مجلس نمایندگان آمریکا کشتار ارامنه در اوایل قرن بیستم را نسل‌کشی خواند

Democrat Adam Schiff, ranking member of the House Intelligence committee.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آدام شیف از تهیه کنندگان متن قطعنامه بود

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه طی قطعنامه ای که با اکثریت قریب به اتفاق آرا به تصویب رسید کشتار جمعی ارامنه در اوایل قرن گذشته را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته است.

این قطعنامه غیرالزام آور که با ۴۰۵ رای مثبت در برابر ۱۱ رای مخالف به تصویب رسید، از دولت آمریکا می خواهد نسل کشی ارامنه را به رسمیت بشناسد.

قطعنامه روز سه شنبه کشتار ۱.۵ میلیون نفر از ارامنه میان سال های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ در دوران امپراتوی عثمانی در ترکیه امروز را نسل کشی می خواند.

به گزارش رسانه های آمریکایی حمایت از این قطعنامه در میان دموکرات ها بعد از آن بالا گرفت که ترکیه اخیرا عملیاتی را علیه کردها در ناحیه مرزی شمال سوریه آغاز کرد. در این عملیات حدود ۲۰۰ کرد کشته و بیش از ۲۰۰ هزار غیرنظامی آواره شده اند.

به گزارش لس آنجلس تایمز آدام شیف نماینده کنگره از منطقه بربنک کالیفرنیا که محل سکونت شمار بزرگی از ارامنه است گفت: "با توجه به این موضوع که ترک ها بار دیگر درگیر پاکسازی قومی یک جمعیت شده اند - این بار کردهایی که در طول مرز ترکیه و سوریه زندگی می کنند - کاملا مناسب به نظر می رسد که قطعنامه ای درباره تلاش های امپراتوری عثمانی برای محو کردن کل یک مردم در نسل کشی ارامنه مطرح شود."

هرچند برنامه ای برای طرح قطعنامه ای مشابه در سنا وجود ندارد اما آقای شیف گفت که تصویب آن با اکثریت بزرگ آرا در مجلس نمایندگان حامل پیام مهمی است.

او گفت: "لابی ترکیه دیگر دوستان و متحدان زیادی ندارد."

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

مراسم یکصد و یکمین سالگرد کشتار ارامنه در تهران - آوریل ۲۰۱۶

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

الیوت انگل نماینده دموکرات از نیویورک که رئیس کمیته روابط خارجی این مجلس است پیشتر به شبکه رادیو "ان پی آر" گفته بود: "فکر می کنم بعضی از ما از دست ترکیه عصبانی هستیم و می خواهیم بدانند که عمق عصبانیت ما چقدر است."

عملیات ترکیه علیه کردهای سوریه روز ۹ اکتبر شروع شد که چند روز بعد از اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه بود.

کردها در سال های اخیر متحد مهم آمریکا در نبرد علیه گروه "دولت اسلامی"، داعش، بوده اند و تصمیم آقای ترامپ با محکومیت شدید دموکرات ها و جمهوری خواهان روبرو شد.

تدابیری برای شناسایی کشتار ارامنه به عنوان نسل کشی برای چند دهه در کنگره معطل مانده بود، چون این نگرانی وجود داشت که روابط آمریکا با ترکیه، از اعضای ناتو، را دچار مشکل کند.

درست بعد از تصویب این قطعنامه، تحریم هایی علیه ترکیه در مجلس نمایندگان تصویب شد.

ترکیه می گوید بسیاری از ارامنه ساکن امپراتوری عثمانی در جریان "نبردهای جنگ جهانی اول" کشته شدند اما آمار کشته ها را زیر سوال می برد و کشتاب حساب شده و نسل کشی را رد می کند.

به گزارش "انجمن کنگره در امور ارامنه" تاکنون ۴۹ ایالت کشتار نظام‌مند تقریبا ۱.۵ میلیون ارمنی در آن سال ها را به رسمیت شناخته اند.

جنوب کالیفرنیا میزبان یکی از بزرگترین جوامع ارمنی در خارج از ارمنستان است و بهار هر سال تظاهرات بزرگی به یاد قربانیان در آنجا برگزار می شود.