برهم صالح: نخست وزیر عراق آماده کناره‌گیری است

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق

منبع تصویر، Reuters

در حالیکه تظاهرات گسترده ضد دولتی همچنان در عراق ادامه دارد، برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر، با استعفا موافقت کرده است در صورتی که پارلمان عراق جایگزین او را بپذیرد.

آقای صالح روز پنجشنبه ۳۱ اکتبر، در اولین نطق تلویزیونی خود در هفته‌های اخیر گفت او منتظر آماده شدن لایحه‌ای است که هفته آینده به پارلمان ارائه می‌شود و این پیش‌نویس قانون انتخابات آینده خواهد بود که بر اساس آن انتخابات زودهنگام برگزار شود.

آقای صالح گفت: "تاکید می‌کنم که به عنوان رئیس جمهور، با برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت خواهم کرد. قانون جدید انتخابات را تایید خواهم کرد و همچنین کمیسیون جدید انتخابات را."

به گفته آقای صالح برای جلوگیری از خلا قدرت در عراق، پارلمان عراق باید بر سر جایگزین نخست وزیر به توافق برسد.

در عراق، رئیس جمهوری به عنوان رئیس کشور یک مقام تشریفاتی است که وظیفه او "حراست از قانون اساسی، استقلال، حاکمیت، وحدت و امنیت سرزمینی" این کشور است.

آقای صالح گفت که وضعیت کنونی عراق نمی‌تواند ادامه یابد و نیاز به "اصلاحات بنیادین و تغییرات گسترده" در عراق است.

رئیس‌جمهوری عراق تاکید کرد که تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی دو گروهی نیستند که با هم بجنگند و "وظیفه نیروهای امنیتی حمایت از تظاهرکنندگان و مقابله با نفوذی‌ها در تظاهرات است."

آقای صالح همچنین سرکوب معترضان را رد کرد و گفت که هیچ "راه حل امنیتی وجود ندارد": تنها راه حل، اصلاحات و مقابله با کسانی است که تظاهرات مردم را سرکوب میکنند.

منبع تصویر، AFP via Getty Images

توضیح تصویر،

دختران دانشجوی معترض در حال سلفی گرفتن با نیروهای امنیتی عراق در شهر دیوانیه؛ رئیس جمهور عراق تاکید کرد که تظاهرات اخیر راه حل امنیتی ندارد.

از حدود سه هفته پیش، شماری از شهرهای عراق شاهد تظاهراتی علیه دولت این کشور بوده‌اند که در جریان آن، تظاهرکنندگان خواستار کناره‌گیری دولت، مبارزه با فساد و انجام اصلاحات شده‌اند. در این تظاهرات تا کنون دست کم دویست و پنجاه کشته و چند هزار زخمی برجای گذاشته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در تازه‌ترین مورد، گزارش شده که روز پنجشنبه ۳۱ اکتبر یک تظاهرکننده در بغداد، پایتخت در اثر برخورد گلوله گاز اشک‌آور به سینه‌اش کشته شد.

براساس برخی گزارش‌ها، برخی تظاهرکنندگان عراقی شعارهایی هم علیه حضور ایران در آن کشور و ارتباط بعضی از گروه‌های سیاسی و نیروهای شبه‌نظامی با حکومت ایران داده‌اند.

همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه می نویسد که ایران برای جلوگیری از برکناری آقای عبدالمهدی مداخله کرده است.

روحانی شیعه مقتدی صدر پیشتر در این هفته از آقای عبدالمهدی خواسته بود انتخابات زودهنگام اعلام کند و رقیب اصلی خود، هادی عامری، را ترغیب کرده بود به برکناری نخست وزیر از قدرت کمک کند.

هادی عامری، رهبر سازمان سیاسی- نظامی بدر است که با حکومت ایران روابط نزدیکی دارد و نفوذ زیادی هم در پارلمان دارد.

رویترز می نویسد: "اما در ملاقات تازه ای در روز چهارشنبه در بغداد، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، در این مورد مداخله کرد. به گفته پنج منبع آگاه از جزییات این جلسه، سلیمانی از عامری و رهبران شبه نظامی تحت نظر او خواست به حمایت از عبدالمهدی ادامه دهند."

این خبرگزاری می نویسد که سخنگویان عامری و صدر در این مورد اظهار نظر نکرده اند اما یک مقام امنیتی ایران تایید کرده است که آقای سلیمانی برای "دادن مشورت" در ملاقات چهارشنبه حضور داشت.

پیش‌تر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق درخواست برای استعفا را نپذیرفته بود اما گفته بود تغییراتی در کابینه خود ایجاد خواهد کرد. اما معترضان این را کافی ندانستند و تظاهرات همچنان ادامه دارد.

منبع تصویر، REUTERS/Thaier Al-Sudani

توضیح تصویر،

معترضان در خیابان‌های بغداد در روز ۳۱ اکتبر