'دولت هلند موظف به بازگرداندن فرزندان اعضای هلندی داعش نیست'

کودکان در اردوگاههای سوریه حق نشر عکس Reuters

براساس رای دادگاه تجدیدنظر هلند، دولت این کشورموظف نیست که فعالانه در بازگرداندن فرزندان اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مشارکت کند. این کودکان در حال حاضر در اردوگاه‌های شمال سوریه هستند.

این حکم باعث باطل شدن حکم دادگاهی دیگر شده که پیشتر به بازگرداندن ۵۶ کودک به هلند رای داده بود، اما گفته بود که دولت مجبور نیست به مادران این کودکان هم اجازه ورود به کشور را بدهد.

دولت هلند گفته که ورود به شمال سوریه بسیار خطرناک است و تنها به شهروندان هلند که بتوانند خود را به یک دفتر دیپلماتیک این کشور برسانند، کمک خواهد کرد.

دولت هلند همچنین گفته خارج کردن کودکان بدون مادرانشان - که احتمالا هنوز تهدید امنیتی بشمار می‌روند- ممکن است باعث افزایش نارضایتی در بین خانواده شود.

فرزندان اعضای بریتانیایی داعش به بریتانیا بازگردانده می‌شوند

گروه دولت اسلامی: زنان و کودکانی که هیچ‌کس آنها را نمی‌خواهد

دختر بریتانیایی که به داعش پیوسته بود 'باردار است و می‌خواهد برگردد'

در همین حال، وزیر خارجه بریتانیا امروز اعلام کرد که شماری از فرزندان اعضای بریتانیایی داعش که در جنگ سوریه گرفتار شده‌اند، به بریتانیا بازگردانده می‌شوند.

پیش از این شماری از کشو‌رهای دیگر از جمله فرانسه، دانمارک، نروژ و قزاقستان کودکانی را که والدین آن‌ها برای حمایت از داعش به سوریه سفر کرده بودند، به کشورهایشان بازگرداندند.

سازمان ملل گفته است که کشو‌رها باید مسئولیت شهروندان خود را بپذیرند، مگر این که براساس استانداردهای بین المللی در سوریه تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

داعش زمانی منطقه‌ای به وسعت ۸۸ هزار کیلومتر مربع از غرب سوریه تا شرق عراق را در اختیار داشت.

سرنوشت پیکارجویان خارجی داعش و سایر خارجیانی که در مناطق جنگی گرفتار شده‌اند، از زمان اعلام شکست این گروه در مارس ۲۰۱۹ به مسئله‌ای مهم تبدیل شده است.

موضوعات مرتبط