مقام ارشد پنتاگون بر سر پرونده کماندوی جنجالی برکنار شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption پرونده ادوارد گالاکر - کماندوی نیروی دریایی ارتش آمریکا - جنجالی شده است

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از برکناری بلندپایه ترین مقام غیرنظامی نیروی دریایی ارتش این کشور خبر داده است.

بنا بر بیانیه پنتاگون، اختلافات بر سر روند ابقای درجه یک کماندو که دونالد ترامپ اخیرا او را از جرائم جنگی عفو کرده بود، به برکناری ریچارد اسپنسر، "وزیر نیروی دریایی"، منجر شده است.

نیروهای سه گانه ارتش آمریکا هر یک "وزیر" خاص خود را دارند که زیر نظر وزیر دفاع فعالیت می کنند.

دونالد ترامپ حدود یک هفته پیش سه نظامی آمریکایی متهم به جرایم جنگی در افغانستان و عراق را عفو کرد؛ یکی از آنها ادوارد گالاکر بود که پیشتر در یک دادگاه نظامی به جرم عکس گرفتن با جسد یک عضو داعش گناهکار شناخته شده بود؛ اتهام دیگر گالاکر، قتل آن اسیر بود که از آن تبرئه شد.

علیرغم فرمان عفو رئیس جمهوری آمریکا، نیروی دریایی روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر) اعلام کرد که به زودی هیاتی ویژه موضوع ادامه حضور ادوارد گالاکر در یگان ویژه این نیرو را بررسی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

+ ترامپ دو نظامی آمریکایی متهم به جرایم جنگی در افغانستان را عفو کرد

+ دیدبان حقوق بشر: شبه نظامیان افغان تحت حمایت سیا مرتکب 'جرایم جنگی' شده‌اند

+ دادگاه کیفری بین‌المللی: احتمال ارتکاب جرایم جنگی توسط ارتش آمریکا و سیا در افغانستان

دونالد ترامپ روز پنجشنبه (۲۱ نوامبر) به طور علنی خود را وارد این پرونده کرد و در شبکه توییتر گفت که این نظامی از خدمت محروم نخواهد شد. ریچارد اسپنسر در واکنش گفت که او توییت رئیس جمهوری را یک دستور نمی داند. آقای اسپنسر گفت: "من برای دست به اقدامی زدن به یک دستور رسمی نیاز دارم."

روز یکشنبه (۲۴ نوامبر) پنتاگون در یک بیانیه رسمی آقای اسپنسر را به دور زدن مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، متهم کرد و گفت که آقای اسپر از وی خواسته است که استعفایش را تسلیم کند.

بنا بر این بیانیه، آقای اسپنسر - علی رغم موضع گیری های علنی خود - به طور خصوصی به کاخ سفید پیشنهاد کرده بود که درجه نظامی ادوارد گالاکر ابقا شده و با همان درجه بازنشست شود.

ریچارد اسپنسر هنوز به خبر اخراج خود رسما واکنشی نشان نداده است.

برخی رسانه های آمریکایی پیشتر گزارش داده بودند که آقای اسپنسر و فرمانده یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا تهدید کرده بودند که در صورت ابقای درجه ادوارد گالاکر و ادامه حضور وی در این یگان، استعفا خواهند داد.

آن فرمان عفو آقای ترامپ با انتقادهای زیادی مواجه شده بود، از جمله اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا که گفت دونالد ترامپ با عفو این افراد از اختیارات ریاست‌جمهوری "استفاده بی‌شرمانه" کرده و این پیام را منتقل کرده که با جرائم جنگی برخوردی نمی‌شود.

+ خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید