ارتش اسرائیل: جهاد اسلامی آتش‌بس را نقض کرده است

غزه حق نشر عکس Reuters
Image caption پرتاب موشک از غزه به سوی خاک اسرائیل در روز پنجشنبه- ارتش اسرائیل گروه جهاد اسلامی را به نقض آتش‌بس متهم کرده است

ساعاتی پس از آنکه گروه فلسطینی جهاد اسلامی با توقف موشک‌پرانی به داخل خاک اسرائیل موافقت کرد، ارتش اسرائیل گفت که موشک‌پرانی به سوی خاک این کشور از سر گفته شده است.

روز پنجشنبه، 23 آبان (14 نوامبر)، گروه فلسطینی جهاد اسلامی اعلام کرد که در واکنش به تصمیم دولت اسرائیل به خودداری از ادامه عملیات نظامی در نوار غزه، موشک‌پرانی به سوی اسرائیل را متوقف می‌کند اما سخنگوی ارتش اسرائیل این گروه را متهم کرده است که تنها چند ساعت بعد، به پرتاب موشک ادامه داده اما مشخص نکرده که آیا حملات اسرائیل به غزه هم از سر گرفته شده است یا نه.

پیشتر، دولت اسرائیل گفته بود که طرح پیشنهادی مصر برای آتش‌بس در حمله به مواضع جهاد اسلامی در غزه را به شرط توفق موشک‌پرانی از سوی گروه‌ فلسطینی می‌پذیرد.

آتش‌بس در دور تازه درگیری بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه از ساعات اولیه بامداد امروز به اجرا گذاشته شده بود.

دو روز پیش، نیروی هوایی اسرائیل به خانه‌های مسکونی رهبر سیاسی و فرمانده شاخه نظامی گروه جهاد اسلامی در دمشق، پایتخت سوریه، و نوار غزه حمله کردند. در این حملات فرزند رهبر سیاسی جهاد اسلامی و فرمانده شاخه نظامی این گروه و همسرش کشته شدند. ارتش اسرائیل گفت که این عملیات را در واکنش به موشک‌پرانی جهاد اسلامی به سوی مناطق مرزی با غزه انجام داده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دفاع ضد موشکی بر فراز شهر اشکلون - با ادامه موشک‌پرانی از غزه شبکه دفاع ضد موشکی "گنبد آهنین" در شهرهای اسرائیل فعال و مقررات وضعیت اضطراری برقرار شد

مقامات جهاد اسلامی گفتند که انتقام قتل این افراد را به شدیدترین وجه از اسرائیل خواهند گرفت.

در پی این هشدار، موشک‌پرانی به سوی شماری از شهرهای اسرائیل آغاز شد و در مقابل، اسرائیل حملات به غزه را شدت بخشید. طی دو روز اخیر، دست کم سی و چهار تن در اثر عملیات نظامی اسرائیل در غزه کشته شدند و موشک‌پرانی به خاک اسرائیل نیز باعث زخمی شدن چندین نفر شد.

به گزارش رویترز، بیش از نیمی از کشته شدگان حملات اسرائیل افراد غیرنظامی بودند در حالیکه حملات موشکی به خاک اسرائیل زندگی عادی در چند شهر این کشور را مختل کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات هوایی اسرائیل خسارات و تلفات سنگینی را در غزه به بار آورد

با اعلام آتش‌بس، رادیو ارتش اسرائیل گفت که اجرای مقررات اضطراری در شهرهایی که در معرض حملات موشکی قرار داشتند لغو و شرایط عادی برقرار شده است. به گفته ارتش اسرائیل، جهاد اسلامی حدود چهارصد موشک به سوی شهرهای اسرائیل پرتاب کرد که بیش از نیمی از آنها در مناطق غیرمسکونی سقوط کرد و تعدادی هم توسط دفاع ضد موشکی منهدم شد. براساس این گزارش، دست کم دو موشک در مناطق شهری فرود آمد. یک موشک در یک شاهراه در نزدیکی یک خودرو منفجر شد و دیگری با شکافتن بام یک خانه، به داخل خانه افتاد.

در اثر موشک‌پرانی جهاد اسلامی، پنجاه نفر زخمی یا دچار تنش عصبی شدند و تحت درمان قرار گرفتند.

به گفته سخنگوی جهاد اسلامی پیشنهاد آتش‌بس مصر شامل تعهد اسرائیل به توقف عملیات "قتل هدفمند" علیه رهبران این گروه است. وی گفت که "پس از آنکه دشمن اشغالگر تسلیم خواست‌های جهاد اسلامی به نمایندگی از سوی جبهه مقاومت مردم فلسطین شد، با توقف عملیات تلافی‌جویانه موافقت کردیم." هنوز منابع جهاد اسلامی در مورد ادامه یا نقض آتش‌بس اظهار نظری نکرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در حمله هوایی اسرائیل به خانه مسکونی بهاء ابوالعطا، فرمانده شاخه نظامی حزب‌الله، او و همسرش کشته شدند

مقامات اسرائیل گفته‌اند که آتش‌بس را تا زمانی که عملیاتی از داخل غزه علیه این کشور صورت نگیرد حفظ خواهند کرد اما حق اقدامات تلافی‌جویانه در برابر هرگونه عملیاتی را برای خود محفوظ می‌دارند.

ییزراییل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل گفته است که قبول آتش‌بس به معنی تغییر در سیاست کلی این کشور در قبال گروه‌های تندرو فلسطینی نیست. وی افزوده است که قتل هدفمند افرادی که "مرتکب اقدامات تروریستی می‌شوند" متوقف نخواهد شد.

درگیری بین جهاد اسلامی و اسرائیل در دو روز اخیر جنبش حماس را در وضعیت دشواری قرار داده بود. حماس از سال ٢٠٠٦ اداره امور غزه را مستقل از تشکیلات خودگردان برعهده گرفته و عملیات نظامی آن علیه اسرائیل در سال‌های قبل به درگیری های عمده منجر شد. برخلاف تشکیلات خودگردان فلسطین، حماس هرگونه صلح با اسرائیل را مردود دانسته و معتقد به توسل به عملیات نظامی برای از میان بردن این کشور است.

جنگ‌های غزه در سال‌های ٢٠٠٨، ٢٠١٢ و ٢٠١٤ تلفات و خساراتی را در غزه به بار آورد.

پس از جنگ سال ٢٠١٤ که گسترده‌ترین عملیات اسرائیل در غزه بود و با تلفات سنگین و خسارات گسترده در غزه همراه بود، جنبش حماس تلویحا نوعی سیاست توقف عملیات نظامی علیه اسرائیل را دنبال کرده است هرچند گروه‌های دیگر فعال در غزه به اینگونه عملیات، هر چند در ابعاد به مراتب محدودتر ادامه داده‌اند. ادامه حملات جهاد اسلامی علیه اسرائیل و احتمال گسترده شدن عملیات اسرائیل می‌توانست این وضعیت را تغییر دهد.

جهاد اسلامی از گروه‌های وابسته و تحت حمایت ایران است و برخی از ناظران تحولات اخیر را با تحولات اخیر در منطقه و افزایش تنش بین ایرانیان و اسرائیل مرتبط دانسته‌ و ایران را به تحریک این گروه به ایجاد تشنج متهم کرده‌اند. در مقابل، با توجه به بحران سیاسی داخلی اسرائیل، این نظر نیز مطرح شده که ممکن است بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، به منظور تاکید بر آمادگی برای حفظ امنیت که برای رای‌دهندگان اهمیت فراوانی دارد، با بهره‌برداری از موقعیت کنونی در صدد بهبود وجهه خود بوده است.