تحقیقات استیضاح: بولتون نگران فعالیت‌های وکیل ترامپ بوده

فیونا هیل متولد بریتانیا است اما تابعیت آمریکایی گرفته و در دولت‌های بوش، اوباما و ترامپ کار کرده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption فیونا هیل متولد بریتانیا است اما تابعیت آمریکایی گرفته و در دولت‌های بوش، اوباما و ترامپ کار کرده است

در آخرین روز از جلسات تحقیق درباره استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در این هفته، یک مقام ارشد پیشین در کاخ سفید از نگرانی جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا، نسبت به فعالیت‌های وکیل دونالد ترامپ گفت.

او به جمهوری‌خواهان هشدار داد که گرفتار تبلیغات روسیه نشده و دنبال ردپای اوکراین در انتخابات سال ۲۰۱۶ نگردند. ادعایی که ريیس جمهوری آمریکا بارها مطرح کرده است. شاهد دیگر هم با جزییات از یک نهار کاری با سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا گفت که در آن سفیر گفته که رئیس جمهوری آمریکا به جز تحقیق درباره بایدن‌ها از اوکراین چیز دیگری نمی‌خواهد.

تماس تلفنی رئیس جمهوری آمریکا با همتای اوکراینی خود در تابستانی که گذشت، سرآغاز تحقیقات مربوط به استیضاح رئیس جمهوری آمریکا شده است. در آن تماس تلفنی رئیس جمهوری اوکراین سراغ کمک‌های نظامی آمریکا به کشورش را می‌گیرد و دونالد ترامپ از ولودیمیر زلینسکی می‌خواهد که دو کار انجام دهد: یکی تحقیق درباره دخالت اوکراین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دیگری تحقیق درباره شرکتی که پسر جو بایدن در آنجا مشغول به کار بوده است. جو بایدن مهمترین رقیب آقای ترامپ در آن زمان بود.

اخبار مرتبط:

سفیر آمریکا علیه ترامپ شهادت داد

حمله کاخ‌سفید به یکی از شاهدان تحقیقات استیضاح ترامپ

آیا استیضاح ترامپ ممکن است؟

فیونا هیل، کارشناس ارشد روسیه در شورای امنیت ملی کاخ سفید،َ در سخنان روز پنجشنبه خود به جمهوری‌خواهانی که مثل رئیس جمهوری آمریکا اوکراین را شریک روسیه در دخالت در انتخابات ریاست جمهوری پیشین کشور می‌بینند، گفت که این خواسته روسیه است که با این «روایت‌های داستانی» می‌خواهند بین آمریکایی‌ها اختلاف بیاندازند.

خانم هیل همچنین شاهد دخالت رئیس دفتر موقت آقای ترامپ و سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در سیاست‌گذاری‌های مربوط به اوکراین بوده است. او گفت که چطور رئیس پیشین او، جان بولتون، از دخالت این دو نفر نگران بوده و آن را به قاچاق مواد مخدر تشبیه کرده است.

آقای بولتون همچنین در تشبیهی دیگر وکیل شخصی دونالد ترامپ را به «نارنجک دستی» شبیه دانسته که هر آن ممکن است منفجر شده و همه را بفرستد روی هوا.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خبرنگاران پیش از شروع جلسه فرصت دارند تا از شاهدان عکس بگیرند

خانم هیل شهادت داد که در جلسه‌ای با اوکراینی‌ها، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا خیلی بی‌پرده از آنها خواسته تا برای گرفتن کمک نظامی و دیداری در کاخ سفید اعلام کنند که قصد شروع تحقیقات درباره بایدن‌ها و دخالت اوکراین در انتخابات را دارند. این صحبت‌های بی‌پروا آقای بولتون را که در آن زمان مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا بوده به خشم می‌آورد و جلسه را خاتمه می‌دهد. خانم هیل گفت که آقای بولتون پیش از خروج از اتاق از او خواسته که در آنجا بماند و شاهد گفت‌وگوها باشد.

بعد از جلسه که خانم هیل گزارش آنچه که شاهدش بوده را به آقای بولتون می‌دهد، رئیسش به او می‌گوید که همان زمان برود به دیدار وکیل شورای امنیت ملی و به او بگوید که آنها هیچ کاری با این ماجراها ندارند. این طور که خانم هیل ماجرا را شرح می‌دهد آقای بولتون نگران بوده که این خواسته‌های غیرمعمول برای همه بد تمام شود.

دموکرات‌ها که حالا به دنبال استیضاح رئیس جمهوری آمریکا هستند می‌گویند که آقای ترامپ با فشار به همتای اوکراینی خود می‌خواسته به موقعیت برتری در انتخابات سال آینده آمریکا برسد. در دید آنها، این کار سواستفاده از قدرت است و کاری که رئیس جمهوری آمریکا انجام داده «رشوه‌گیری» است.

