افتتاح نخستین خط لوله انتقال گاز طبیعی روسیه به چین

نمایه شرکت روسی گازپروم حق نشر عکس Reuters
Image caption سال ۲۰۱۴ شرکت دولتی گازپروم روسیه و شرکت ملی نفت و گاز چین یک قرار داد همکاری چهارصد میلیارد دلاری را برای مدت ۳۰ سال امضاکردند

روسیه و چین خط لوله‌ای که گاز طبیعی را از سیبری به شمال شرق چین انتقال می‌دهد، افتتاح کرده‌اند.

این نخستین خط انتقال گاز طبیعی روسیه به چین است. تا کنون خریداران اصلی گاز طبیعی روسیه کشورهای اروپایی بودند.

خط لوله موسوم به "قدرت سیبری" نمادی از تلاش‌های روسیه برای صادرات گاز به سمت شرق آسیا است که در حالی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است که این کشور به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ تحت تحریم‌های غرب قرار دارد.

این یکی از سه طرح اصلی خط انتقال گاز روسیه به بازار های جهانی است.

روسیه قرار است دو طرح خط انتقال گاز دیگر یکی به آلمان و دیگری به ترکیه را با دور زدن خاک اوکراین طی هفته های آینده افتتاح کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین خط لوله انتقال گاز "قدرت سیبری" را در یک تماس ویدئویی افتتاح کردند.

این خط لوله ۳ هزار کیلومتری که ولادیمیر پوتین آن را "بزرگترین پروژه ساخت و ساز جهان" نامید با بهره برداری کامل در سال ۲۰۲۵ سالانه ۳۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از روسیه به چین انتقال خواهد داد.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین این طرح را مدلی از همکاری خوانده و گفته است با آغاز بهره‌برداری از آن روابط دو کشور وارد مرحله ای جدید می‌شود.

روسیه و چین در سال ۲۰۱۴ یک قرار داد همکاری چهارصد میلیارد دلاری را برای مدت ۳۰ سال امضاکردند که که بزرگترین قرارداد در تاریخ شرکت دولتی گازی گازپروم روسیه است. اجرای طرح خط لوله‌ای گاز طبیعی بخشی از آن قرارداد است.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط