ادامه اعتراضات در شیلی موجب لغو دو اجلاس بین‌المللی شد

سباستین پینیه‌را، رئیس جمهور شیلی

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

سباستین پینیه‌را، رئیس جمهور شیلی می‌گوید دولتش نیاز دارد تا "اولویتش را بر برقراری نظم عمومی" قرار دهد

با ادامه موج اعتراضات و تظاهرات‌های ضد دولتی در شیلی، دولت این کشور تصمیم گرفته است تا از میزبانی دو اجلاس مهم بین‌المللی صرفنظر کند.

سباستین پینیه‌را، رئیس جمهور شیلی گفته است که این تصمیم را با "درد و رنج" گرفته است اما دولت نیاز دارد تا "اولویتش را بر برقراری نظم عمومی" قرار دهد.

یکی از برنامه‌هایی که شیلی از میزبانی آن کناره‌گیری کرده کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد است که قرار بود از ۲ تا ۱۳ دسامبر در این کشور برگزار شود.

اجلاس سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک نیز قرار بود ماه آینده در شیلی برگزار شود که شیلی میزبانی آن را نیز لغو کرده است.

سازمان ملل متحد می‌گوید که بدنبال میزبان جدیدی برای برگزاری کنفرانس تغییرات اقلیمی است.

رهبران کشورهای جهان قرار بود تا در کنفرانس امسال در خصوص اجرا کردن توافقنامه پاریس که در دسامبر ۲۰۱۵ به تصویب رسیده بود با یکدیگر گفتگو کنند.

این برای اولین بار است که یک کشور از میزبانی چنین اجلاسی در کمترین زمان مانده به برگزاری آن صرفنظر می‌کند.

تصمیم شیلی پس از اعتصاب گسترده یک هفته اخیر این کشور به رهبری گرتا تونبرگ، نوجوان فعال محیط‌ زیست و تظاهرات‌های خیابانی گرفته شده است.

از زمان شروع اعتراضات ضدنابرابری که بیش از یک هفته پیش شروع شد دست کم ۱۷ نفر کشته شده و صدها نفر زخمی شده اند.

سباستیان پینیه‌را، رئیس جمهور شیلی هفته گذشته کل اعضای کابینه اش را برای تشکیل یک دولت تازه و معرفی اصلاحات اجتماعی مورد درخواست معترضان برکنار کرد.

وی پس از برگزاری تظاهرات میلیونی معترضان در سانتیاگو، پایتخت شیلی گفت که "پیام‌تان را گرفتیم".

شیلی یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه آمریکای لاتین است اما این کشور در زمینه نابرابری اقتصادی هم پیشتاز است.

نارضایتی مردم از هزینه‌های زندگی به خصوص در سانتیاگو، شهری با شش میلیون نفر جمعیت افزایش یافته و بسیاری خواهان اصلاحات مالیاتی، قوانین کار و سیستم تامین اجتماعی هستند.