شاهزاده اندرو 'از ایفای وظایف سلطنتی کناره می‌گیرد'

مصاحبه امیلی مِیتلیس، مجری برنامه نیوزنایت بی‌بی‌سی با شاهزاده اندرو حق نشر عکس Mark Harrington/BBC
Image caption پاسخ‌های شاهزاده اندرو در مصاحبه با بی‌بی‌سی به موجی از انتقادها از او منجر شد

شاهزاده اندرو، فرزند ملکه الیزابت دوم، اعلام کرده است که به واسطه رسوایی دوستی با جفری اپستین، فعلا از ایفای وظایف سلطنتی کناره می‌گیرد.

او گفته است که رسوایی رابطه دوستانه‌اش با جفری اپستین، و ادامه این دوستی، آن هم بعد از محکومیت آقای اپستین در پرونده آزار و سوءاستفاده جنسی، باعث شده که "اختلال بزرگی" برای خاندان سلطنتی بریتانیا ایجاد شود.

شاهزاده اندرو، در اطلاعیه‌ای گفت که عمیقا با قربانیان اپستین همدردی می‌کند و همین همدردی را "با تمام کسانی که متاثر شده‌اند و به دنبال نقطه پایانی بر این ماجرا هستند" دارند.

اعلام کناره‌گیری از ایفای وظایف سلطنتی پس از آن صورت می‌گیرد که شاهزاده اندرو به خاطر یک مصاحبه با بی‌بی‌سی مورد انتقادهای شدید قرار گرفت. از او به ویژه انتقاد می‌شود که با وجود محکومیت چند سال پیش جفری اپستین از او فاصله نگرفت.

علاوه بر این، ویرجینیا جوفری، یکی از شاکیان پرونده اپستین، شاهزاده اندرو را متهم کرده که وقتی زیر سن قانونی بوده سه بار به او تجاوز کرده است. دادگاه این ادعا را نپذیرفته است. کمی پس از بازداشت دوباره جفری اپستین، او در زندان درگذشت و دلیل آن رسما خودکشی اعلام شد.

پیش از آن که شاهزاده اندرو اعلام کند از وظایف سلطنتی کناره می‌گیرد، شرکت مخابراتی بزرگ بی‌تی اعلام کرد که از او فاصله می‌گیرد.

حق نشر عکس Virginia Roberts
Image caption عکسی که ویرجینیا جوفری (وسط) را در سال ۲۰۰۱ در کنار شاهزاده اندرو (چپ) نشان می‌دهد، گیزلن مکسول، دوست دختر سابق اپستین هم در سمت راست ایستاده

بی‌تی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در همکاری‌‎اش با یک برنامه آموزش مهارت‌های دیجیتال بازنگری می‌کند، مگر آنکه نقش شاهزاده اندرو به عنوان پشتیبان این برنامه بازبینی شود.

شاهزاده اندرو در اطلاعیه‌ای گفت: "من همچنان بدون قید و شرط از رابطه خود با جفری اپستین که مبتنی بر قضاوتی ضعیف بود تاسف خواهم خورد."

"خودکشی او بسیاری سوال‌ها را بی پاسخ گذاشت، به ویژه برای قربانیانش، و من عمیقا با قربانیان همدردی می‌کنم."

"تنها می‌توانم امیدوار باشم که با گذشت زمان آنها بتوانند زندگی خود را از نو بسازند."