کاردار سابق آمریکا: ترامپ برای نفع سیاسی بر دولت اوکراین فشار آورد

تیلور حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیلور گفته است که از نظر او، دولت آمریکا از کمک نظامی به عنوان اهرم فشار بر دولت اوکراین استفاده کرد

یک دیپلمات سابق آمریکایی گفته است که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، دولت اوکراین را تهدید کرد که اگر با تحقیقات در مورد فعالیت تجاری رقیب انتخاباتی رئیس جمهوری موافقت نکند، کمک نظامی تعیین شده را دریافت نخواهد کرد.

بیل تیلور، کاردار سابق سفارت آمریکا در اوکراین، هنگام ادای شهادت در برابر کمیته رسیدگی به استیضاح رئیس جمهوری در مجلس نمایندگان گفت که "به روشنی درک کرد" که در صورت مخالفت دولت اوکراین با درخواست تحقیق در مورد جو بایدن، کمک نظامی در کار نخواهد بود.

آقای ترامپ بهره‌برداری سیاسی شخصی از موضوع کمک نظامی به اوکراین را تکذیب کرده و گفته است که هدف او، فشار بر دولت اوکراین برای پیگیری جدی مبارزه با فساد بوده است.

شهادت آقای تیلور در پشت درهای بسته ادا شد اما بخشی از متن مکتوب آن در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است. او گفته است که آقای ترامپ گفت که تا زمانی که مقامات اوکراینی اعلام نکنند که در مورد فعالیت جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق، تحقیق خواهند کرد، چک ٤٠٠ میلیون دلاری کمک به آن کشور را امضا نخواهد کرد.

جو بایدن از نامزدهای حزب دموکرات و رقیب احتمالی دونالد ترامپ در انتخابات دوره بعد ریاست جمهوری است.

هانتر بایدن، پسر جو بایدن، قبلا از اعضای هیئت مدیره شرکت نفتی اوکراین به نام "بوریسما" بود. آقای ترامپ گفته است که جو بایدن از موقعیت خود به عنوان معاون رئیس جمهوری برای جلوگیری از تحقیقات در مورد فساد در این شرکت سوء استفاده کرد اما مدرک مشخصی در این زمینه ارائه نداده است.

آقای تیلور به کمیته مجلس نمایندگان گفت که رودی جولیانی، وکیل شخصی آقای ترامپ، مامور آن بود تا مقامات اوکراینی را قانع کند تا تحقیقات در مورد فعالیت بایدن‌ها را اعلام کنند.

پیش از شهادت آقای تیلور، گورودن ساندلند، از طرفداران آقای ترامپ و سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، گفت که در تماس با یک مقام اوکراینی از اصطلاح "مقابله به مثل" استفاده کرده است، یعنی کمک نظامی آمریکا در برابر اعلام آغاز رسیدگی به فعالیت بایدن‌ها توسط دولت اوکراین. او گفت که دعوت از رئیس جمهوری اوکراین برای سفر به آمریکا بخشی از وعده‌هایی بود که دولت آمریکا داد.

پیشتر، وی تکذیب کرده بود که دولت آمریکا شرایطی را برای اعطای کمک نظامی به اوکراین مطرح کرد اما بعدا گفت که اظهارات قبلی خود را پس می‌گیرد.

مخالفان آقای ترامپ معتقدند که شرط "مقابله به مثل" در این مورد به معنی نقض ضوابطی است که از رئیس جمهوری انتظار می‌رود زیرا به معنی سوء استفاده از مقام در تلاش برای تضعیف یک رقیب سیاسی بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از راست بیل تیلور، مری یانوونویچ و جورج کنت قبلا در جلسات ادای شهادت شرکت کرده‌اند

برگزاری جلسه علنی پرونده استیضاح

اعضای دمکرات کنگره آمریکا می گویند اولین جلسات علنی در ارتباط با تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور از هفته آینده شروع خواهد شد.

در ابتدا سه مقام وزارت خارجه آمریکا شهادت خواهند داد. اعضای سه کمیته مهم مجلس نمایندگان تا کنون در پشت درهای بسته شهادت شاهدان را جمع آوری می کردند.

