گرامیداشت سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین

آنگلا مرکل حق نشر عکس EPA
Image caption آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به همراه شماری از مقامات در مراسم ویژه ای شرکت کردند

آلمان، امروز سی امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین را با برگزاری برنامه‌هایی گرامی داشته است.

این دیوار که در ۹ نوامبر سال ۱۹۸۹ فروریخت حدود ۳۰ سال نماد "جنگ سرد" و تقسیم شرق کمونیست و غرب دموکراتیک بود.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که خود در آلمان شرقی بزرگ شده در بخش باقیمانده‌ای از این دیوار که به عنوان یادبود، همچنان حفظ شده، حضور یافته و با نثار تاج گل، به همراه سایر مقامات یاد و خاطره کسانی را گرامی داشت که در تلاش برای رسیدن به بخش غربی برلین جان خود را از دست دادند.

این دیوار به طول ۱۵۵ کیلومتر، طولانی‌ترین دیواری بود که در دنیای معاصر ساخته شد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین

حدود ۴۵ کیلومتر این دیواز از دل شهر برلین می‌گذشت و محلات شهر را با تمام اهالی آن‌ها از هم جدا می‌کرد.

با شروع جنگ سرد برلین به محور اختلافات دو اردوگاه شرق و غرب بدل شد. آلمان شرقی که برلین را پایتخت خود اعلام کرده بود، خواهان کنترل کامل آن بود، اما قدرت‌های غربی به این خواست تن ندادند.

با شدت گرفتن رقابت دو اردوگاه جهانی، در سال ۱۹۵۵ جمهوری فدرال آلمان به پیمان ناتو پیوست، و در برابر آن، "جمهوری دموکراتیک آلمان" عضو پیمان ورشو شد. دو بخش آلمان، در جبهه مقدم "جنگ سرد" دو اردوگاه سرمایه‌داری و سوسیالیستی قرار گرفتند.

از سپتامبر ۱۹۴۹ تا اوت ۱۹۶۱ بیش از دو و نیم میلیون نفر از شهروندان آلمان شرقی به غرب گریختند. تنها در روزهای پیش از احداث دیوار، از اول تا ۱۳ اوت ۱۹۶۱ حدود ۴۷ هزار نفر قلمرو آلمان شرقی را ترک کردند.

حق نشر عکس EPA

در سال ۱۹۸۷ به دنبال اصلاحات میخائیل گورباچف در اتحاد شوروی، اعتراض به اختناق سیاسی و نقض اصول حقوق بشر در سراسر اروپای شرقی بالا گرفت و به زودی به آلمان شرقی سرایت کرد.

در زمستان ۱۹۸۸ راه‌پیمایی‌های گسترده در شهرهای برلین و لایپزیگ و درسدن به راه افتاد. بسیاری از فعالان جنبش توسط پلیس امنیتی (اشتازی) بازداشت شدند.

حق نشر عکس Getty Images

با وجود نارضایتی روزافزون، در اوایل سال ۱۹۸۹ حزب حاکم مدعی شد که در انتخابات محلی ۹۹ درصد آرا را به دست آورده است. این خبر به خشم مردم دامن زد. راه‌پیمایی‌های ضدحکومتی بیشتری، با شعارهای هرچه تندتر به راه افتاد.

در اکتبر ۱۹۸۹ حکومت آلمان شرقی جشن‌های چهلمین سالگرد تأسیس "آلمان دموکراتیک" را برگزار کرد، در اردوی مقابل، مردم ناراضی به راه‌پیمایی‌های اعتراض‌آمیز گسترده دست زدند.

دیوار برلین؛ تقسیم اروپا برای سی سال

سقوط دیوار برلین؛ 'بدترین شب زندگی من بود'

فروریزی دیوار برلین، پایان جنگ سرد و تغییر داستان‌های جاسوسی

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

روز ۱۸ اکتبر زیر فشار فزاینده مردم که با شعار "ما خلق هستیم"، به خیابانها آمده بودند، اریش هونکر، رئیس دولت و رهبر حزب استعفا داد.

شامگاه ۹ نوامبر رادیو اعلام کرد که بنا به تصمیم دولت مرز میان دو آلمان برداشته می‌شود. بیشتر مردم این خبر را باور نکردند، تا این که خود با تیشه و تبر به سوی آن شتافتند.

دیوار عظیم بتونی که سی سال در دل مردم رعب و وحشت افکنده بود، به آوار سنگ و کلوخ بدل شد؛ و تا امروز بسیاری از توریست‌ها تکه‌ای از آن را به رسم یادبود، به کشورهای خود می‌برند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اهالی برلین شرقی در ۹ نوامبر ۱۹۸۹ از دیوار برلین گذشتند و پردهٔ آهنین را در آلمان کنار زدند

موضوعات مرتبط