سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا به سوءرفتار جنسی متهم شد

گوردون ساندلند در حال شهادت دادن حق نشر عکس Getty Images
Image caption گوردون ساندلند یک هفته پیش در حال شهادت دادن علیه دونالد ترامپ؛ او اتهامات سورفتار جنسی و لمس کردن و بوسیدن ناخواسته سه زن را رد کرد

گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، که هفته پیش در جریان تحقیقات استیضاح، علیه دونالد ترامپ شهادت داد، به سوء رفتار جنسی و دست درازی به سه زن متهم شده است. او این اتهامات را رد کرده است.

شکایت این سه زن در نشریه پورتلند و پروپابلیکا مطرح شده و گفته شده که این موارد مربوط به پیش از زمانی بوده است که آقای ساندلند به عنوان سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا انتخاب شده است.

ادعاهای مطرح شده مربوط به زمانی است که او در پورتلند و سیاتل در منطقه شمال غربی اقیانوس آرام به توسعه چندین هتل مشغول بوده است.

آقای ساندلند ادعاهای این سه زن را رد کرده و آنها را متهم کرده که او را به دلیل شهادتش علیه دونالد ترامپ در جریان تحقیقات استیضاح، هدف قرار داده‌اند.

او در بیانیه‌ای که پنجشنبه ۲۸ نوامبر منتشر شد، گفت: "ادعاهای غیرواقعی درباره لمس کردن و بوسیدن ناخواسته، ساختگی است و من معتقدم که در راستای اهداف سیاسی است."

حدود یک هفته پیش (چهارشنبه ۲۰ نوامبر) آقای ساندلند در جلسه علنی کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، کارزار فشار بر اوکراین برای آغاز تحقیقات علیه پسر جو بایدن را به پیش برده است.

او افزود که دستور در این زمینه را رودی جولیانی، وکیل شخصی آقای ترامپ، مستقیما به او داده بود و علاوه بر دونالد ترامپ مایک پومپئو، وزیر امور خارجه، و مایک پنس، معان رئیس جمهوری، نیز از فعالیت های او و رودی جولیانی آگاه بوده‌اند.

اتهامات مطرح شده، چیست؟

هر سه زن می‌گویند که پس از آنکه دست درازی جنسی آقای ساندلند را رد کردند او در زمینه کاری به اقدامات تلافی جویانه دست زده و ضمن توهین به آنها، پیشنهادات سرمایه‌گذاری وعده داده شده را لغو کرده است.

نیکول ووگل، یکی از این سه زن می‌گوید که در سال ۲۰۰۳ با آقای ساندلند شام خورده تا بتواند سرمایه گذاری برای تاسیس نشریه جدید خود را قطعی کند.

خانم ووگل مالک ماهنامه پورتلند است.

خانم ووگل می‌گوید که بعد از شام آقای ساندلند او را به یکی از هتل‌هایش برده و آنجا او را به یک اتاق رو به دریا دعوت کرده است. خانم ووگل افزود که آقای ساندلند از او خواسته که در آغوشش بگیرد اما "صورتم را گرفت و سعی کرد که من را ببوسد."

او گفت آقای ساندلند را پس زده و هتل را ترک کرده و بعد ایمیلی از آقای ساندلند دریافت کرده که او شرایط خود را برای سرمایه گذاری تغییر داده است.

جانا سولیس، می‌گوید در سال ۲۰۰۸ زمانی که به عنوان کارشناس امنیت هتل دنبال کار بوده است، آقای ساندلند را ملاقات کرده است.

این زن می‌گوید که وقتی به او شغلی پیشنهاد شد، آقای ساندلند، او را 'جوجه جدید هتل خودم ' صدا می‌کرده و به باسن او دست می‌زده است.

او می‌گوید که مورد دیگر وقتی بوده که او را به خانه خود در پورتلند دعوت کرده تا مجموعه هنری اش را ارزیابی کند اما آقای ساندلند، پایین تنه خود را به او نشان داد. بار سوم هم او را به آپارتمان پنت هاوس خود برده بود و آنجا ناخواسته او را بوسیده بود.

