کره شمالی 'دو پرتابه' را به سوی دریای ژاپن شلیک کرد

کره

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تلویزیون کره جنوبی تصاویری از آزمایش "پرتابه‌های" کره شمالی را پخش کرد و گفت به نظر می‌رسد این پرتابه‌ها موشک‌های کوتاه-برد بوده‌اند

کره شمالی دو فروند موشک را به سوی دریای ژاپن پرتاب کرده و نخست وزیر ژاپن این اقدام را تهدیدی علیه امنیت آن کشور دانسته است.

روز پنجشنبه، ٩ آبان (٣١ اکتبر)، منابع نظامی کره جنوبی اعلام کردند که کره شمالی "دو فروند پرتابه" را آزمایش کرده است. ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفته است که دو فروند موشک کوتاه-برد از استان پیونگان در جنوب کره شمالی به سوی دریای ژاپن پرتاب شد که پس از طی مسافت ٣٧٠ کیلومتر در حداکثر ارتفاع ٩٠ کیلومتر، در دریا سقوط کرد.

گارد ساحلی ژاپن محل سقوط این موشک‌ها را خارج از آب‌های سرزمینی این کشور گزارش کرده است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، این آزمایش موشکی را محکوم کرده و گفته است که چنین اقدامی می‌تواند امنیت منطقه را به مخاطره اندازد. آقای آبه در سخنانی در روز پنجشنبه گفت: "اوایل امروز، کره شمالی دو پرتابه را که به نظر می‌رسد موشک‌های کوتاه-برد بود، مورد آزمایش قرار داد که این اقدام به منزله تهدیدی برای صلح و امنیت ملت ژاپن و تمامی منطقه است و من آن را به شدت محکوم می‌کنم."

نخست وزیر ژاپن گفت که "دولت تایید می‌کند که این موشک ها خارج از آب های سرزمینی ژاپن فرود آمده اما کره شمالی در سال جاری آزمایش‌های موشکی متعددی را انجام داده و آشکار است که هدف از آنها تقویت توان موشکی خود بوده است."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

بیانیه ترامپ و کیم در سنگاپور بر عزم رهبران دو کشور برای رفع اختلاف و بهبود روابط تاکید نهاد اما پیشرفت عملی چندانی در این زمینه به دست نیامده است

آزمایش‌های موشکی کره شمالی در ماه‌های اخیر به نشانه نارضایی دولت آن کشور از عدم پیشرفت در مذاکرات با ایالات متحده تعبیر شده است.

اوایل اکتبر، منابع خبری کره شمالی گفتند که پرتاب یک فروند موشک از زیردریایی را آزمایش کرده‌اند که به منزله دستاورد نظامی قابل توجهی برای آن کشور است. همزمان با این آزمایش، نمایندگان کره شمالی از حضور در جلسه مذاکره با نمایندگان آمریکا در سوئد خودداری کردند و دلیل آن را "فقدان راه حل‌های مبتکرانه و جدید" از سوی دولت آمریکا عنوان کردند.

کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای اولین بار در ژوئن سال گذشته در سنگاپور ملاقات کردند و در پایان این دیدار، با صدور بیانیه‌ای بر عزم خود برای بهبود روابط دوجانبه تاکید کردند.

دومین نشست رهبران دو کشور در ماه فوریه سال جاری در پایتخت ویتنام بدون دستیابی به نتیجه پایان یافت و آنان یک بار دیگر هم در ماه ژوئن سال جاری ملاقات کوتاهی در منطقه غیرنظامی مرز دو کره داشتند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

نخست وزیر ژاپن دولت کره شمالی را به تهدید امنیت ملی کشورش و منطقه متهم کرده است

در حالیکه هر دو نفر بر روابط نزدیک با هم تاکید کرده و از تلاش برای رفع اختلافات دو کشور سخن گفته‌اند، به نظر نمی‌رسد تا کنون گام‌های عملی مشخصی در این زمینه برداشته شده باشد و روند بهبود روابط عملا متوقف بوده است.

ایالات متحده لغو تحریم اقتصادی و تجاری علیه کره شمالی را به اقدام دولت آن کشور در کنار گذاشتن برنامه‌های نظامی هسته‌ای مشروط کرده و کره شمالی خواستار لغو گام به گام تحریم‌ها در برابر کاهش تدریجی برنامه اتمی و موشکی خود بوده است.

با ادامه بن بست در مذاکرات، کره شمالی بار دیگر آزمایش‌های موشکی خود را از سر گرفته است. در عین حال، منابع خبری کره شمالی ضمن ابراز خرسندی از پیشرفته بودن موشک‌هایی که آزمایش می‌شود، بر "تاکتیکی بودن" آنها تاکید کرده‌اند. مقامات آمریکایی مشخصا نسبت به آزمایش‌های موشک‌های استراتژیک با برد بلند توسط کره شمالی حساسیت نشان داده‌اند و رئیس جمهوری آمریکا در مواردی آزمایش موشک‌های تاکتیکی کره شمالی را باعث نگرانی ندانسته است.

روز یکشنبه این هفته، کیم یونگ-چول،نماینده ارشد کره شمالی در مذاکره با آمریکا، در بیانیه‌ای ایالات متحده را به تلاش برای "انزوا و اختناق کره شمالی به شیوه‌ای موذیانه و بدخواهانه‌تر از گذشته" متهم کرد. وی با تاکید بر "روابط نزدیک شخصی" بین آقایان کیم و ترامپ، هشدار داد که "بالاخره هر چیزی حد و مرزی دارد."