بازرسان: روسیه شبه نظامیان 'سرنگون کننده' هواپیمای مالزیایی را هدایت می کرد

همه مسافران پرواز شماره ام اچ ۱۷ کشته شدند حق نشر عکس Reuters
Image caption همه مسافران پرواز شماره ام اچ ۱۷ کشته شدند

یک گروه بین المللی که درباره انهدام هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی مالزی به وسیله جدایی طلبان در دونتسک در اوکراین تحقیق می کند، اعلام کرد شبه نظامیانی که دست به این کار زدند به وسیله مقام های رده بالای روسیه هدایت می شدند.

به گفته بازرسان، یکی از دستیاران ارشد ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه به طور مرتب با شبه نظامیان جدایی طلب در دونتسک در ارتباط بوده است.

اصابت موشک زمین به هوا به هواپیمای پرواز شماره ام اچ ۱۷ در هفدهم ژوییه ۲۰۱۴ با مرگ همه ۲۹۸ سرنشین آن همراه بود.

این هواپیما از هلند عازم مالزی بود که در میانه راه بر فراز منطقه جدایی طلب دونتسک سرنگون شد.

بازرسان بین المللی چهار نفر از اعضای شبه نظامیان جمهوری خودخوانده دونتسک را متهم کرده اند و قرار است محاکمه آنها در ماه آوریل، احتمالا به صورت غیابی برگزار شود.

آنها همچنین می گویند موشک مورد استفاده برای انهدام این هواپیما از یک پایگاه روسیه در کورسک به دونتسک منتقل شده بود.

این بازرسان با استفاده از شنود صورت گرفته به وسیله دولت اوکراین می گویند این افراد با ولادیسلاو سرکوو، معاون سابق نخست وزیر روسیه، سرگئی آکسیونوف، فرماندار کریمه و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در تماس بوده اند.

اندی کراگ، از مسوولان هیات تحقیق کننده که در هلند مستقر است، می گوید رابطه نزدیک فرماندهان شبه نظامیان و مقام های روس این سوال را به وجود می آورد که آیا آنها با سامانه موشکی منتقل شده به دونتسک ارتباط دارند یا نه؟

وزارت امور خارجه روسیه این گزارش را رد کرده است.

به گفته ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه می گوید بازرسان یافته های خود را دستکاری کرده اند تا به نتیجه مورد نظر خودشان برسند.

موضوعات مرتبط