سومین زنی که از آقای ساندلند شکایت کرده است، ناتالی سپت نام دارد و می‌گوید که مربوط به زمانی بوده که برای یک سیاستمدار محلی در پورتلند فعالیت می‌کرده و آقای ساندلند به این کاندیدا کمک مالی می‌کرده است.

به گفته این زن وقتی که رئیسش او را به آقای ساندلند معرفی می‌کند، آقای ساندلند او را به شام دعوت می‌کند تا درباره فرصت‌های شغلی صحبت کنند. این زن می‌گوید که آقای ساندلند در پایان شام از او می‌خواهد که او را در آغوش بگیرد اما سعی کرده به زور او را ببوسد.

واکنش گوردون ساندلند چیست؟

در واکنش به این ادعاها، آقای ساندلند این گزارش را "روزنامه نگاری ریاکارانه" خواند و آن را "اساسا نادرست" دانست.

در بیانیه‌ای که در سایت او منتشر شده، آمده: "هم از نظر زمان انتشار و هم اشخاصی که این ادعاها را مطرح کردند، به روشنی نشان می‌دهد که هدف تاثیر گذاشتن بر روند تحقیقات کنگره آمریکا درباره لزوم استیضاح دونالد ترامپ است، که طی آن آقای ساندلند به عنوان شاهد حاضر شده است."

آقای ساندلند همچنین در یک بیانیه جداگانه گفت که "این رویدادهای ساختگی با شخصیت او اصلا جور در نمی آید."

او فکر می‌کند که خانم ووگل، یک شخص عصبانی بوده که مدتها پیش به این دلیل که او از سرمایه گذاری برای نشریه اش خودداری کرده، این ادعاها را در همان نشریه منتشر کرده است.

اقای ساندلند افزود که قصد دارد علیه این دو نشریه اقدام قانونی کند.

نقش آقای ساندلند در تحقیقات اوکراین چیست؟

انتشار متن پیامک‌های رد و بدل شده میان آقای ساندلند و کورت ولکر، فرستاده ویژه آمریکا در امور اوکراین و بیل تایلر، سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین موجب گسترده‌تر شدن تحقیقات کنگره درباره لزوم استیضاح دونالد ترامپ شده است.

قرار بود آقای ساندلند هشتم اکتبر، برابر سه کمیته قضایی، اطلاعاتی و روابط خارجی کنگره حاضر شود و درباره علت معطل نگه‌داشتن کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین و ارتباط احتمالی آن با درخواست آقای ترامپ برای تحقیق از جو بایدن و پسرش هانتر، به سوالات نمایندگان کنگره پاسخ دهد.

اما آن زمان آقای ساندلند گفت که او در لحظات آخر از سوی وزارت خارجه دستور دریافت کرده که به کنگره نرود.

کورت ولکر که ساعاتی پس از علنی شدن متن مکالمه تلفنی آقای ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین از مقام خود استعفاء داد نخستین کسی بود که به دعوت کنگره پاسخ مثبت داد.

آقای ولکر علاوه بر شهادت حضوری، ده‌ها صفحه از متن پیامک‌های رد و بدل شده میان خود و دو دیپلمات ارشد را به کنگره تحویل داد. یکی از آن دو نفر گوردون ساندلند بود.

در پیامک‌های ردو بدل شده میان کورت ولکر، بیل تایلر و گوردون ساندلند به وضوح دیده می‌شود که دیپلمات‌های آمریکایی تلاش دارند رئیس جمهور اوکراین را ترغیب به آغاز تحقیقات درباره فساد ادعایی هانتر بایدن کنند و در برابر آن به ولودیمیر زلنسکی وعده دیدار با آقای ترامپ در کاخ‌سفید را می‌دهند.

در این پیامک‌ها دیده می‌شود که حتی بیل تایلر، سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین از معطل گذاشتن کمک ۴۰۰ میلیون دلاری کمک نظامی به اوکراین در برابر خواسته آقای ترامپ برای تحقیقات علیه بایدن‌ها ابراز نگرانی می‌کند و به گوردون ساندلند گوشزد می‌کند که از نظر او این یک بده و بستان آشکار است که طی آن رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال کسب اطلاعات مخرب علیه رقیب انتخاباتی خود است و نه لزوما منافع ملی آمریکا.