضاح خواهد بود؛ تحقیقاتی که بنا دارد احتمال "سوء استفاده رئیس‌جمهوری از قدرت" را ریشه یابی کند و در صورت رسیدن به شواهد و مدارک معتبر با فعال کردن ماده استیضاح در مجلس نمایندگان، از مجلس سنا خواهد خواست دونالد ترامپ را رسما فراخوانده و در حضور ۱۰۰ سناتور این مجلس و تحت ریاست قاضی‌القضات دیوان عالی آمریکا استیضاح کند.

در کانون اصلی این تحقیقات تماس تلفنی ۲۵ ژوئیه میان دونالد ترامپ و ولودیمیر زلسنکی، رهبران آمریکا و اوکراین قرار دارد که بنابر متنی که از محتوای آن منتشر شده آقای ترامپ مستقیما از همتای اوکراینی خود می‌خواهد "که به او لطفی بکند" و درباره اتهام ادعایی فساد هانتر بایدن، پسر جو بایدن تحقیقاتی راه اندازی کند.

مجلس نمایندگان که نخستین بار از طریق گزارش رسمی یک افشاگر اطلاعاتی از این تماس تلفنی آگاه شد آقای ترامپ را متهم کرده که با سوء‌استفاده از قدرت صندلی رئیس‌جمهوری آمریکا در تلاش بوده تا دولت اوکراین را وادار کند به او برای یافتن اطلاعات مخرب علیه رقیب انتخاباتی خود (جو بایدن) وارد عمل شود.

بنابر قوانین آمریکا نامزدهای انتخاباتی حق ندارند از کمک خارجی برای پیشبرد کارزار خود استفاده کنند.

آقای ترامپ قویا چنین اتهامی را رد کرده و تحقیقات استیضاح را هم یک "دسیسه جویی" خوانده است؛ اقدامی که به گفته او و رهبران حزب جمهوری‌خواه، دموکرات‎‌ها برای ساقط کردن ریاست جمهوری آقای ترامپ به آن متوسل شده‌اند.

امروز سرهنگ الکساندر ویندمن در حالی برای ادای توضیحات به کنگره رفت که کاخ‌سفید از شاهدان احضار شده خواسته بود به احضاریه‌های کنگره پاسخ ندهند. اکنون حضور سرهنگ ویندمن در کنگره که یک درجه‌دار نظامی‌ است ممکن است با توبیخ و تنبیه نظامی روبرو شود.

اخبار مرتبط

منبع تصویر، cnn

توضیح تصویر،

جمهوری‌خواهان حامی آقای ترامپ از سرهنگ ویندمن برای حضور در کنگره انتقاد کرده و اظهارات او را زیر سوال برده‌اند

سرهنگ ویندمن چه گفته؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

الکساندر ویندمن که از سرهنگ‌های برجسته ارتش و کمیته امنیت‌ملی آمریکاست، روز سه‌شنبه در بیانیه آغازین خود در کنگره گفته که نگرانی او درباره اوکراین نخستین بار پس از جلسه‌ای که مقام‌های امنیت ملی اوکراین داشته آغاز شده است.

سرهنگ ویندمن گفته آن جلسه به محض این که موضوع ترتیب دادن تحقیقات (در رابطه با فساد ادعایی بایدن‌ها) پیش کشیده شود از سوی جان بولتون، مشاور ارشد سابق امنیت ملی کاخ‎سفید نیمه کاره ماند.

این مقام نظامی گفته جلسه "خوب پیش می‌رفت" تا زمانی که اوکراینی‌ها قضیه دیدار میان دو رئیس جمهور را پیش کشیدند "موضوعی که برای آنها حیاتی بود و آن را برای ادامه حمایت آمریکا از اوکراین ضروری می‌دیدند".

گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا که دو هفته پیش در کنگره شهادت داد هم گفته بود که موضوع دیدار آقای ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین به اعلام علنی این تحقیقات علیه بایدن‌ها مشروط شده بوده است.

