رهبر حزب برگزیت بریتانیا 'ائتلاف برای خروج بی‌توافق' از اتحادیه اروپا را پیشنهاد کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption فاراژ بر خروج بدون توافق تاکید نهاده و ائتلافی برای تحقق این هدف را مناسب دانسته است

نایجل فاراژ، رهبر حزب برگزیت بریتانیا، ضمن هشدار به دو حزب اصلی در مورد عزم این حزب برای مبارزه جدی در انتخابات پارلمانی پیش رو، از "نوعی ائتلاف" برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا سخن گفته است.

آقای فاراژ امروز، جمعه ١٠ آبان (١ نوامبر)، در یک نشست حزبی برنامه این حزب برای انتخابات آتی را ارائه داد. انتخابات پارلمانی بریتانیا روز ١٢ دسامبر - کمتر از شش هفته دیگر - برگزار خواهد شد و نایجل فاراژ گفت که حزب برگزیت با هرگونه توافقی در مورد روابط آتی بریتانیا و اتحادیه اروپا مخالف است و در نظر دارد با برنامه‌ای حاوی خروج قطعی و بدون قید و شرط از اتحادیه اروپا مبارزه کند.

اگرچه رهبران احزاب اصلی به خصوص بوریس جانسون، نخست وزیر و رهبر حزب حاکم محافظه‌کار، و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر - حزب اصلی مخالف در پارلمان - تاکید داشته‌اند که با برنامه‌ای جامع در این انتخابات شرکت می‌کنند، به نظر می‌رسد که موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - برگزیت - محور اصلی مبارزات انتخاباتی را تشکیل داده است.

آقای جانسون تاکید دارد به خاطر رعایت نتیجه همه‌پرسی برگزیت در سه سال پیش، بریتانیا باید به هر ترتیب از اتحادیه اروپا خارج شود. وی پیشتر در مذاکرات با اتحادیه اروپا به توافقی بر سر روابط آتی بین دو طرف دست یافت اما پارلمان بریتانیا این توافق را نپذیرفته است. در مقابل، رهبر حزب کارگر گفته است که در صورت رسیدن به قدرت، مذاکراتی را در مورد روابط آتی با اتحادیه اروپا صورت خواهد داد اما وعده داده است که نتیجه به دست آمده را به همه‌پرسی خواهد گذاشت و در صورتی که این توافق تصویب نشود، بریتانیا عضو اتحادیه باقی خواهد ماند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس AFP
Image caption جانسون در مجلس عوام - پارلمان بریتانیا توافق جانسون و اتحادیه اروپا را نپذیرفت

نایجل فاراژ از نخست‌وزیر به خاطر تلاش جهت دست یابی به توافقی با اتحادیه اروپا انتقاد کرده و گفته است که دولت می‌بایست بدون هیچگونه توافقی، بریتانیا را از اتحادیه خارج کند. او ساعاتی پیش از سخنرانی در نشست حزبی از احتمال "نوعی ائتلاف برای خروج" حمایت کرد و گفت که در صورتیکه حزب محافظه کار توافق کنونی با اتحادیه اروپا را کنار نگذارد، حزب برگزیت در تمامی حوزه انتخابیه نامزد تعیین خواهد و با نامزدهای دو حزب اصلی رقابت خواهد کرد. اما اگر توصیه او مورد قبول قرار گیرد، حزب برگزیت از رقابت در حوزه‌هایی که احتمال پیروزی محافظه‌کاران می‌رود خودداری خواهد ورزید.

به گفته آقای فاراژ، با توجه به اینکه اکثریت رای‌دهندگان در بعضی حوزه‌های انتخابی متعلق به حزب کارگر خواستار خروج از اتحادیه اروپا هستند، حزب برگزیت در این حوزه‌ها پیروز خواهد شد و در مجموع، حزب کارگر شکست سنگینی خواهد خورد.

