دادستانی سوئد پرونده اتهام تجاوز علیه آسانژ را بست

جولیان آسانژ حق نشر عکس Getty Images

دادستانی سوئد تحقیق درباره اتهام تجاوزی که از سال ۲۰۱۰ علیه جولیان آسانژ مطرح شده بود را ادامه نخواهند داد.

دادستانی سوئد امروز (سه‌شنبه ۱۹ نوامبر) در بیانیه‌ای گفت: "ایوا ماری پرسون معاون دادستان عمومی امروز تصمیم گرفت به تحقیق درباره جولیان آسانژ خاتمه دهد."

این بیانیه گفته "دلیل این تصمیم این است که مدت زیادی از اتفاق مورد نظر گذشته و شواهد را به میزان قابل ملاحظه‌ای ضعیف کرده است" و افزوده "این تصمیم بعد از مصاحبه با هفت شاهد پرونده گرفته شد."

دادستانی سوئد دو سال پیش تصمیم مشابهی گرفته بود اما این پرونده بعدا دوباره مفتوح شد.

بنیانگذار ویکی‌لیکس بارها این اتهام را تکذیب کرده بود. او برای اینکه به دلیل این اتهام به سوئد مسترد نشود از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته بود.

در آن زمان پلیس بریتانیا به دلیل همین اتهام او را دستگیر و بعد با وثیقه آزاد کرده بود.

در ماه آوریل گذشته پلیس بریتانیا آقای آسانژ را پس از هفت سال از سفارت اکوادور خارج کرد و دادگاه به دلیل نقض تعهد آزادی با وثیقه، او را به پنجاه هفته زندان محکوم کرد.

پس از خروج آقای آسانژ از سفارت اکوادور، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه گفته بود "همه نشانه‌های شکنجه روانی طولانی مدت را در آسانژ می‌توان دید."

او اکنون در زندان بلمارش لندن زندانی است.

وزارت دادگستری آمریکا ۱۷ اتهام به جولین آسانژ وارد و از بریتانیا درخواست استرداد او را کرده است. آقای آسانژ که پنجاه سال دارد با افشای اسناد محرمانه وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا، سبب رسوایی بزرگی برای دولت آمریکا شد و عمکرد نیروهای آمریکایی در عراق را بشدت زیر سوال رفت.

تابستان امسال وزیر کشور وقت بریتانیا این درخواست را امضا کرد و اکنون دادگاه در این باره تصمیم خواهد گرفت.