آلودگی هوا؛ نفس‌ها در دهلی تنگ و چشم‌ها سوزان است

آلودگی هوا حق نشر عکس AFP

آلودگی شدید هوا نفس دهلی پایتخت هند را گرفته است. غلظت دود و گازهای سمی در حدی است که دید کم شده، چشم‌ها بشدت به سوزش افتاده و نفس‌ها تنگ شده است.

سنجشگر سفارت آمریکا غلظت ذرات معلق کوچکتر از ٢.٥ میکرون را در صبح دوشنبه بیش از ششصد نشان داد که تقریبا بیست و پنج برابر حد مجاز سازمان بهداشت جهانی است. به گفته سفارت آمریکا این رقم دیروز به هزار رسیده بود.

این حد آلودگی خطر بیماری‌های قلبی و تنفسی را افزایش و جان سالمندان و کودکان و مبتلایان به بیماری‌های سخت را در خطر قرار داده است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی تاثیر این آلودگی بر ریه شهروندان مشابه سیگار کشیدن است.

در شهر طرح زوج و فرد برای خودروها اجرا شده، مدارس تعطیل و از مردم خواسته شده در خانه‌ها بمانند. کامیون‌های گازوئیلی مگر در صورتی که کالاهای ضروری را حمل کنند اجازه ورود به شهر را ندارند و شماری از پروازها بجای دهلی در جایی دیگر به زمین نشسته‌اند.

بجز خودروها، سوزاندن کاه و خار و خاشاک بجا مانده از برداشت محصول در مزارع اطراف شهر، یکی از منابع اصلی آلودگی است.

دو ایالت پنجاب و هاریانا یک دهه پیش قانون مشابهی برای حفظ آب‌های زیرزمینی تصویب کردند. طبق قانون شالیکاران باید نشاها را حدود یک ماه و نیم دیرتر می‌کاشتند تا از باران‌های موسمی (مونسون) بیشتر استفاده شود.

این باعث شد کشاورزان برای دوره بعدی کاشت و برداشت، فرصت کافی برای آماده کردن زمین نداشته باشند و سوزاندن آنچه بر جا مانده راهی ارزان و موثر برای پاک کردن زمینشان است.

هوای دهلی یکی از آلوده‌ترین‌ها در دنیاست و هر سال در همین فصل سال، بعد از جشنواره دیوالی به اوج می‌رسد، جشنواره‌ای که میلیون‌ها نفر ترقه و آتش بازی می‌کنند و این خود هوا را آلوده‌تر می‌کند.

به گفته صلح سبز سال پیش یک میلیون و دویست هزار هندی جان خود را به دلیل آلودگی از دست دادند.

حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP