چین اجازه ورود کشتی‌های نظامی آمریکا به هنگ‌کنگ را تعلیق کرد

هنگ کنگ حق نشر عکس Getty Images
Image caption 'یو‌اس‌اس بلو ریج' آخرین ناو آمریکایی بود که در ماه آوریل به هنگ کنگ رفت

‌چین اجازه ورود کشتی‌ها و هواپیمای نظامی آمریکا را به هنگ‌ کنگ تعلیق کرده است. ‌پکن همچنین علیه چندین گروه حقوق بشر آمریکا تحریم‌هایی را وضع کرده است.‌

اقدامات چین بعد از این انجام شد که واشنگتن هفته گذشته قانونی در حمایت از اعتراضات هنگ کنگ تصویب کرد و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قانون حقوق بشر و دموکراسی را امضا کرد.

بر اساس این قانون هر سال باید بررسی شود که آیا هنگ کنگ برای داشتن روابط ویژه تجاری با آمریکا استقلال کافی دارد یا نه.

آقای ترامپ در حال حاضر به دنبال یافتن توافقی با چین است که به جنگ تجاری با این کشور پایان دهد.

دولت چین چه گفت؟

وزیر امور خارجه چین گفته است که بررسی درخواست ناوها و هواپیمای نظامی آمریکا را برای ورود به هنگ کنگ تعلیق می‌کند.

وزیر امور خارجه چین همین طور هشدار داد که این کشور اقدامات بیشتری انجام خواهد داد: "چین اگر لازم باشد قدم‌های دیگری بر خواهد داشت تا ثبات و سعادت هنگ هنگ تامین شود و همین ‌طور حق حاکمیت چین برقرار باشد."

دیده‌بان حقوق بشر و خانه آزادی از جمله گروه‌های حقوق بشری هستند که چین آنها را تحریم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین درباره تحریم این گروه‌ها گفته است: "آنها در ناآرامی‌های هنگ کنگ نقش داشته‌اند. باید تحریم شوند و هزینه کاری را که کرده‌اند بپردازند و دست از دخالت در مسائل داخلی ما بردارند."

اما وزارت خارجه چین مشخص نکرده است که این تحریم‌ها چه مواردی را در برمی‌گیرد.

چندین کشتی نظامی آمریکایی هر سال به هنگ کنگ می‌رود اما گاهی که روابط دو کشور تیره می‌شود، اجازه ورود این کشتی‌ها هم لغو می‌شود.

ناو 'یو‌اس‌اس بلو ریج'، که کشتی فرماندهی ناوگان هفتم آمریکا است آخرین ناو آمریکایی بود که در ماه آوریل به هنگ کنگ رفت. ‌

از زمانی که اعتراضات هنگ کنگ در ماه ژوئن شروع شد، مقامات چینی، دولت‌های خارجی از جمله آمریکا را به جانبداری از جنبش دموکراسی خواه متهم کرده‌اند.

هفته گذشته بعد ازاینکه دونالد ترامپ قانون حقوق بشر و دموکراسی را امضا کرد، معترضان هنگ کنگی در خیابان‌ها جشن گرفتند. دولت چین هم فوری هشدار داد که اقدامات قاطعانه‌ای در پاسخ به این کار آمریکا انجام خواهد داد.

کارشناسان می‌گویند با شرایط پیش آمده رسیدن به توافقی برای پایان دادن به جنگ تجاری چین و آمریکا مشکل‌تر خواهد شد.