ادامه محاصره دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ؛ چند دانشجو موفق به فرار شدند

این معترض در حالی که قصد خارج شدن از محوطه دانشگاه پلی‌تکنیک را داشت بازداشت شده است حق نشر عکس Reuters
Image caption این معترض در حالی که قصد خارج شدن از محوطه دانشگاه پلی‌تکنیک را داشت بازداشت شده است

در هنگ‌کنگ درگیری میان دانشجویان معترض که ساختمان‌های دانشگاه پلی تکنیک را در اختیار گرفته‌اند با پلیس و نیروهای امنیتی که این محوطه را محاصره کرده‌اند همچنان ادامه دارد. در حالی که پلیس چند بار تلاش گروهی از دانشجویان برای خروج از محاصره را متوقف کرده، چند دانشجو موفق شده‌اند با آویزان شدن از پل‌ها و سپس موتورسیکلت فرار کنند.

پلیس ۱۰۰ نفر را بازداشت کرده و آن طور که مقام‌های هنگ‌کنگ اعلام کرده اند در جریان درگیری‌های روز دوشنبه ۱۱۶ نفر مجروح شده‌اند.

دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ از هفته گذشته به خط مقدم مقابله میان معترضان ضددولتی و پلیس بدل شده که حدود ۶ ماه است در جریان است.

این اعتراضات که ابتدا در مخالفت با تصویب یک قانون معاضدت قضایی میان هنگ کنگ و پکن آغاز شد اکنون به اعتراضات ضددولتی گسترش یافته که خواسته‌اش مقابله با "استیلای بیشتر پکن بر هنگ‌کنگ" است.

طی شش ماه گذشته بارها تجمعات اعتراضی با خشونت روبرو شده است و علاوه بر کشته شدن چند معترض هزاران مجروح بر جای گذاشته است.

دولت چین که تلاش می‌کند اوضاع را کنترل کند روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفته: "هیچ احدی نباید تلاش پکن برای حفظ حق حاکمیت بر تمامی اراضی خود و تثبیت اوضاع در هنگ‌کنگ را دست‌کم بگیرد."

هنگ کنگ بخشی از چین است اما معترضان این شهر نگرانند که پکن قصد محدود کردن آزادی‌های مدنی در این منطقه را داشته باشد که طی چند دهه گذشته و پس از خارج شدن از مستعمرگی بریتانیا در هنگ‌کنگ برقرار بوده است.

در تحولی دیگر، روز دوشنبه، ۱۸ نوامبر، دیوان عالی هنگ‌کنگ تصمیم دولت برای وضع قانون منع پوشاندن صورت از سوی معترضان را غیرقانونی تشخیص داد. دولت هنگ‌کنگ با استناد به مفاد قانون وضعیت فوق‌العاده که در دوران مستعمره بودن این شهر توسط بریتانیا وضع شده بود، قصد داشت با ماسک زدن و پوشاندن صورت از سوی معترضان به بهانه قانون شکنی برخورد کند.

در همین حال، دولت هنگ‌کنگ هم اعلام کرده با توجه به درگیری‌ها و اعتراضات چند روز گذشته "احتمال برگزاری انتخابات محلی" که قرار است روز یکشنبه آینده برگزار شود "کمتر" شده است. لغو این انتخابات احتمالا به عصبانی‌تر شدن معترضان بیانجامد.

بریتانیا که حدود یک قرن بر هنگ‌کنگ حکمفرمایی کرده، خواستار "پایان دادن به خشونت‌ها از سوی دو طرف و مشارکت همه طرف‌ها در گفتگوهای معنادار سیاسی آن هم پیش از فرا رسیدن انتخابات" شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس برای جلوگیری از فرار معترضان از گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور استفاده کرد

تظاهرات گسترده در هنگ کنگ از خرداد آغاز شده است و به رغم عقب نشینی دولت خودمختار از سیاست مورد اعتراض، همچنان ادامه دارد.

اعتراضات ابتدا در ماه ژوئن (شش ماه) پیش در مخالفت با لایحه استرداد مجرمان به چین آغاز شد.

تظاهرات گسترده و شدت گرفتن مخالفت‌ها باعث شد که این لایحه کلا لغو شود. ولی لغو لایحه شدت اعتراضات را کم نکرد، بلکه ابعاد گسترده تری به آن داد و حالا معترضان خواستار برقرار دموکراسی و رسیدگی به خشونت‌های اعمال شده از سوی پلیس هستند.

در سال ۱۸۹۸، دولت وقت چین سرزمین هنگ‌کنگ را به مدت ۹۹ سال به بریتانیا اجاره داد. در این مدت، هنگ‌کنگ به یکی از مراکز عمده تجاری و اقتصادی منطقه تبدیل شد.

با انقضاء مدت اجاره در سال ۱۹۹۷، بریتانیا این سرزمین را به چین بازگرداند. هنگام بازگرداندن هنگ‌کنگ، دولت چین آزادی‌های دموکراتیک مردم این سرزمین را در چارچوب طرح "یک کشور، دو نظام سیاسی" تضمین کرد و وعده داد که در صدد تحمیل نظام کمونیستی سرزمین اصلی بر هنگ‌کنگ برنخواهد آمد. در چند سال گذشته، معترضان هنگ‌کنگی بارها گفته‌اند که دولت چین در نظر دارد این تعهد را نادیده بگیرد و نظام سیاسی خود را بر این سرزمین تحمیل کند.

اخبار مرتبط

موضوعات مرتبط