دیدار ترامپ و اردوغان برای اولین بار بعد از عملیات ترکیه در سوریه

ترامپ و اردوغان حق نشر عکس Reuters
Image caption دو رئیس جمهور ماه گذشته میلادی در حاشیه اجلاس گروه بیست در ژاپن دیدار کرده بودند

دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری آمریکا و ترکیه، برای اولین بار پس از حمله ترکیه به شمال سوریه در کاخ سفید دیدار کرده اند؛ دیداری که با انتقاد سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب روبرو شده است.

ترکیه روز ۹ اکتبر نیروهایش را برای عقب راندن نیروهای کرد از یک نوار مرزی که می گوید قصد ایجاد "کمربندی امن" در آن را دارد وارد شمال سوریه کرد. این بعد از تصمیم رییس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی این کشور از شمال شرقی سوریه بود.

بعد از دیدار چند ساعته دو رهبر در کاخ سفید، آقای ترامپ در یک کنفرانس خبری ضمن تاکید بر داشتن یک رابطه خوب شخصی با آقای اردوغان گفت امیدوار است روابط "خوب" دو کشور حتی بهتر شود.

او به خبرنگاران گفت امیدوار است با رسیدن به توافقی تجاری با ترکیه مناسبات اقتصادی دو کشور را تقویت کند، موضعی که با نگرش کنگره آمریکا و سناتورهای هر دو حزب مغایر است.

آقای ترامپ در این دیدار به رئیس جمهور ترکیه فشار آورد از خریداری سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه صرف نظر کند و آن را "چالشی جدی" برای روابط دو جانبه توصیف کرد.

او گفت: "ما امروز درباره این موضوع صحبت کردیم و در آینده هم صحبت خواهیم کرد. امیدوارم بتوانیم این مساله را حل کنیم."

واشنگتن می گوید خریداری این سیستم از سوی ترکیه با تدابیر دفاعی ناتو در این کشور همخوانی ندارد و تهدیدی علیه جنگنده های اف-۳۵ محسوب می شود که شرکت آمریکا لاکهید مارتین درحال ساخت آن است.

آقای ترامپ از پنج سناتور جمهوری خواه دعوت کرده بود برای گفتگو با آقای اردوغان درباره کردها و خرید موشک های روسی اس-۴۰۰ به کاخ سفید بروند.

لیندزی گراهام سناتور جمهوری خواه در کنفرانس خبری مشترک دو رهبر به یک خبرنگار گفت هیچ روزنامه نگار منتقدی در ترکیه نیست که زندانی نشده باشد.

سناتورهای آمریکایی بعد از تصمیم آقای ترامپ برای خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه به شدت از رییس جمهوری آمریکا انتقاد کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رجب طیب اردوغان و همسرش پیش از پرواز به واشنگتن

میچ مک کانل رهبر جمهوری خواه سنا که متحد آقای ترامپ است از دعوت از رجب طیب اردوغان به کاخ سفید انتقاد کرد و گفت امیدوار است دست کم این دیدار باعث بهبود رفتار آقای اردوغان شود.

رسانه های آمریکا گزارش داده اند که پنتاگون تصاویری را در اختیار دارد که نشان می دهد ترکیه در شمال سوریه مرتکب جنایت جنگی شده است اما در ملاقات میان دو رهبر صحبتی از این موضوع به میان نیامد.

هم دموکرات ها و هم جمهوریخواهان خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه را خیانت به نیروهای کرد مستقر در شمال این کشور قلمداد می کنند که در جنگ علیه داعش در خط اول میدان نبرد بودند.

ترکیه اغلب نیروهای کرد مستقر در شمال سوریه و متحد آمریکا را تروریست می داند، اما آقای ترامپ به خبرنگاران در کاخ سفید گفت ترکیه با کردها رابطه خیلی خوبی دارد.

آقای اردوغان می گوید ترکیه ۳۶۵ هزار نفر از آوارگان سوری را در شمال سوریه مستقر کرده است با این همه منتقدان ترکیه می گویند رییس جمهوری این کشور با راندن کردها از این منطقه و مستقر کردن اقوام دیگر سوری در شمال این کشور دست به پاکسازی قومی زده است.

آقای اردوغان در عین حال گفت مدارک جدیدی را به آمریکا آورده که نشان می دهد فتح الله گولن از رهبران مخالف دولت ترکیه و جنبش حامی او تروریست هستند. آقای گولن در آمریکا زندگی می کند و رییس جمهوری ترکیه به دنبال مسترد شدن او به آنکاراست.