ترامپ خواستار آزادی رابرت لوینسون از سوی ایران شد

لوینسون حق نشر عکس Reuters
Image caption در تصویری که از لوینسون منتشر شد، او با ریشی انبوه و نوشته‌ای تبلیغاتی در دست دیده می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک پیام توییتری از ایران خواست تا رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی که از سال ۲۰۰۷ میلادی "در ایران" مفقود شده است را آزاد کند.

آقای ترامپ نوشت: "اگر ایران بتواند رابرت لوینسون، مأمور آمریکایی سابق اف بی آی را که ۱۲ سال پیش در ایران مفقود شده است بازگرداند، گامی بسیار مثبت خواهد بود!"

رئیس جمهور آمریکا همچنین در خصوص کاهش تعهدات هسته‌ای ایران نیز در ادامه همان توییت نوشته: "در عین حال بر اساس اطلاعات و باور موجود، ایران در حال غنی سازی بوده و هست که گامی بسیار بد خواهد بود."

سه روز پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که بر اساس اسنادی که بدست آورده، ایران در مکاتباتی با سازمان ملل برای نخستین بار اعلام کرده که رابرت لوینسون، شهروند مفقود شده آمریکایی در دادسرای عمومی و انقلاب تهران، پرونده‌ای دارد که در حال رسیدگی است.

این خبرگزاری گزارش داده اسنادی را مشاهده کرده که نشان می‌دهد، ایران این موضوع را به کارگروه "ناپدیدشدگان قهری" سازمان ملل اعلام کرده است.

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه ایران در توضیح اخبار مربوط به "پرونده باز" رابرت لوینسون در ایران گفت که این پرونده مربوط به مفقود شدن اوست.

آقای موسوی تاکید کرد که آقای لویسنون هیچ‌گونه پرونده "قضایی یا کیفری" در ایران ندارد.

خانواده آقای لوینسون می‌گویند او برای انجام ماموریتی به ایران سفر کرده بود. اما مقام‌های ایرانی می‌گویند که از سرنوشت او خبری ندارند.

در گزارش اخیر نیز مقام‌های ایرانی توضیح بیشتری درباره سرنوشت آقای لوینسون یا جزییات پرونده او ارائه نکرده‌‌اند و تنها تاکید کرده‌اند که او یک "پرونده باز" در دستگاه قضایی ایران دارد.

همچنین روشن نیست که این پرونده از چه زمانی گشوده شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانواده آقای لوینسون چند ماه بعد از مفقود شدن او، در دسامبر سال ۲۰۰۷ به تهران سفر کردند و در سفارت سوئیس در تهران در یک کنفرانس خبری شرکت کردند

گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در فاصله کوتاهی پس از آن منتشر می‌شود که دولت ایالات متحده آمریکا اعلام کرد برای اطلاعات درباره آقای لوینسون، ۲۰ میلیون دلار پرداخت می‌کند.

به گفته مقام‌های آمریکایی، رابرت لوینسون در روز ۹ مارس سال ۲۰۱۷ (۱۰ اسفند ۱۳۸۵) در جزیره کیش ناپدید شده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، ایران در مکاتباتش با کارگروه "ناپدیدشدگان قهری" نوشته است:‌ "بر اساس آخرین اعلام قوه قضائیه، آقای رابرت آلن لوینسون در دادسرای عمومی و انقلاب تهران، یک پرونده در حال بررسی دارد."

بر اساس موضع رسمی دولت آمریکا، رابرت لوینسون در زمان "سفرش به ایران" در حال انجام ماموریت برای یک شرکت خصوصی بوده است.

اما در سال ۲۰۱۳، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که رابرت لوینسون در زمان "سفرش به ایران" در حال انجام ماموریتی تایید نشده برای سازمان سی‌آی‌ای (CIA) بوده است. بر اساس این گزارش، آقای لوینسون در ماموریتی مشارکت داشته که از سوی مسئولان ذی‌ربط تایید نشده بود.

روزنامه واشنگتن پست نیز حدود سه سال پیش در گزارشی نوشت که رابرت لوینسون برای تحقیق درباره فساد در ایران و نوشتن مقاله‌ای برای سازمان سیا به کیش سفر کرده بود.

خانواده آقای لوینسون هرگز این گزارش‌ها را تایید نکردند. اما در عین حال آسوشیتدپرس گزارش داده بود که آنها برای سکوت و عدم پیگیری شکایت حقوقی، از سازمان سیا دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار دریافت کرده‌اند.

از زمان مفقود شدن این شهروند آمریکایی تا امروز، دو بار عکس و ویدئویی از او در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ منتشر شده است.