حق نشر عکس PA Media
Image caption مراجعه خانه به خانه کوربین برای جلب نظر رای‌دهندگان - حزب کارگر برگزاری همه‌پرسی دوم را مطرح کرده است

آقای فاراژ گفت که اگر حزب محافظه کار توصیه او را اجرا کند، با اکثریت بزرگی در این انتخابات پیروز خواهد شد. او گفت که برنامه حزب محافظه کار همراه با توافقی در مورد ادامه روابطی بین دو طرف "برگزیت واقعی نیست" بلکه باید بریتانیا تمامی تعهدات متقابل تجاری با اتحادیه اروپا را لغو کند و از "تجارت آزاد جهانی" سود ببرد.

در انتخابات آتی، احزاب کوچکتر نیز شرکت دارند. حزب لیبرال دموکرات خواستار برگزاری همه‌پرسی جدیدی در مورد برگزیت است و حزب ملیگرای اسکاتلند، با این استدلال که رای‌دهندگان این بخش از بریتانیا خواستار باقی‌ماندن در اتحادیه اروپا هستند، تهدید کرده است که در صورت تصمیم بریتانیا به خروج از اتحادیه، خواستار برگزاری همه‌پرسی استقلال این سرزمین خواهد شد.

حق نشر عکس PA Media
Image caption جو سوئینسون در مجلس عوام - رهبر حزب لیبرال دموکرات با برنامه‌ای حاوی برگزاری همه‌پرسی مجدد وارد مبارزات انتخاباتی شده است

جو سوئینتون، رهبر حزب لیبرال دموکرات نسبت به کسب تعداد قابل توجهی کرسی‌های پارلمان ابراز خوش‌بینی کرده و گفته است که نه به عنوان رهبر یک حزب کوچک، بلکه با هدف پیروزی و رسیدن به مقام نخست وزیر وارد این مبارزات شده است.

بریتانیا در سال ١٩٧٢ رسما به عضویت جامعه مشترک اروپا - که بعدها به اتحادیه اروپا تغییر نام داد - درآمد و طی سال‌های بعد، ضمن مشارکت در تصمیم‌گیری و سیاستگزاری این نهاد، اجراکننده تصمیم‌ها و سیاست‌های مشترک آن در زمینه های مختلف اقتصادی، حقوقی و تاحدودی سیاسی بوده است.

در انتخابات پارلمانی سال ٢٠١٥، دولت محافظه‌کار اعلام کرد که در صورت پیروزی مجدد در انتخابات، ادامه عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را به همه‌پرسی خواهد گذاشت. این همه پرسی در ژوئن سال ٢٠١٦ برگزار شد و نزدیک به ٥٢ درصد از رای‌دهندگان به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند. با اعلام نتیجه همه‌پرسی، دیوید کامرون، نخست وزیر که از ادامه عضویت بریتانیا حمایت کرده بود، از سمت خود کناره گرفت و ترزا می به رهبری حزب محافظه‌کار و نخست وزیری رسید.

دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا از آن زمان مذاکراتی را برای دستیابی به توافقی در مورد روابط آتی دو طرف صورت دادند و اوایل سال جاری، خانم می توافقنامه‌ای را به مجلس ارائه داد که تصویب نشد و استعفای او و نخست وزیری بوریس جانسون را در پی داشت.

توافق آقای جانسون دومین توافق بین دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا بود که بازهم به تصویب مجلس نرسید. با رد این توافق، بوریس جانسون سرانجام توانست موافقت احزاب مختلف برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید را به دست آورد.

پارلمان بریتانیا از مجلس اعیان (لردها) و مجلس عوام تشکیل شده است. عضویت در مجلس لردها انتخابی نیست و دوره قانونگزاری مجلس عوام پنج سال است هرچند در شرایط خاص، امکان انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید وجود دارد. نخست وزیر و وزیران اصلی دولت عضو پارلمان و معمولا نماینده مجلس عوام هستند و باید به عنوان نماینده حوزه‌های انتخابیه خود به مجلس راه یابند.

موضوعات مرتبط