گزارش تازه دموکرات ها علیه ترامپ در آستانه آغاز دور دوم تحقیقات استیضاح

حق نشر عکس Getty Images

کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا پس از دو ماه تحقیق و تفحص و برگزاری جلسات متعدد، با انتشار گزارشی دونالد ترامپ را متهم کرده که در مورد اوکراین منافع شخصی خود را بر منافع ملی ایالات متحده ارجحیت داده است.

این گزارش همچنین رئیس جمهوری آمریکا را به اجرای یک "کارزار کارشکنی بی سابقه" در مسیر تحقیقات استیضاح متهم کرده، اما به طور صریح خواهان استیضاح او نشده است.

گزارش ۳۰۰ صفحه ای دموکرات ها روز سه شنبه (۳ دسامبر) در آستانه آغاز دور دوم تحقیقات استیضاح منتشر شده است. قرار است که چهارشنبه (۴ دسامبر) روند تحقیقات از کمیته اطلاعاتی به کمیته قضایی مجلس نمایندگان منتقل شود.

دموکرات ها در حال جمع آوری مدارک و مستنداتی هستند تا ثابت کنند دونالد ترامپ در تابستان امسال با تعلیق کمک های نظامی به اوکراین بر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری جدید اوکراین، فشار آورد که درباره رقیب انتخاباتی احتمالی خود جو بایدن و پسرش، هانتر بایدن، تحقیقات قضایی به راه بیندازد.

گزارش کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان می گوید: "این نقشه (دونالد ترامپ) سیاست آمریکا در برابر اوکراین و امنیت ملی ما را به نفع دو تحقیقات با انگیزه سیاسی که می توانست به کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری وی کمک کند، تضعیف کرد."

بنا بر این گزارش، دونالد ترامپ و نزدیکانش به مدت یک ماه تلاش کردند که با استفاده از قدرت نهاد ریاست جمهوری به اوکراین برای مداخله در انتخابات سال آینده آمریکا فشار بیاروند و با این اقدامات خود، نظام دموکراتیک ایالات متحده و منافع ملی این کشور را به خطر انداختند- اتهامی که آقای ترامپ و جمهوریخواهان آن را بی اساس می دانند.

دونالد ترامپ که برای شرکت در اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به لندن سفر کرده روز سه شنبه انتشار این گزارش در حالی که وی در یک سفر خارجی رسمی است را "بسیار غیرمهین پرستانه" خواند.

روز دوشنبه این هفته، جمهوریخواهان با انتشار گزارشی کاملا متفاوت، تحقیقات استیضاح جاری را نامشروع خواندند. آنها گفتند که درخواست دونالد ترامپ از همتای اوکراینی انگیزه سیاسی نداشته و قانونی بوده است.

موضوع تحقیقات گفتگوی تلفنی روز ۲۵ ژوئیه آقای ترامپ با ولودیمیر زلنسکی است. آقای ترامپ در آن تماس از رئیس جمهوری اوکراین خواست که درباره هانتر بایدن تحقیق کند. جو بایدن یکی از نامزدهای پیشتاز برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آینده است و پسرش چند سال پیش زمانی که او معاون رئیس جمهوری بود عضو هیات مدیره یک شرکت انرژی در اوکراین به نام بوریسما بود.

کاخ سفید می گوید که دونالد ترامپ و وکلای در جلسات تحقیقات استیضاح کمیته قضایی شرکت نخواهند کرد.

پت سیپولون مشاور حقوقی کاخ سفید روز دوشنبه در نامه ای به کمیته قضایی مجلس نمایندگان نوشت که نمی توان انتظار داشت آقای ترامپ در این فرآیند شرکت کند چون "منصفانه" نیست.

جری ندلر، رئیس کمیته قضایی، پیشتر گفته بود آقای ترامپ یا باید در این فرآیند شرکت کند یا "گلایه درباره آن را متوقف کند."

اخبار مرتبط: