بولتون برای ادای شهادت در تحقیقات استیضاح احضار شد

هنوز معلوم نیست آقای بولتون در روز ۷ نوامبر برای ادای شهادت حاضر خواهد شد یا نه

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

هنوز معلوم نیست آقای بولتون در روز ۷ نوامبر برای ادای شهادت حاضر خواهد شد یا نه

جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق آمریکا برای ادای شهادت در تحقیقات استیضاح رئیس جمهور این کشور به کنگره احضار شده است.

اعضای کمیته هایی در مجلس نمایندگان کنگره که در این باره تحقیق می کنند از آقای بولتون دعوت کرده اند ماه آینده شهادت دهد.

آقای ترامپ این ادعا را رد می کند که از قدرت خود به عنوان رئیس جمهور برای فشار آوردن بر اوکراین جهت تحقیق درباره رقیب سیاسی‌اش، جو بایدن از حزب دمکرات و پسر او، استفاده کرده است.

قبلا در کنگره شهادت داده شده که آقای بولتون تلاش های نزدیکان ترامپ در این زمینه را به "خرید و فروش مواد مخدر" تشبیه کرده است.

معلوم نیست آیا آقای بولتون که پست خود را در ماه سپتامبر ترک کرد طبق درخواست در روز ۷ نوامبر در کنگره حاضر خواهد شد یا خیر.

به گزارش رسانه های آمریکایی آقای بولتون همچنین نگران نشست و برخاست‌هایی بود که رودی جولیانی، وکیل شخصی آقای ترامپ، با مقام های اوکراین داشت.

بنابه گزارش‌ها یک دیپلمات وزارت خارجه آمریکا به اعضای کمیته های تحقیق گفته است که آقای بولتون به او درباره نفوذ جولیانی در مسائل مربوط به اوکراین در رئیس جمهور اخطار داده بود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

آقای جولیانی ماه پیش در مصاحبه ای تلویزیونی اذعان کرد از اوکراین خواسته درباره آقای بایدن تحقیق کند.

آقای بایدن از پیشتازان انتخابات مقدماتی حزب دمکرات برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده و رقابت با آقای ترامپ است.

گزارش می شود که خشم آقای بولتون از کارزار ادعایی فشار بر اوکراین برای منافع سیاسی داخلی، باعث مشاجره های تند او با سایر مقام های کاخ سفید شده بود.

بخشی از جزییات آن مشاجره ها همچنین در شهادت سایر مقام ها از جمله گفته های فیونا هیل، دستیار ارشد سابق آقای ترامپ در امور اوکراین، دیده می شود.

گزارش های رسانه ای حاکیست خانم هیل شهادت داده است که آقای بولتون چنان از این موضوع احساس خطر می کرد که از او خواست وکلای کاخ سفید را از تلاش های "خودسرانه" تحت هدایت گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، آقای جولیانی و میک مالوینی رئیس موقت کارکنان کاخ سفید، آگاه کند.

بنابه گزارش ها آقای بولتون به خانم هیل گفته بود: "اگر ساندلند و مالوینی درحال تدارک دیدن هرگونه خرید و فروش مواد مخدر هستند، من نیستم."