تاسف روسیه و فرانسه از تصمیم آمریکا برای تمدید نکردن معافیت فردو

فردو حق نشر عکس FARS

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در بیانیه‌ای بشدت از تصمیم اخیر آمریکا برای لغو معافیت تاسیسات هسته‌ای فردو انتقاد کرد و گفت این تصمیم ناقض تعهدات بین‌المللی است.

در این بیانیه آمده که مسکو همکاری نزدیک خود را با تهران در سایت فردو ادامه می‌دهد. شرکت روسی روس‌اتم در فردو فعال است.

دیروز مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که با توجه به شروع غنی سازی در فردو، آمریکا از ۱۵ دسامبر معافیت این تاسیسات را لغو خواهد کرد.

آقای پمپئو گفته بود: "اندازه درست غنی‌سازی اورانیوم برای بزرگترین حامی تروریسم در جهان باید صفر باشد... ایران هیچ دلیل مشروعی برای از سرگیری غنی‌سازی در این تاسیسات که قبلا مخفی بود ندارد."

طبق برجام، سانترفیوژهای باقی مانده در فردو باید فقط جنبه تحقیق و توسعه داشته و از آن برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده نشود.

اما سازمان انرژی اتمی ایران دوازده روز پیش اعلام کرد که در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم را در سایت فردو در جنوب تهران آغاز کرده است.

امروز (سه‌شنبه ۱۹ نوامبر) فرانسه هم از تصمیم دولت آمریکا ابراز تاسف کرد اما اقدام اخیر ایران در نقض توافق هسته‌ای را هم نگران‌کننده خواند و گفت که این تصمیم می‌تواند عواقب شدیدی داشته باشد.

اگنس فون درمول، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت: "ما از تصمیم آمریکا، که به دنبال تصمیم ایران برای از سرگیری غنی‌سازی در سایت فردو گرفته شده متاسفیم. این معافیت می‌‎توانست پیشرفت پروژه‌های غیرنظامی را در این مرکز تسهیل کند."

آمریکا سال گذشته یکطرفه از توافق هسته‌ای خارج شد و ایران را تحریم‌ کرد. ایران در مقابل اخیرا شروع به کاهش تعهدات برجامی خود کرده است.

پیش از این آمریکا با معافیت مورد به مورد، ارتباط و همکاری برخی از موسسات خارجی با ایران را امکان‌پذیر کرده بود.

مقام‌های آمریکایی معتقد بودند که حضور شرکت‌های خارجی در صنایع اتمی ایران و فعالیت آنها در چارچوب مقررات و ضوابط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به جلوگیری از تلاش حکومت ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای کمک می‌کند.

دیروز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ذخیره آب سنگین قابل استفاده در راکتورهای ایران از حد مجاز در برجام فراتر رفته است.

به گفته این سازمان تولید آب سنگین در ایران در جریان است و ذخیره آن اکنون به ۱۳۱ تن و ۵۰۰ کیلوگرم رسیده که حد مجاز آن براساس برجام ۱۳۰ تن است.