جمهوری‌خواهان اما ماجرا را به علاقه آقای ترامپ به پایان «فساد» در اوکراین تقلیل می‌دهند. آنها می‌گویند که اوکراین از کشورهایی است که با فساد اداری دست و پنجه نرم می‌کند و رئیس جمهوری آمریکا می‌خواسته مطمئن باشد که کمک‌های آمریکا به این کشور حیف و میل نمی‌شود.

نیاز رئیس جمهوری اوکراین به دوستی با ترامپ

اما یکی از شاهدان روز پنجشنبه گفت که صحبت‌های آقای ترامپ را شنیده که از سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا در مورد تحقیقات مربوط به پسر جو بایدن پرسیده است.

دیوید هولمز، یکی از دیپلمات‌های آمریکا در سفارت این کشور در اوکراین، شاهد دیگر این جلسه بود.

آقای هولمز در معرفی خود سعی کرد خود را به دور از کل معادلات سیاسی واشنگتن نشان دهد. او گفت که شغل او بررسی اوضاع سیاسی اوکراین است و هیچ مسئولیتی در تعیین سیاست‌های آمریکا در قبال اوکراین ندارد.

آقای هولمز شنونده گفت‌وگوی تلفنی گوردن ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، با رئیس جمهوری آمریکا بوده است. آقای هولمز گفت که در آن تماس، آقای ترامپ از آقای ساندلند درباره تحقیقات درباره هانتر بایدن پرسیده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای هولمز شنونده گفت‌وگوی تلفنی گوردن ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، با رئیس جمهوری آمریکا بوده

آقای هولمز گفت که در رستورانی در شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین، او روبه‌روی آقای ساندلند نشسته بود. او با بیان جزییاتی از آن روز، به سراغ مکالمه تلفنی آقای ساندلند با رئیس جمهوری آمریکا رفت. او گفت که آقای ساندلند به دونالد ترامپ گفته که رئیس جمهوری اوکراین حاضر است هر کاری برایت بکند. البته آقای هولمز در شهادتش گفت که آقای ساندلند همین منظور را با جملات خیابانی بیان کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ پرسیده: «پس این کار را می‌کند؟» و پاسخ شنیده: «هر کاری که بگویی.» بعد از پایان تماس تلفنی آقای هولمز از آقای ساندلند درباره گفت‌وگویش پرسیده و پاسخ شنیده که آقای ترامپ «فقط به چیزهایی که به خودش سود برساند توجه دارد. مثلا تحقیقات درباره بایدن‌ها».

دفاع ترامپ و جمهوری‌خواهان

دونالد ترامپ برای دفاع از خود در زمان همین جلسه، در توییتر اول از قوه شنوایی خود تعریف کرد و سپس گفت که هیچ‌وقت نتوانسته کنار کسی باشد که تلفنی مشغول حرف باشد و صدای حرف زدن فردی را که در سوی دیگر خط است را بشنود. چند ده هزار نفر به این توییت واکنش نشان داده و موافق و مخالف او صحبت کردند.

همزمان جمهوری‌خواهانی که در کمیته بودند برای نشان دادن اینکه هیچ اتفاق خلافی روی نداده، سعی کردند با روش‌های مختلف اعتبار شهادت این دو نفر را زیر سوال ببرند. آنها چند بار سعی کردند با پرسیدن سوال‌هایی درباره مکالمه تلفنی آقای ترامپ و گوردن ساندلند، درستی ادعاهای دیوید هولمز را زیر سوال ببرند.

خانم هیل در سخنان ابتدایی خود گفته بود که بعضی از جمهوری‌خواهان نمی‌خواهند بپذیرند روسیه در انتخابات گذشته آمریکا دست داشته است. جمهوری‌خواهان با نشان دادن متن گزارش‌های خود درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا قصد داشتند نشان دهند که خانم هیل در ارزیابی خود اشتباه کرده و می‌خواسته طرف دموکرات‌ها را بگیرد.

جمهوری‌خواهان که منتظر پاسخ خانم هیل نمی‌شدند در نهایت بعد از سومین باری که این حرف‌ها گفته شد، خانم هیل اجازه گرفت که پاسخ آنها را بدهد.

خانم هیل گفت که اشاره او به صحبت‌ها و سوال‌های نمایندگان جمهوری‌خواه در جلسه پشت درهای بسته بوده است. او از همین فرصت استفاده کرد و درباره لزوم همگرایی آمریکایی‌ها صحبت کرد. صحبت‌هایی که در نهایت با تایید و تشکر همان نماینده معترض به او روبه‌رو شد.