گزارش‌ها از کشته شدن ۱۸ نفر در حمله به معترضان در کربلا

اعتراضات عراق علیه فساد و بیکاری که چند هفته پیش شروع شد در حال گسترش بوده است

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

اعتراضات عراق علیه فساد و بیکاری که چند هفته پیش شروع شد در حال گسترش بوده است

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها از عراق بر اثر درگیری‌ها در تظاهرات ضددولتی در کربلا شمار زیادی کشته و مجروح شده‌اند.

به گفته شاهدان و مقامات درمانی، نیروهای امنیتی با گلوله جنگی به معترضان شلیک کرده و براساس تازه‌ترین گزارش‌ها ۱۸ نفر کشته و صدها نفر زخمی شده‌‌اند؛ هرچند مقام ها این موضوع را تکذیب می کنند.

حمله سه‌شنبه در میدان تحصیل کربلا روی داد جایی که تظاهرکنندگان برای تحصن چادر زده بودند.

روپرت کولویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت ماموران این نهاد سعی دارند اطلاعات بیشتری درباره حوادث کربلا به دست آورند.

او گفت: "ما گزارش های خیلی نگران کننده ای درباره حوادث کربلا دریافت کرده ایم... در هر دو این گزارش ها (ماموریت کمکی سازمان ملل در عراق، یونامی، و یک کمیته دولت عراق)، تصریح شده که از نیروی شدید استفاده شده است."

رسانه‌ها به نقل از شاهدان عینی می‌گویند که نیروهای امنیتی در این شهر از سلاح گرم علیه معترضان استفاده کرده‌‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد روایات متفاوت و ناهمخوانی از حمله کربلا وجود دارد و علت حمله معلوم نیست. شاهدان عینی به این خبرگزاری گفتند که مردان مسلح نقابدار به محل اردوی معترضان آتش گشودند.

این خبرگزاری نوشت: "معترضان گفتند نمی دانند آیا مردان نقابدار پلیس ضدشورش، نیروهای ویژه یا شبه نظامیان مرتبط با ایران بودند. معترضان گفتند که سربازان در اطراف محل تحصن مستقر بودند اما بعد از شروع تیراندازی و شلیک گاز اشک آور توسط مردان مسلح، عقب نشینی کردند."

بنا بر گزارش ها فرماندار و پلیس کربلا گفته اند تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و نشان می‌دهد تظاهرکنندگان از شلیک نیروهای امنیتی فرار می‌کنند، جعلی است.

اما آسوشیتدپرس می‌نویسد اظهارات فرماندار کربلا با روایت شاهدان عینی در صحنه تناقض دارد.

در همین خصوص به نقل از سرلشکر احمد علی زووینی، رئیس پلیس کربلا گزارش شده است که گفته: "ما ارتش داریم، پلیس داریم، پلیس داخلی و پلیس امنیت داریم. من این را تایید می‌کنم که هیچ گلوله ای شلیک نشد. بر عکس، ما برای معترضان آب و دسته گل گذاشتیم."

منبع تصویر، AFP

با این حال سازمان عفو بین‌الملل نیروهای امنیتی عراق را مقصر شناخت و به نقل از شاهدان عینی گفت که مهاجمان با وسایل نقلیه خود معترضان را زیر گرفتند و چند معترض مضروب و بازداشت شدند.

لین مالوف، مدیر تحقیقات خاورمیانه عفو بین‌الملل، گفت: "نیروهای عراقی علیه معترضان بی‌آزار از گلوله جنگی استفاده کردند و برای متفرق کردن آنها به قوه شدید و اغلب مرگبار متوسل شدند، عملی بی خردانه و به نهایت غیرقانونی."

او افزود: "این صحنه ها تکان دهنده است چون مقام های عراقی اطمینان داده بودند خشونت شدید به کار رفته علیه معترضان در جریان اعترضاتی که پیشتر در ماه جاری روی داد تکرار نخواهد شد."

حوادث تازه بغداد

در بغداد هم هزاران نفر با پر کردن میدان تحریر پایتخت در روز سه شنبه قول ادامه اعتراضات را دادند.

در روزهای جمعه و شنبه با از سرگیری اعترضات در بغداد و سایر نقاط عراق، بعد از وقفه ای دو هفته ای، حداقل ۷۴ نفر کشته و ۳۵۰۰ نفر دیگر مجروح شدند.

سازمان دهندگان تظاهرات می گویند هدف وقفه دو هفته ای در اعتراضات، دادن فرصتی به رهبران این کشور برای برآورده کردن خواسته های معترضان بود.

حضور صدر در میان معترضان

همزمان با این تحولات مقتدا صدر، روحانی بانفوذ شیعه، در شهر نجف در بین معترضان دیده شده است. بنا بر گزارش‌ها آقای صدر امروز بعد از بازگشت از ایران در تظاهرات حضور پیدا کرده است. در عکسی از او منتشر شده او در حال رانندگی یک خودرو در میان معترضان دیده می‌شود.

آقای صدر که حزبش جزو ائتلافی بود که عادل عبدالمهدی را به نخست‌وزیری عراق رساند، روز دوشنبه ۲۸ اکتبر خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شد. پیشتر تعدادی از نمایندگان پارلمان حامی آقای صدر در بغداد دست به تحصن زده بودند.

منبع تصویر، Reuters

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دوشنبه شب هم صدها نفر در بغداد، پایتخت عراق مقررات منع آمد و رفت در این شهر را نادیده گرفته و در خیابان‌ها حضور یافتند.

معترضان پس از مهلت نیمه‌شب نیروهای امنیتی برای متفرق شدن، در چند منطقه پایتخت حاضر شدند و با موسیقی بلند و بوق خودروها در خیابان‌ها ماندند.

"ای عراق با خونم تو را نجات می‌دهم" از جمله شعارهای معترضان بوده است.

معترضان از فساد، بیکاری و ضعف خدمات عمومی ناراضی هستند و می‌گویند دولت باید کناره‌گیری کند.

"مرگ بر نظام نه مرگ بر کشور" نیز از دیگر شعارهای معترضان است که اشاره دارد به تغییر افرادی که از سال ۲۰۰۳ در این کشور در قدرت هستند و به گفته اعتراض‌کنندگان "شکست" خود را ثابت کرده‌اند. آنها می‌‎گویند که "این نظام باید برود و باید افراد تغییر کنند."

در میان این خشونت‌ها، سازمان ملل از مقام‌های عراق خواسته تا درباره استفاده از زور و کشته و زخمی شدن معترضان تحقیق کنند.

اعتراضات در عراق از حدود یک ماه پیش در اعتراض به فساد، بیکاری و هزینه‌های بالای زندگی شروع شده و تاکنون بیش از ۲۰۰ کشته و تعداد بسیار بیشتری زخمی به جا گذاشته است.

هم‌زمان با افزیش تنش‌ها در عراق، پیشتر و در پی دستور نخست وزیر این کشور نیروهای ضدتروریسم محافظت از ساختمان نهادهای دولتی را در بغداد بر عهده گرفتند.

دلیل استفاده از نیروهای ضدتروریسم به جای پلیس، ادامه اعتراض‌ها عنوان شده که گفته می‌شود باید از سوی نیروهای امنیتی کنترل شود.