دادگاه: دویچه بانک آلمان باید مدارک مالی ترامپ را تحویل دهد

نانسی پلوسی (راست) رئیس مجلس نمایندگان و آدام شیف (چپ) که هر دو از نمایندگان کالیفرنیا در کنگره هستند رهبری تحقیقات استیضاح علیه آقای ترامپ را در دست دارند حق نشر عکس Getty Images
Image caption نانسی پلوسی (راست) رئیس مجلس نمایندگان و آدام شیف (چپ) که هر دو از نمایندگان کالیفرنیا در کنگره هستند رهبری تحقیقات استیضاح علیه آقای ترامپ را در دست دارند

یک دادگاه تجدیدنظر فدرال در آمریکا به "دویچه بانک" آلمان و بانک آمریکایی "کپیتال وان" دستور داده که مدارک مالی مورد درخواست مجلس نمایندگان را هر چه زودتر تحویل دهند. کمیته‌های اطلاعات و نظارت مجلس نمایندگان خواستار دسترسی به اسناد ۱۰ سال گذشته بنگاه تجاری آقای ترامپ و فعالیت‌های بازرگانی فرزندان او هستند.

دموکرات‌ها که کنترل مجلس نمایندگان کنگره آمریکا را از نوامبر گذشته در دست گرفته‌اند، ماه آوریل امسال با ارسال احضاریه رسمی از دویچه بانک آلمان خواستند که این مدارک را تحویل کنگره دهد اما این بانک و وکلای شخصی آقای ترامپ با رجوع به دادگاه خواستار لغو احضاریه کنگره شده بودند.

با وجود این، شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر فدرال که مقر آن در نیویورک است روز سه‌شنبه، سوم دسامبر، با حمایت از درخواست مجلس نمایندگان به دویچه بانک آلمان و همچنین بانک آمریکایی کپیتال وان دستور داد که این مدارک درخواستی نمایندگان کنگره را هر چه زودتر تحویل دهند.

در استدلال دادگاه آمده که اهمیت "منافع عمومی" در این پرونده بسیار قوی‌تر از دلایلی است که وکلای آقای ترامپ برای اجتناب از تحویل آن ارایه کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دویچه بانک آلمان در ۱۰ سال گذشته صدها میلیون دلار به بنگاه تجاری آقای ترامپ وام داده است

وکلای آقای ترامپ می‌گویند درخواست کنگره برای دسترسی به این مدارک "دست درازی" این نهاد از مرزهای قدرت قانونی آن است و قصد دموکرات‌ها از این کار تنها "سرافکنده و خجل" کردن رئیس‌جمهوری است و "وجاهت قانونی" پشت این درخواست نیست.

در صورت اجابت درخواست مجلس نمایندگان، دموکرات‌ها اجازه خواهند یافت تا به تمام اسناد مالی آقای ترامپ از جمله تمام چک‌های صادر شده از طرف او، کارت‌های اعتباری او و فرزندانش و حتی نوه‌هایش دسترسی یابند.

البته دادگاه در حکم امروز خود به وکلای آقای ترامپ اجازه داده که با بررسی این مدارک، آنهایی را که می‌تواند مشمول قوانین حمایت از حریم شخصی افراد شود را جدا کنند و به کنگره تحویل ندهند. هر چند در این حکم به کنگره هم حق داد شده که در صورت نیاز می‌تواند درخواست مجددی برای آن مدارک حذف شده ارایه کند.

دویچه بانک آلمان یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری آقای ترامپ طی ۱۰ سال گذشته محسوب می‌شود. رسانه‌های آمریکا می‌گویند این بانک آلمانی در دورانی که وال استریت و بانک‌های آمریکایی از اعطای وام به آقای ترامپ روی گردانده بودند، صدها میلیون‌ دلار به او وام داده است.

نمایندگان کنگره هم می‌گویند به دنبال دسترسی به مدارک مالی آقای ترامپ هستند تا درباره رابطه مالی او با روسیه تحقیق کنند. موضوعی که یکی از فصول تحقیقات بازرس ویژه رابرت مولر، در جریان تحقیقات ترامپ- روسیه هم بود.

اخبار مرتبط

دویچه بانک آلمان در سال ۲۰۱۷ به درخواست رابرت مولر از تحویل اسناد ملی آقای ترامپ با استناد به حفظ اسرار مالی مشتریانش طفره رفته بود.

دو پرونده دیگر مرتبط به اسناد مالی بنگاه تجاری آقای ترامپ و فعالیت‌های شخصی او و اعضای خانواده‌اش هم که پیش‌تر به دادگاه کشیده شده بود اکنون در دستور بررسی توسط دیوان عالی آمریکا قرار دارد.

ماه گذشته هم یک دادگاه فدرال دو واشنگتن دی‌سی با رد درخواست تجدیدنظر وکلای آقای ترامپ، دستور داده بود که مدارک مربوط به اظهارنامه‌های مالیاتی ۸ سال گذشته آقای ترامپ باید به کنگره تحویل داده شود.