بنی گانتس از تشکیل دولت ائتلافی اسرائیل ناکام ماند

بنی گانتس از حزب آبی و سفید حق نشر عکس Photoshot
Image caption بنی گانتس از حزب آبی و سفید

بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید اسرائیل، به رئیس جمهوری این کشور گفته است یک ماه تلاش او برای تشکیل یک دولت ائتلافی به جایی نرسیده است.

این نخستین بار در تاریخ اسرائیل است که رهبر دو حزب به طور پیاپی از تشکیل یک دولت ائتلافی ناکام مانده اند.

پیشتر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و رهبر حزب لیکود، برای تشکیل دولت مامور شده بود که او هم موفق به این کار نشد.

بنی گانتس ۲۸ روز برای معرفی دولت جدید فرصت داشت؛ او روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر) چند ساعت پیش از پایان مهلت قانونی، روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، را از ناکامی خود مطلع کرد.

بیشتر بخوانید:

کارشناسان می گویند احتمال این که انتخابات دیگری به زودی در اسرائیل برگزار شود وجود دارد. مردم اسرائیل در ماه آوریل و سپتامبر امسال به پای صندوق های رای رفتند اما این دو انتخابات برنده قاطعی نداشته است.

آقای گانتس پس از پذیرش نامزدی برای تشکیل دولت وعده داده بود که یک دولت وحدت لیبرال تشکیل بدهد.

بنی گانتس و بنیامین نتانیاهو تا به حال موفق نشده اند که حمایت کلیدی آویگدور لیبرمن، رهبر حزب راستگرای اسرائیل خانه ماست، را جلب کنند.

آقای لیبرمن از حضور در یک ائتلاف میانه رو به رهبری گانتس که احزاب عرب در آن شرکت داشته باشند خودداری کرده و نیز اختلافات عمیقی با احزاب یهودی مذهبی مانند شاس دارد که از حامیان سنتی بنیامین نتانیاهو به حساب می آیند.

در انتخابات ماه سپتامبر حزب آقای نتانیاهو ۳۲ کرسی به دست آورد و حزب آقای گانتس ۳۳ کرسی را از آن خود کرد. احزاب برای کسب اکثریت مجلس، نیاز به ۶۱ کرسی دارند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

موضوعات مرتبط