هشدار در مورد خطر گسترش آتش‌سوزی در جنوب کالیفرنیا

آتش سوزی گتی در غرب لس آنجلس تاکنون بیش از 650 جریب را سوزانده است

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آتش سوزی گتی در غرب لس آنجلس تاکنون بیش از ۶۵۰ جریب را سوزانده است

با پیش بینی وزش باد شدید در جنوب کالیفرنیا در خلال آتش‌سوزی جاری در غرب لس آنجلس، برای اولین بار یک "هشدار قرمز شدید" در این منطقه صادر شده است.

سازمان هواشناسی لس آنجلس این هشدار را برای سه ناحیه لس آنجلس، ونچورا و سن برناردینو صادر کرده است.

انتظار می رود سرعت بادهای موسوم به "سانتا آنا" گاه به ۱۲۸ کیلومتر در ساعت برسد و بیم آن می رود با شدت گرفتن باد آتش سوزی طبیعی غرب لس آنجلس که صبح دوشنبه شروع شد گسترش پیدا کند.

این آتش سوزی که در کنار موزه گتی شروع شد تاکنون ۶۵۸ جریب را سوزانده، هشت خانه را ویران کرده و به پنج خانه دیگر خسارت وارد کرده است.

به گفته مقام ها حدود ۱۱۰۰ مامور آتش نشانی برای اطفای این آتش سوزی می کوشند و حدود ۱۰ هزار بنا در معرض خطر است.

لس آنجلس تایمز گزارش می دهد که تاکنون حدود ۵ درصد این آتش سوزی مهار شده است.

انتظار شدت گرفتن بادها در ساعات پایانی روز سه شنبه می رود و کارشناسان آب و هوا اخطار می دهند که این شدیدترین باد فصل جاری خواهد بود.

سازمان هواشناسی گفت: "این بادهای قوی توام با دوره طولانی رطوبت تک رقمی و زمین خشک، زمینه را به طور خطرناکی برای آتش سوزی فراهم خواهد کرد، و به همین دلیل هشدار قرمز شدید صادر شده است."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آتش سوزی گتی در ساعات نخست روز دوشنبه در غرب لس آنجلس شروع شد

اریک گارستی شهردار لس آنجلس گفت بیش از هفت هزار نفری که تاکنون خانه هایشان را ترک کرده اند، فعلا تا زمان تثبیت اوضاع، نباید به فکر بازگشت باشند.

لبران جیمز ستاره بسکتبال و آرنولد شوارتزنگر هنرپیشه/سیاستمدار جزو این گروه هستند. آقای جیمز روز سه شنبه یک کامیون ساندویچ فروشی را برای توزیع غذا میان ماموران به محل فرستاد.

موزه گتی که حاوی مجموعه بزرگی از آثار هنری است هم در معرض خطر است.

مسئولان این موزه در توییتی نوشتند که این آثار "با کمک فناوری پیشرفته تحت حفاظت" است و بهترین جا برای این آثار داخل ساختمان است.

علت آتش سوزی گتی معلوم نیست با این حال تحقیقاتی درباره آن شروع شده.

در یک هفته اخیر شماری از آتش سوزی های طبیعی در اطراف ایالت شروع شده است. آتش سوزی کینکید در شمال کالیفرنیا تاکنون ۷۴ هزار جریب را سوزانده است.

همزمان با قطع برق به عنوان گامی احتیاطی برای جلوگیری از افتادن کابل ها و ایجاد آتش سوزی، هزاران نفر در خاموشی به سر می برند.

تاکنون حدود ۱۵ درصد این آتش سوزی مهار شده است.