غنی سازی مجدد در فردو: مکرون اقدام ایران را 'عمیقا مایه نگرانی' خواند

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و شی جین پینگ حق نشر عکس Getty Images

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به اعلام ایران برای تزریق گاز اورانیوم به مرکز غنی‌سازی فردو گفت این برای اولین‌بار است که ایران به صراحت اقدامی انجام می‌دهد که نشانه‌ای از قصد این کشور برای خروج از برجام است.

آقای مکرون در پایان سفر خود به چین و دیدار با شی جین‌پینگ، همتایش، در یک کنفرانس مطبوعاتی حاضر شد و چهارمین گام ایران برای کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را یک "تغییر ژرف" در موضع ایران و عمیقا مایه نگرانی خواند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران امروز در توییتر خود نوشت "به خاطر سیاست‌های آمریکا و متحدانش، سایت فردو به زودی به طور کامل فعالیت می‌کند".

مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود. این مرکز به عنوان پشتیبانی از کارخانه غنی سازی اورانیوم نطنز و در دل کوه های جنوب تهران در نزدیکی قم ساخته شده است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید این اقدام ایران را می‌توان قدمی برای خروج از برجام تفسیر کرد.

روز گذشته نیز ساعاتی پس از آنکه حسن روحانی اعلام کرد گازدهی به سانترفیوژهای فردو از سرگرفته می‌شود، فرانسه، بریتانیا، روسیه و اتحادیه اروپا از این تصمیم ابراز نگرانی کردند.

امروز آقای مکرون در پکن به خبرنگاران گفت که در روزهای آینده با طرف ایرانی درباره تبعات خروج از برجام صحبت خواهد کرد.

او همچنین اعلام کرد که در روزهای آینده فشار بر ایران افزایش خواهد یافت تا به چارچوب‌ پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بازگردد. به گفته رئیس جمهوری فرانسه این افزایش فشار باید با کاهش برخی تحریم‌ها همراه باشد.

آقای مکرون گفته بازگشت به وضعیت عادی تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که ایران و آمریکا اعتمادسازی را در دستور کار قرار دهند و در این زمینه با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا توافق کنند.

لاوروف: 'ایران را درک می‌کنیم اما باید به برجام عمل کرد'

همزمان در روز چهارشنبه سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، از ایران خواسته به تعهدات خود در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی عمل کند.

او اضافه کرد که مسکو درک می‌کند که چرا تهران برخی تعهدات خود را در برجام متوقف کرده است اما همزمان وضعیت فعلی برجام را به شدت نگرانی کننده خواند.

پیش از این سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته بود مسکو علیرغم رابطه خوب با ایران با نگرانی اوضاع را تحت نظر دارد.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم اظهارات حسن روحانی درباره کاهش مجدد تعهدات ایران را مایه نگرانی دانست.