افتتاح نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو؛ دمشق 'اشغال' خاک سوریه را محکوم کرد

کمیته قانون اساسی سوریه

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

نمایندگان دولت سوریه و مخالفان (به ترتیب در سمت چپ و راست عکس) در هیات رئیسه کمیته حضور داشتند

هم‌زمان با گشایش اجلاس کمیته قانون اساسی سوریه به میزبانی سازمان ملل متحد در ژنو، دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه "اشغال" خاک این کشور بعد از حمله ترکیه به مناطق شمالی سوریه را محکوم کرده است.

اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه که از نمایندگان دولت، گروه‌های مخالف و همین طور جامعه مدنی سوریه تشکیل شده، گامی نخست در مسیری توصیف شده که سازمان ملل متحد آن را "راهی دراز برای رسیدن به آشتی سیاسی" خوانده است.

تشکیل این کمیته برای فراهم کردن شرایط تدوین قانون اساسی سوریه بعد از بیش از هشت سال جنگ داخلی، ابتکاری از سوی کشورهای روسیه، ایران و ترکیه بود.

از ایران محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در اجلاس ژنو شرکت کرده بود و بعد از حضوری چند ساعته در این نشست به تهران بازگشت.

اسد تن به خواسته مخالفان می‌دهد؟

نشست ژنو در حالی برگزار می‌شود که در سه هفته اخیر از زمان حمله ترکیه به کردهای شمال سوریه و ورود نیروهای دولتی سوریه به این نبرد، تحولات زیادی رخ داده است.

توضیح ویدئو،

تلاش‌‌ها در ژنو برای تدوین قانون اساسی جدید سوریه

بعضی کارشناسان معتقدند بعد از آن که نیروهای دولتی سوریه - که از حمایت روسیه و ایران برخوردارند - توانستند بخشی‌های زیادی از مناطق شمالی کشور را در اختیار بگیرند، بعید است که بشار اسد تمایل چندانی به عقب‌نشینی در مقابل خواسته‌های مخالفان در ژنو داشته باشد.

احمد کزبری، نماینده دولت سوریه در این اجلاس در سخنان افتتاحیه با انتقاد از "تروریسم" - که اشاره‌ای به فعالیت گروه‌های مخالف و شورشی بود - از "فداکاری و عملکرد قهرمانانه" ارتش سوریه در هفته‌های اخیر تقدیر کرد.

آقای کزبری حضور هر گونه "نیروی اشغالی" در خاک سوریه را رد کرد و هم‌زمان مذاکرات نشست ژنو را "یکی از نقاط ورود به روند سیاسی" برای حل و فصل بحرانی خواند که سوریه را به وضع کنونی دچار کرده است.

جدایی بدون دست دادن

هادی بحره، نماینده مخالفان دولت سوریه در ابتدای نشست ژنو گفت که ۶۵ درصد از تاسیسات زیربنایی سوریه ویران شده و افزود "زمان آن رسیده باور کنیم که پیروزی در سوریه رسیدن به عدالت و صلح است، نه برنده شدن در جنگ."

کمیته ۱۵۰ نفری قانون اساسی سوریه قرار است راه را برای اصلاحات سیاسی آزاد و عادلانه با نظارت سازمان ملل متحد در سوریه بعد از جنگ‌هایی که صدها هزار کشته و میلیون‌‌ها آواره به جا گذاشته، هموار کند.

با وجود این به گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان دولت و مخالفان سوریه در سالن برگزاری نشست با چهره‌هایی که احساساتی از خود بروز نمی‌داد در مقابل هم نشستند و روسای جلسه از طرف دولت و مخالفان در پایان مراسم افتتاح بدون دست دادن از هم جدا شدند.