سرهنگ ویندمن در بیانیه خود نوشته: "من به سفیر ساندلند گفتم که اظهارات او مبنی بر تقاضای تحقیق از جو بایدن و پسر او (در جلسه با اوکراینی‌ها) نامناسب بوده است چرا که چنین تحقیقاتی هیچ ارتباطی با مساله امنیت ملی ندارد".

او گفته پس از این جلسه "احساس وظیفه کرده" و کتبا مراتب نگرانی خود را به کمیته امنیت ملی کاخ‌سفید اعلام کرده است. اقدامی که گفته یک بار دیگر هم پس از مکالمه تلفنی روز ۲۵ ژوئیه میان آقایان ترامپ و زلنسکی انجام داده است.

"از نظر من این تقاضای درستی نبود که از یک دولت خارجی بخواهیم درباره یک شهروند آمریکایی تحقیق کند... من نگران پیامدهای آن و همچنین حمایت آمریکا از اوکراین" بودم.

سرهنگ ویندمن گفته او نگران این بوده که تحقیق از بایدن‌ها که " بدون تردید در جهت منافع یک حزب ارزیابی خواهد شد ممکن است در آینده موجب تضعیف کمک واشنگتن به این کشور شود".

موضوعی که از نظر این مقام نظامی "به امنیت ملی آمریکا آسیب خواهد رساند".

واکنش‌ها چه بوده؟

همزمان با آغاز جلسه شهادت سرهنگ ویندمن در کنگره آقای ترامپ در توییتر تلاش کرد که میزان اعتبار اظهارات او را زیر سوال ببرد و نوشت آقای ویندمن از زمره کسانی بود که "هرگز ترامپی" خوانده می‌شود.

اشاره رئیس جمهوری آمریکا به اصطلاحی است که در دوران انتخابات سال ۲۰۱۶ و پس از آن خلق شد و به کسانی اطلاق می شود که ممکن است حتی حامی حزب جمهوری‌خواه و محافظه‌کاران باشند اما هیچ گاه از نامزدی و ریاست جمهوری دونالد ترامپ حمایت نکرده‌اند.

جمهوری خواهان دیگری هم امروز، سه‌شنبه، آقای ویندمن را مورد انتقاد قرار دادند هر چند بعضی از نمایندگان کنگره را در مقام دفاع از او برآمده‌اند.

لیز چنی، نماینده جمهوری‌خواه که دختر دیک چنی، معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا هم هست با رد انتقادها از سرهنگ ویندمن رفتار منتقدان او را "شرم‌آور" خوانده است.

"ما باید نشان دهیم که در این مملکت بهتر و برتر از اینها هستیم... ما داریم درباره یک سرباز برجسته حرف می‌زنیم که از جانش برای این مملکت مایه گذاشته است".

با این حال دیگر جمهوری‌خواهان به دفاع از آقای ترامپ پرداخته‌اند.

کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان گفته سرهنگ ویندمن "اشتباه می‌کند. هیچ چیزی که مبنای استیضاح قرار گیرد در مکالمه تلفنی (آقایان ترامپ و زلنسکی) وجود ندارد."

سرهنگ الکساندر ویندمن از سال گذشته و در دورانی که جان بولتون به عنوان مشاور ارشد امنیت ملی کاخ‌سفید حضور داشت به این کمیته پیوست.

خانواده او در سال ۱۹۷۹ وقتی که الکساندر تنها سه سال داشت، از جمهوری شوروی سابق گریختند و به آمریکا پناهنده شدند. او دو دهه است که در ارتش آمریکا هم به عنوان سرهنگ و هم در مقام دیپلمات مشغول به کار است.

او به عراق هم اعزام شده بوده و در آنجا در جریان یک انفجار مجروح شد.

پیش از فراخوانده شدن به واشنگتن و مشغول شدن در کمیته امنیت ملی، سرهنگ ویندمن از سال ۲۰۰۸ در سفارت‌های آمریکا در روسیه و اوکراین مشغول به کار بوده است.

او در بیانیه آغازین خود گفته همواره خدمت نظامی خود را "در مسیری فراجناحی و غیرحزبی" انجام داده و همواره " با نهایت احترام به دولت‌ها اعم از جمهور‌خواه و دموکرات انجام وظیفه کرده است".