اعتراضات لبنان؛ از حریری خواسته شد به عنوان سرپرست سر کار بماند

معترضان در بیروت - ۳۰ اکتبر

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

معترضی در بیروت - ۳۰ اکتبر

یک روز بعد از آنکه سعد حریری، نخست وزیر لبنان، در واکنش به اعتراضات گسترده این کشور استعفا کرد، رئیس جمهور لبنان از دولت خواسته است به عنوان سرپرست موقت به گرداندن امور ادامه دهد.

آقای حریری روز سه شنبه گفته بود که به "بن بست رسیده است."

تظاهرکنندگانی که خواستار پایان فساد، مدیریت کارآمد برای کشور و اصلاحات اقتصادی هستند در دو هفته اخیر با ریختن به خیابان ها کشور را فلج کرده اند.

با این حال روز چهارشنبه جاده هایی که معترضان مسدود کرده بودند به درخواست ارتش بازگشایی شد.

فرماندهی ارتش در بیانیه ای گفت که مردم حق اعتراض مسالمت آمیز دارند، اما "فقط در میادین عمومی" و آنها را ترغیب کرد به بازگشت کشور به حالت عادی کمک کنند.

روز سه شنبه پس از آنکه هواداران دو جنبش شیعه، حزب الله و امل، به یک اردوگاه معترضان در مرکز بیروت حمله کردند، سربازان مجبور به مداخله شدند.

آقای حریری در نطقی تلویزیونی که بعد از این خشونت ها انجام شد، گفت استعفانامه خود را تسلیم کرده است.

او گفت تلاش های ۱۳ روزه او برای "یافتن راهی برای خروج از بحران، شنیدن صدای مردم و محافظت از کشور در مقابل خطرات اقتصادی، امنیتی و اجتماعی" ناکام مانده است.

او افزود: "امروز از شما پنهان نمی کنم که به بن بست رسیده ام."

بعضی تظاهرکنندگان در بیروت با شنیدن این سخنان هورا کشیدند. اما استعفای او درخواست آنها را برآورده نمی کند چون آنها خواستار دگرگونی کل نظام سیاسی برای رهایی از فساد و منافع فرقه ای هستند.

نعی الرهی فعال معترض روز چهارشنبه به بی بی سی گفت: "ما دیگر دولت تازه ای با نام های تکراری یا نام های مرتبط با کسانی که از قبل در قدرت بوده اند را قبول نخواهیم کرد."

"خیلی ها هستند که نه فقط تخصص دارند، بلکه از نظر سیاسی در لبنان مستقل هستند و شایستگی و استحقاق حضور در این دولت را دارند."

دولت وحدت ملی کنونی شامل نمایندگان بیشتر احزاب سیاسی لبنان است که اغلب در طول خطوط فرقه ای دچار شکاف هستند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای حریری استعفای خود را در یک نطق تلویزیونی اعلام کرده بود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، رهبران سیاسی این کشور را ترغیب کرده است دنبال "راه حلی باشند که ثبات کشور را حفظ می کند و به آرزوهای مردم پاسخ می دهد."

براساس قانون اساسی، میشل عون رئیس جمهور، از رهبران بلوک های مختلف در پارلمان خواهد خواست نامزد خود برای نخست وزیری را معرفی کنند. در سیستم سیاسی لبنان که بعد از جنگ داخلی ۱۹۷۵ - ۱۹۹۰ طراحی شد، پست نخست وزیری به سنی ها می رسد.

یک مقام ارشد به خبرگزاری رویترز گفته است که آقای حریری حاضر است برای تشکیل دولتی تازه تلاش کند به شرطی که اجازه انتصاب تکنوکرات ها و اجرای سریع اصلاحات لازم برای حل بحران اقتصادی را داشته باشد.

آقای حریری آخر هفته پیش مجموعه اصلاحاتی که امیدوار بود تا حدودی خشم معترضان را فرو بنشاند ارائه کرد.

او از جمله قول کاهش حقوق سیاستمداران، سرمایه گذاری در نیروگاه ها و مالیات بستن بر بانک ها برای کمک به کاهش بدهی دولت را داده بود.

بدهی لبنان معادل بیش از ۱۵۰ درصد تولید ناخالص ملی است، اقتصاد این کشور دچار رکود است و ارزش واحد پول ملی برای اولین بار بعد از دو دهه مقابل دلار افت کرده است.

زیرساخت های لبنان هم در وضعیت خوبی نیستند، قطع برق و آب و ماندن زباله در خیابان ها رویدادی عادی است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تظاهرات در بیروت