ترامپ متن یک تماس دیگر با رییس جمهوری اوکراین را منتشر می کند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ می گوید شفاف ترین رییس جمهوری آمریکاست

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا می گوید به زودی متن یک مکالمه دیگر با همتای اوکراینی خود را منتشر خواهد کرد.

آقای ترامپ شنبه در صحبت با خبرنگاران خود را شفاف ترین رییس جمهوری تاریخ آمریکا دانست و گفت تا سه شنبه متن تماس تلفنی بیست و یکم آوریل با ولودمیر زیلنسکی را منتشر خواهد کرد.

آقای ترامپ پیش تر نیز متن مکالمه تلفنی خود با آقای زیلنسکی در بیست و پنجم ژوییه را منتشر کرده بود.

متن این مکالمه زمانی منتشر شد که یک فرد افشاگر از این تماس و مشروط شدن کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین به انجام تحقیقات درباره فعالیت های تجاری هانتر بایدن ابراز نگرانی کرده بود.

هانتر بایدن، پسر جو بایدن معاون رییس جمهوری پیشین آمریکا و یکی از رقبای بالقوه دونالد ترامپ در انتخابات سال آینده است.

آقای ترامپ هانتر بایدن را متهم می کند که به خاطر پدرش در هیات مدیره یک شرکت اوکراینی استخدام شده است.

دموکرات های کنگره می گویند متن مکالمات مربوط به تماس ماه ژوییه کامل نیست و آقای ترامپ را به بهره گیری ازاختیاراتش برای کسب منافع شخصی متهم کرده اند.

آنها همچنین تحقیقاتی را برای بررسی امکان استیضاح آقای ترامپ آغاز کرده اند و قرار است از چهارشنبه جلسات پرسش و پاسخ با مقام های دولت را به طور مستقیم از شبکه های تلویزیونی پخش کنند.

این جلسات پیش از این به طور غیرعلنی برگزار شده اند.

همزمان، جمهوری خواهان آمریکا خواهان حضور هانتر بایدن، پسر جو بایدن در کنگره برای پاسخ گویی به سوال های نمایندگان درباره فعالیت های تجاری او در اوکراین شده اند.

دوین نونس، از اعضای کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا می گوید او و همکاران جمهوری خواهش خواستار حضور هانتر بایدن و همین طور فردی که از او به عنوان افشاگر پرونده اوکراین نام برده می شود، در این مجلس هستند.

به گقته آقای نونس، شرکت بوریسیما که در زمینه بهره برداری از گاز طبیعی در اوکراین فعالیت می کند، ماهانه ۵۰ هزار دلار به هانتر بایدن پرداخت کرده و حضور آقای بایدن در کنگره می تواند جنبه هایی از فساد در اوکراین را برای نمایندگان روشن کند.

آدام شیف، رییس دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان که تحقیقات مربوط به بررسی امکان استیضاح را هدایت می کند، می گوید از شاهدان بالقوه بر اساس نیاز تحقیقات برای حضور در کنگره دعوت خواهد شد.

با این حال، او تاکید کرد که نخواهد گذاشت که تحقیقات غیرواقعی مورد نظر دونالد ترامپ درباره عملکرد بایدن ها به کنگره کشیده شود.

تاکنون تعدادی از اعضای دولت آمریکا و دیپلمات های ارشد به سوال های کمیته های بررسی کننده امکان استیضاح پاسخ داده اند.

آغاز رسمی روند استیضاح به وسیله مجلس سنا به تصویب مجلس نمایندگان نیاز دارد.

در صورت آغاز این روند، آقای ترامپ، سومین رییس جمهوری آمریکا خواهد بود که استیضاح می شود.

با توجه به اکثریت جمهوری خواهان در سنا، به نظر نمی رسد که استیضاح به برکناری او منجر شود.