پومپئو: 'ناتو از ارزش‌های غرب دفاع نکند منسوخ می‌شود'

مایک پومپئو در سفر به برلین با انگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار کرد. حق نشر عکس Reuters
Image caption مایک پومپئو در سفر به برلین با انگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار کرد.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در برلین نسبت به خطر چین و روسیه هشدار داد و از ناتو خواست "بیدار شود و با تهدیدهای جاری مقابله کند."

آقای پومپئو در سفر خود به برلین گفت شیوه‌هایی که چین برای سرکوب مردم خود به کار می‌برد "به طرز ترسناکی برای مردم آلمان شرقی" آشنا به نظر خواهد رسید.

وزیر امور خارجه آمریکا روسیه را متهم به اشغال کشورهای همسایه و سرکوب مخالفان سیاسی خود کرد.

زمانی که یکی از حاضران به حرف امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه مبنی بر "مرگ مغزی ناتو" اشاره کرد آقای پومپئو خندید اما به خبرنگاران گفت هفتاد سال بعد از تاسیس ناتو، وقت آن رسیده که این سازمان رشد و تغییر کند. ناتو باید با واقعیت‌ها و تهدیدهای امروز روبرو شود."

به گفته وزیر امورخارجه آمریکا اگر کشورها معتقد باشند که می‌توانند بدون اینکه منابع لازم را در اختیار ناتو بگذارند از منافعش بهره ببرند، اگر به تعهدات خود عمل نکنند ناتو منسوخ خواهد شد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بارها اعضای اروپایی ناتو را متهم کرده که سهم واقعی خود را در پرداخت هزینه‌های ناتو ادا نمی‌کنند.

آقای پومپئو یک روز قبل از سی‌امین سالگرد سقوط دیوار برلین در این شهر سخنرانی می‌کرد.

او گفت: "امروز روسیه به رهبری یک افسر سابق کا.گ.ب ، کشورهای همسایه خود را اشغال می‌کند و مخالفان سیاسی خود را می‌کشد."

آقای پومپئو چین را متهم به شکل دادن نوعی تازه از استبداد متهم کرده و به دولت آلمان هشدار داد که از شرکت هواوی چین برای ساخت شبکه ۵ جی خود استفاده نکند.

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین با خشم به صحبت‌های آقای پومپئو واکنش نشان داده و گفته او ذهنیتی گرفتار در دوران جنگ سرد دارد.

آقای مکرون چه گفت؟

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در مصاحبه با نشریه اکونومیست گفت شاهد کاهش تعهد آمریکا، ضامن اصلی ناتو، به این سازمان است.

آقای مکرون با اشاره به تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه بدون مشورت با ناتو، به اعضای اروپایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی هشدار داد که دیگر نمی‌توانند در دفاع از این ائتلاف به آمریکا متکی باشند.

رییس جمهوری فرانسه در عین حال تعهد این سازمان به دفاع جمعی را نیز زیر سئوال برد.

روز پنجشنبه انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که یکی از اعضای مهم ناتوست، در واکنش به سخنان آقای مکرون گفت با صحبت‌های رییس جمهوری فرانسه مخالف است.

خانم مرکل در برلین، در حالی که در کنار دبیرکل ناتو ایستاده بود به وجود مشکلات اذعان کرد اما گفت گمان نمی‌کند "چنین قضاوت کلی" ای لازم باشد.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته است آقای مکرون "تصویر درستی از وضعیت فعلی ناتو" ارائه کرده است.

موضوعات مرتبط