قاچاق فنتانیل؛ در عملیات مشترک چین و آمریکا، ۹ نفر زندانی شدند

آمریکا حق نشر عکس AFP/GETTY
Image caption عملیات مشترک آمریکا و چین برای برخورد با فنتانیل موفقیت‌آمیز بود

در پی تحقیقات مشترک چین و آمریکا، ۹ نفر در چین به‌دلیل قاچاق فنتانیل به آمریکا زندانی شدند. فنتانیل نوعی مسکن قوی برای تسکین درد است و ۵۰ برابر قوی‌تر از هروئین است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ماه اوت سال جاری گفت چین در رابطه با توقف ارسال این مواد افیونی (اوپیوید) به آمریکا اقدام کافی صورت نداده است.

دادگاه چین گفت این نخستین بار است که آمریکا و چین مشترکا روی این موضوع کار کرده‌اند.

آقای ترامپ ادعا کرده‌ است فنتانیل "سالانه یک صد هزار نفر را در آمریکا" به کشتن می‌دهد.

بنا به گفته مقامات آمریکایی، این آمار احتمالا کمتر باشد. "مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها" اعلام کرد در سال ۲۰۱۷، افیون‌های ترکیبی، به غیر از متادون، با مرگ ۲۸۰۰۰ نفر مرتبط بود.

نتایج این تحقیقات مشترک در شینگ‌تی، شهری در شمال چین اعلام شد.

در همین رابطه، یک نفر با مجازات مرگ تعلیقی محکوم شد که به معنی حبس ابد است، دو نفر دیگر به حبس ابد محکوم شدند. شش نفر دیگر محکومیت‌های کمتری دریافت کردند، از ۶ ماه تا ۱۰ سال زندان.

چرا فنتانیل در آمریکا مشکل‌زاست؟

گفته می‌شود فنتانیل موجب افزایش اعتیاد به موادمخدر شده است.

در آمریکا، داروهای مسکن قوی با نسخه پزشک تنها برای دردهای شدید ناشی از بیماری‌هایی مانند سرطان مجاز است. اما این داروها غالبا به‌طور غیرقانونی به دست می‌آید و در ساختن مواد مخدر تقلبی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

مواد مخدر تقلبی نسبتا ارزان هستند و در مواردی که افراد قانونا به مواد مخدر دسترسی ندارند یا چون پزشک تجویز نمی‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افراد بیمه‌نامه ندارند یا بیمه‌نامه‌شان منقضی شده است.

دولت آمریکا سال گذشته هشدار داد که فنتانیل موجب افزایش مرگ و میر شده است.

چین در گذشته برای ترغیب تولید فنتانیل، معافیت مالیات مقرر کرده بود و آقای ترامپ مدت‌ها چین را به‌عنوان منشاء این مشکل متهم کرده بود.

در پی تقاضای آمریکا، چین اوایل امسال اعلام کرد کلیه انواع ماده مخدر مرتبط با فنتانیل را در فهرست داروهای مخدر کنترل شده قرار داد.

اما آقای ترامپ بعدتر شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین را متهم کرد که به وعده‌اش برای برخورد با مواد مخدر عمل نکرده است.

عملیات مشترک چگونه انجام شد؟

بنا به گفته آستین مور، وابسته مهاجرت و گمرک ایالات متحده در چین، این عملیات در اوت ۲۰۱۷ آغاز شد زمانی که مقامات امنیتی هوم‌لند در نیواورلینز با یک "متهم همکار" گفت‌وگو کردند،.

این متهم، نام و اطلاعات مربوط به تماس با یک دلال در چین، معروف به "دایانا" را در اختیار گذاشت. سپس این اطلاعات به چین داده شد.

مقامات در نیواورلینز، یک خرید قلابی فنتانیل را از این شخص برنامه‌ریزی کردند، در نوامیر ۲۰۱۷ پول به حساب این دلال انتقال یافت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت آمریکا سال گذشته هشدار داد که فنتانیل موجب افزایش مرگ و میر شده است

آقای مور گفت این عملیات به دستگیری شمار "قابل توجه" در چین منتهی شد.

تحقیقات به "سه مورد بازداشت اصلی مجرمانه" در نیویورک و اورنج هدایت شد.

آقای مور گفت: "همانطور که موفقیت این تحقیقات مشترک نشان می‌دهد، چین و آمریکا می‌توانند در سطح بین‌الملل با یکدیگر همکاری کنند."

یو هایبن، یک مقام ارشد در "کمیته کنترل ملی مواد مخدر" به گزارشگران در شینگ‌تی گفت که برخورد با عرضه و تقاضا مهم است.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، او گفت: "اگر نتوان تقاضای غیرقانونی را به طور موثری کاهش داد، برخورد با مسئله فنتانیل خیلی دشوار می‌شود."