آیت‌الله سیستانی خواستار عدم مداخله خارجی در امور عراق شد

آیت الله سیستانی حق نشر عکس Tasnim

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع سرشناس شیعه که در شهر نجف، عراق سکونت دارد با صدور بیانیه‌ای خواستار عدم دخالت "بازیگران خارجی" در اعتراض‌های مردم عراق شده است.

به گزارش رسانه‌ها، آقای سیستانی در بیانیه‌ای که در نماز جمعه شهر کربلا خوانده شد، اصلاحات در عراق را "به انتخاب ملت عراق از همه طیف‌های آن" موکول کرد و گفت "هیچ فرد، گروه، جناح خاص و یا هیچ طرف منطقه‌ای یا بین‌المللی حق ندارد اراده ملت عراق را مصادره و دیدگاهش را تحمیل کند."

آقای سیستانی از همه طرف‌ها خواست"به فکر حال و آینده عراق باشند و احساسات زودگذر و منافع خصوصی آنها را از تصمیم‌گیری در این زمینه که باعث خیر کشور، صلاح وشکوفایی آن است، باز ندارد."

این مرجع تقلید هشدار داد ادامه خشونت‌ها و "ریختن خون بیشتر" از دو طرف، "کشور را به جنگ داخلی، هرج و مرج و ویرانی" سوق می‌دهد.

آقای سیستانی همچنین از "جناح‌های" مختلف عراق خواست از خشونت پرهیز کنند تا "نیروهای مسلح" تحت عنوان پیشگیری از خشونت نتوانند با "اعتراض و تظاهرات مسالمت‌آمیز" برخورد کنند.

از حدود یک ماه پیش معترضان در شهرهای مختلف عراق خواستار کناره‌گیری دولت، مبارزه با فساد و بهبود خدمات عمومی شده‌اند. این اعتراض‌ها تاکنون دست کم دویست و پنجاه کشته و چند هزار زخمی برجای گذاشته است.

یکی از خواسته های معترضان عدم دخالت کشورهای دیگر از جمله ایران در امور داخلی عراق است.

روز گذشته برهم صالح، رئیس جمهور عراق در یک سخنرانی تلویزیونی گفت عادل عبدالمهدی نخست وزیر حاضر به استعفا است اما برای جلوگیری از خلا قدرت، مجلس باید برای تعیین جانشین او به توافق برسد.

آقای صالح در اولین نطق تلویزیونی خود در هفته‌های اخیر گفت منتظر آماده شدن لایحه‌ای است که هفته آینده به مجلس ارائه می‌شود و پیش‌نویس قانون انتخابات آینده خواهد بود تا بر اساس آن انتخابات زودهنگام برگزار شود.

روز چهارشنبه آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، ناآرامی‌های عراق و لبنان را به آمریکا و متحدان آن نسبت داد و یک مقام دولت ایران هم از تلاش برای ایجاد شکاف بین عراق و ایران سخن گفت.

آقای خامنه‌ای گفته بود: "در دنیا بیشتر از همه، آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه دارند آشوب به پا می‌کنند. این بدترین دشمنی و خطرناک‌ترین کینه‌ورزی علیه یک ملت است."