ابوظبی، میزبان اروپایی‌ها در طرح حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس

پایگاه نیروی دریایی فرانسه در ابوظبی امارات حق نشر عکس Reuters
Image caption پایگاه نیروی دریایی فرانسه در ابوظبی امارات

فرانسه اعلام کرده است که پایگاه نیروی دریایی این کشور در ابوظبی امارات، مرکز فرماندهی ماموریت حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس می‌شود.

فرانسه یکی از مبدعان اصلی این طرح اروپایی بود که بعد از حمله به چند کشتی در خلیج فارس و افزایش تنش‌ها با ایران مطرح شد.

هدف این ماموریت که با حمایت بریتانیا همراه شد، نظارت بر امنیت کشتیرانی تجاری در تنگه هرمز و خلیج فارس عنوان شد.

ایران همواره هر گونه دست داشتن در حمله به نفتکش‌ها و دیگر حوادثی را که در ماه‌های اخیر در خلیج فارس برای کشتی‌های تجاری رخ داده رد کرده است.

فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه، روز یکشنبه ۲۴ نوامبر (سوم آذر) در پایگاه نیروی دریایی فرانسه در ابوظبی به خبرنگاران گفت: "ما رسما توافق کردیم که مرکز فرماندهی ماموریت اروپایی فرماندهی نظارت بر تردد دریایی در خاک امارات باشد."

به گفته خانم پارلی این مرکز میزبان ده‌ها مقام از کشورهای مختلفی خواهد بود که در ماموریت نظارت بر کشتیرانی حضور دارند.

او جزییاتی درباره کشورهای شرکت‌کننده در این طرح ارائه نکرد و گفت بعضی دولت‌ها در انتظار تایید پارلمانی آن در کشورهایشان هستند.

وزیر دفاع فرانسه ابراز امیدواری کرد که در در دیدار بعدی‌اش از پایگاه ابوظبی این ماموریت عملیاتی شده باشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزرای دفاع امارات و فرانسه

اواخر اردیبهشت ماه گذشته چند کشتی باری در آب‌های امارات متحده عربی هدف حمله قرار گرفت. بعضی کشورها انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفتند اما امارات خود خواهان کاهش تنش در خلیج فارس از طریق گفت‌وگو با ایران شد.

در پی حوادثی که در خلیج فارس رخ داد آمریکا اعلام کرد که ائتلافی را برای حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز ایجاد می‌کند اما اروپایی‌ها به دلیل تنش میان ایران و آمریکا و نگرانی از آسیب بیشتر به توافق هسته‌ای ایران (برجام) به ائتلاف آمریکا ملحق نشدند و طرح خود را پیشنهاد کردند.

با وجود این خانم پارلی دیروز شنبه در کنفرانس امنیتی بحرین از آمریکا به دلیل بی‌پاسخ گذاشتن حملات ماه‌های گذشته در منطقه خلیج فارس به شدت انقاد کرد.

او گفت: "وقتی به اصابت مین به کشتی‌ها پاسخ داده نشد، یک پهپاد سرنگون شد. وقتی به آن حمله پاسخ ندادند، به تاسیسات عمده نفتی حمله شد."

اشاره خانم پارلی به حمله به تاسیسات آرامکو در عربستان بود که این کشور ایران را به دست داشتن در آ« متهم کرد. ایران این اتهام را رد کرد.