آمریکا: شش کشور خلیج فارس تحریم شبکه مالی سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان را اجرا می‌کنند

حزب الله لبنان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

طرفداران حزب‌الله لبنان در شهر نبطیه

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که شش کشور عربی خلیج فارس برخی از تحریم‌های ایالات متحده علیه شبکه مالی سپاه پاسداران و حزب الله لبنان را اجرا خواهند کرد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است که کشورهای بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات همراه با آمریکا ائتلافی با نام "مرکز مقابله مالی با تروریسم یا "تی‌اف‌تی‌سی" ایجاد کرده‌اند.

براساس اعلام این وزارتخانه تمامی ۲۵ شرکت‌ و نهاد و افرادی که پیشتر توسط آمریکا تحریم شده بودند از این پس از سوی این شش کشور عربی نیز تحریم خواهند بود.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا که به منطقه خاورمیانه سفر کرده، گفته است که "فعالیت‌های مرکز تی‌اف‌تی‌سی با توجه به سفر من و دیدار با همتایان‌ام در منطقه صورت خواهد گرفت تا جنگ علیه حمایت مالی از تروریسم را تقویت کند".

آقای منوچین روز دوشنبه در بیت‌المقدس گفته بود که آمریکا فشارهای اقتصادی علیه ایران در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای را افزایش خواهد داد و تاکید کرده بود که هدف تحریم های آمریکا نه "ضربه زدن به مردم ایران" بلکه مقابله با تهدیدهایی است که ایران متوجه منطقه می کند.

او گفت "کمپین فشار حداکثری" دولت ترامپ در جلوگیری از "پرخاشگری ایران" در خاورمیانه موثر بوده و اضافه کرد دولت ترامپ "به افزایش بیشتر، بیشتر و بیشتر تحریم ها" ادامه خواهد داد، با این حال اطلاعاتی از نوع یا زمان تحریم ها ارائه نکرد.

کمتر از دو سال پیش ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران که به برجام موسوم شد خارج شد و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران به اجرا گذاشت و از ۴ نوامبر سال گذشته نیز تحریم‌های نفتی شدیدی را با هدف به صفر رساندن صادرات نفتی ایران اجرایی کرد.