آتش‌سوزی کالیفرنیا؛ بزها کتابخانه رونالد ریگان را از آتش سوزی نجات دادند

A brown goat bites down on some dry shrubbery

منبع تصویر، Getty Images

چریدن حدود ۵۰۰ بز در مراتع اطراف کتابخانه رونالد ریگان مانع از سرایت حریق به این مرکز اسناد ریاست جمهوری سابق آمریکا شده است.

در ماه مه گذشته کتابخانه رونالد ریگان با استخدام یک گله بزرگ بز آنها را در زمین‌های اطراف این کتابخانه رها کرد تا با خوردن علف‌های هرز و گیاهان خودرو به پایین آوردن ضریب سرایت آتش به ساختمان این کتابخانه کمک کنند.

در حقیقت بزها با خوردن بوته‌های اطراف ساختمان میان محوطه اطراف آن با بیشه‌زارهای دیگر یک فاصله فیزیکی ایجاد کردند؛ فاصله‌ای که دست کم با ایجاد تاخیر در سرایت حریق، به آتش‌نشان‌های فرصت می‌دهد تا خود را به محل برسانند.

حالا با گسترش آتش‌سوزی‌های متعدد در شمال و جنوب کالیفرنیا، نتیجه این اقدام پیش‌گیرانه مشخص شده است. آنچه بزها ای میان برداشتند در چند روز گذشته باعث شد که آتش‌سوزی "ایزی" نتواند به کتابخانه رونالد ریگان و اشیاء و اسناد مهمی که در آنجا نگه‌داری می‌شود آسیب برساند؛ از جمله باعث حفظ هواپیمای ویژه حمل رئیس جمهور در زمان رونالد ریگان (ایر فورس وان) و بخشی از دیوار برلین که در این مرکز نگه داری می‌شود.

بزهای استخدام شده برای این کار که یکی از آنها وینست ون گوت و دیگری سلنا گوتمز و حتی یکی دیگر از آنها گوتزارت نام دارند حالا به قهرمانان محلی تبدیل شده‌اند.

ملیسا گیلر، سخنگوی کتابخانه و مرکز اسناد رونالد ریگان گفته: "یکی از آتش‌نشان‌ها به ما گفت که معتقد است وقفه ایجاد شده به موفقیت عملیات آنها کمک کرده است".

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

چراندن بزها در اطراف مناطق مسکونی مجاور با مراتع و جنگل‌ها یکی از راه‌های پیشگیری از حریق عنوان شده است

کتابخانه در ماه مه گذشته ۸۰۵ بز را از یک شرکت خصوصی برای خوردن بوته زارهای ۱۳ جریب استخدام کرد.

اسکات موریس، مالک این شرکت آن را در ماه نوامبر گذشته تاسیس کرد و برای رها کردن بزهایش در مراتع مورد درخواست مشتریان پول خوبی هم می گیرد؛ ۱۰۰۰ دلار برای هر جریب. و البته بزها هم که مزدشان همان علفی‌جاتی است که می‌خورند.

آقای موریس گفته با توجه افزایش آتش‌سوزی‌ها او ناچار شده برای پاسخ‌گویی به همه مشتریان تعداد بزهای گله خود را دو برابر کند.

یک مرکز بزرگ دیگر در جنوب کالیفرنیا یعنی موسسه گتی هم چند روز پیش همه کارمندان خود را به محوطه اطراف ساختمان فرستاد تا هر چه بوته‌زار و علف هرز هست را جمع کنند و آن طور که گزارش شده همین کار مانع از سرایت آتش‌سوزی "گتی" به این موسسه شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بزهای مزارع اطراف کتابخانه رونالد ریگان هم برای کمک فرخوانده شدند

آتش بر سر حیوانات محلی چه آورده؟

در چند روز اخیر که وزش بادهای شدید آتش‌سوزی‌ها جدید به راه انداخته و یا آنها را که از قبل می‌سوختند شعله‌ور‌تر کرده، مزرعه‌داران بی وقفه در حال انتقال دام و حیوانات اهلی خود به مناطق امن هستند. شمار خودروهایی که در پشت آنها یدک‌کش اسب‌ها و گاوها نصب شده فراوان است.

در برخی موارد هم که سرعت سرایت آتش از ظرفیت انتقال دامداران و صاحبان اسب‌ها بیشتر بوده، حیوانات در طبیعت رها شده‌اند تا بلکه خودشان بتوانند از خطر حریق فرار کنند و شاید صاحبان آنها بعدا دوباره پیدایشان کنند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اسب‌ها که احتمالا از بوی دود و اضطراب صاحبان‌شان ترسیده‌اند به راحتی همکاری نمی‌کنند

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

صاحب این اسب تلاش دارد او را از میان آتش‌سوزی ایزی که در حوالی لس‌آنجلس روی داده نجات دهد

در همین حال بسیاری از حیوانات خانگی چون سگ‌ها و گربه‌ها هم به همراه صاحبان‌شان آواره شده‌اند و متاسفانه خیلی آنها هم گم شده و یا طعمه حریق شده‌اند؛ به طوری که وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی پر شده از عکس حیوانات گم شده و فیسبوک هم صفحه ویژه‌ای برای این کار راه اندازی کرده است.

حتی برخی از اقامتگاه‌ها و مراکز نگهداری از حیوانات ناچار به تخلیه شده‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

همراه بردن حیوانات خانگی در هنگام تخلیه اجباری کار آسانی نیست و همه پناهگاه‌ها هم حیوانات را راه نمی‌دهند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

این زن و سگش فعلا در پارکینگ فروشگاه والمارت در شمال سانفرانسیسکو مستقر شده‌اند آنها از آتش‌سوزی کنکید که در ناحیه سونوما به راه افتاده گریخته‌اند

در شمال کالیفرنیا هم اوضاع به همین منوال است. آتش سوزی کنکید که از هفته پیش آغاز شده حدود ۷۶۰۰۰ جریب را سوزانده؛ یعنی مساحتی حدود دو برابر شهر سانفرانسیسکو.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

این لاماها در میان دود و آسمان خاکستری منطقه سوناما نگران ایستاده‌اند