تحقیقات استیضاح بر این ادعا دور می زند که آقای ترامپ به اوکراین فشار آورده به طور علنی تحقیقاتی درباره رقیب دمکرات او جو بایدن و پسرش را اعلام کند.

آقای ترامپ هرگونه سوءاستفاده از قدرت برای فشار بر کی‌یف را رد می کند.

آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان، که بر این تحقیقات نظارت دارد روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که پرونده استیضاح علیه آقای ترامپ درحال سنگین تر شدن است.

او گفت: "ما به تدریج درک عمیق تری از آنچه در طول یک سال گذشته روی داده پیدا می کنیم - درک عمیق تر این موضوع که رئیس جمهور تا چه حد کل وزارتخانه های دولت را با هدف نامشروع واداشتن اوکراین به کشف لجن علیه یک مخالف سیاسی بسیج کرده بود."

آقای ترامپ ادعاهایی را در مورد جو بایدن و پسرش هانتر مطرح کرده است. ادعاهایی که اعتبار آنها رد شده.

هانتر بایدن در دوران معاونت پدرش در دولت اوباما، عضو هیات مدیره یک شرکت انرژی اوکراینی بود.

جلسات استماع در کنگره از هفته آینده به طور زنده از تلویزیون پخش خواهد شد و نمایندگان هر دو حزب از شاهدان سوال خواهند کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption آدام شیف، به خبرنگاران گفت که شواهد در پرونده استیضاح علیه آقای ترامپ درحال انباشته شدن است

چهارشنبه آینده همچنین قرار است جورج کنت از مقام های قدیمی وزارت خارجه آمریکا به طور علنی شهادت دهد.

گزارش می شود که آقای کنت به قانونگذاران گفته که کاخ سفید با سپردن سیاست اوکراین به منصوبان سیاسی خود، مقام های وزارت خارجه را به حاشیه راند.

او شهادت داد که پس از ابراز نگرانی در مورد رفتار رودی جولیانی، وکیل شخصی آقای ترامپ، یکی از مقام های بالادست به او هشدار داد که "سر و صدا نکند".

آقای جولیانی که مشغول لابی گری در اوکراین برای تحقیق درباره بایدن ها بود، هرگونه تخلفی را رد می کند.

مری یاوونوویچ سفیر سابق آمریکا در اوکراین که در ماه مه از این پست کنار گذاشته شد قرار است جمعه آینده شهادت دهد.

او ماه پیش در کنگره شهادت داده بود که از اظهارات آقای ترامپ در گفتگو با رئیس جمهور اوکراین دایر بر اینکه "اتفاقاتی برای او خواهد افتاد" احساس خطر می کرد.

کمک نظامی اوکراین در ماه سپتامبر آزاد شد که بعد از شکایت یک افشاگر درباره تماس تلفنی روز ۲۵ ژوئیه آقای ترامپ با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین بود. آقای ترامپ در همین تماس از آقای زلنسکی خواست در مورد بایدن ها تحقیق کند.

بعد از شکایت آن افشاگر بود که دمکرات ها در مجلس نمایندگان شروع به تحقیق کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کنگره آمریکا

استیضاح چیست؟

در شرایط فعلی استیضاح به معنای وارد کردن اتهاماتی از سوی کنگره آمریکا است که می‌تواند مقدمه‌ای برای محاکمه رئیس جمهور باشد.

قانون پیش بینی کرده که رئیس جمهوری، معاون رئیس جمهوری و مقامات کشوری ایالات متحده را می توان پس از استیضاح به خاطر خیانت به کشور، رشوه خواری و سایر جرایم مرتبط با مناصب اصلی دولتی و محکومیت به خاطر این جرایم از سمت هایشان برکنار کرد.

روند استیضاح باید از مجلس نمایندگان شروع شود و به جریان افتادن آن به رای اکثریت نمایندگان (نصف به علاوه یک) نیاز دارد. در صورت کسب این رای، محاکمه در سنا برگزار خواهد شد.

در این مرحله رای دوسوم نمایندگان سنا برای برکناری رئیس جمهور لازم است.

در تاریخ ایالات متحده آمریکا هرگز چنین اتفاقی نیفتاده است.