فرزندان اعضای بریتانیایی داعش به بریتانیا بازگردانده می‌شوند

سوریه حق نشر عکس Reuters

وزیر خارجه بریتانیا گفته است شماری از فرزندان اعضای بریتانیایی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) که در جنگ سوریه گرفتار شده‌اند، به بریتانیا بازگردانده می‌شوند.

اینها اولین گروه کودکانی هستند که از شمال شرق سوریه که قبلا در کنترل داعش بود، به بریتانیا بازمی‌گردند.

شماری از کشو‌رهای دیگر از جمله فرانسه، دانمارک، نروژ و قزاقستان کودکانی را که والدین آن‌ها برای حمایت از داعش به سوریه سفر کرده بودند، به کشورهایشان بازگرداندند.

دومنیک راب، وزیر خارجه بریتانیا گفته که این کودکان "معصوم" هرگز نباید در معرض خشونت‌های جنگ قرار بگیرند".

سازمان‌های خیریه در بریتانیا از دولت خواسته‌اند تا کودکان بریتانیایی بیشتری را به کشور بازگرداند.

انتظار می‌رود ظرف روزهای آینده شماری از این کودکان وارد بریتانیا شوند.

بنا به دلایل امنیتی، جزییات بیشتری از نحوه بازگرداندن این کودکان ارائه نشده است.

دومنیک راب در بیانیه‌ای گفته است: "ما بازگشت آن‌ها را تسهیل کرده‌ایم، زیرا این کار درستی بود. اکنون باید به آن‌ها اجازه حفظ حریم خصوصی داده شود و از بازگشت آن‌ها به زندگی عادی حمایت شود."

به گفته خبرنگار بی بی سی در خاورمیانه این کودکان به هیات نمایندگی وزارت خارجه بریتانیا تحویل داده شده و خاک سوریه را ترک کرده‌اند. دیپلمات‌ها گفته‌اند که "حال این کودکان خوب است".

داعش زمانی منطقه‌ای به وسعت ۸۸ هزار کیلومتر مربع از غرب سوریه تا شرق عراق را در اختیار داشت.

سرنوشت پیکارجویان خارجی داعش و سایر خارجیانی که در مناطق جنگی گرفتار شده‌اند، از زمان اعلام شکست این گروه در مارس ۲۰۱۹ به مسئله‌ای مهم تبدیل شده است.

بریتانیا به بازگشت شهروندانش که زمانی برای پیوستن به داعش به این مناطق رفته بودند، تمایلی نداشته است.

سازمان ملل گفته است که کشو‌رها باید مسئولیت شهروندان خود را بپذیرند، مگر این که براساس استانداردهای بین المللی در سوریه تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

بازگشت کودکان تاجیک که پدرانشان به داعش پیوسته بودند

گروه دولت اسلامی: زنان و کودکانی که هیچ‌کس آنها را نمی‌خواهد

نوزاد شمیمه بیگم، عروس داعش، مرده است

شمیمه بیگم و مشکلات وزیر کشور بریتانیا در لغو حق شهروندی اش

سازمان خیریه "کودکان را نجات دهید" که از دو مرکز در شمال سوریه خدماتی ارائه می‌دهد، از بازگشت کودکان به بریتانیا حمایت کرده و از دولت خواسته تا اقداماتی بیشتری در این مورد انجام دهد.

براساس برآوردهای این سازمان خیریه، تا حدود ۶۰ کودک بریتانیایی هنوز در اردوگاههای سوریه بسرمی‌برند که اکثر آن‌ها به همراه مادرهایشان هستند.

اورلا مینوگ، مشاور بشردوستانه در این سازمان خیریه به رادیو ۴ بی بی سی گفته که این کودکان با شرایط "کاملا وخیمی" از جمله شلوغی بیش از حد اردوگاهها، کمبود آب تمیز و محدودیت مراقبت‌های پزشکی روبرو هستند.

او از دولت درخواست کرده تا بسرعت دست به اقدام بزند.

به گفته خانم مینوگ "همه این کودکان باید همین حالا بازگردانده شوند. به ویژه که فصل زمستان در پیش است. این اردوگاهها برای شرایط بد آب و هوایی که احتمالا در سوریه شاهد آن هستیم، مناسب نیستند."

دیده‌بان حقوق بشر شیوه مورد نظر دولت در بازگرداندن شهروندان خارجی را "نامسنجم و ناکافی" توصیف کرده است.

به گفته این نهاد بیش از ۱۲۰۰ شهروند خارجی از سوریه و عراق به کشورهای قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، روسیه، کوزوو و ترکیه بازگردانده شدند.

آلیسون گریفیث، مسئول بخش بشردوستانه در سازمان خیریه "کودکان را نجات دهید"گفته است که دولت بریتانیا "در حال تغییر زندگی این کودکان بی گناه است که اتفاقات وحشتناکی را که از کنترل آن‌ها خارج است، پشت سر گذاشته‌اند."

خانم گریفیث افزوده: "آن‌ها در حال حاضر فرصتی ارزشمند برای بهبودی، داشتن کودکیی شاد و زندگی کامل دارند. ما باید به هر کسی که در تحقق این امر تلاش کرده، افتخار کنیم."

"نجات هر کودک، پیروزی مهربانی و دلسوزی در برابر ظلم است. ما با جدیت امیدواریم که این آغاز این راه باشد."

موضوعات مرتبط