انتخابات آمریکا: کاملا هریس، از نامزدهای برجسته دموکرات‌ها کناره‌گیری کرد

کاملا هریس از سوی مردم کالیفرنیا به عنوان سناتور در کنگره آمریکا حضور دارد حق نشر عکس Getty Images
Image caption کاملا هریس از سوی مردم کالیفرنیا به عنوان سناتور در کنگره آمریکا حضور دارد

سناتور کاملا هریس که در آغاز رقابت‌های درون حزب دموکرات برای رقابت سال آینده برابر دونالد ترامپ از پیشتازان محسوب می‌شد گفته به علت عدم توانایی در جذب منابع مالی کافی برای ادامه کار کنار می‌کشد.

خانم هریس که از سوی مردم کالیفرنیا به عنوان یکی از دو سناتور این ایالت وارد کنگره آمریکا شده است در ماه ژانویه کارزار انتخاباتی خود را ابتدا بسیار با هیجان آغاز کرد و حتی در یکی از مناظره‌های تلویزیونی پس از انتقاد شدید از جو بایدن، از سه پیشتاز اصلی این رقابت‌ها، توجه‌های بسیاری را به خود جلب کرد.

با این وجود در ماه نوامبر گذشته او ناچار شده به علت کمبود منابع مالی کارمندان ستاد انتخاباتی مرکزی خود در بالتیمور، نیوهمپشایر و ایالت محل زندگی‌اش، کالیفرنیا، اخراج کند.

از کاملا هریس، ۵۵ ساله، که از منتقدان جدی دونالد ترامپ است به عنوان یکی از چهره‌های رو به رشد حزب دموکرات یاد می‌شد.

او وکیل حقوقی است و پیش از ورود به کنگره به عنوان سناتور کالیفرنیا، دادستان شهر سانفرانسیسکو بود.

او در جریان یکی از مناظره‌های تلویزیونی از جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما، به علت سیاست‌های پیشین او در زمینه طرح‌های ادغام کودکان مدارس مناطق محروم با مناطق مرفه مجاور، توجه‌ها را به خود جلب کرد.

پس از آن مناظره میلیون‌ها آمریکایی شروع به جستجوی نام کاملا هریس در اینترنت کردند و او در زمان کوتاهی به صدر جدول نامزدهای دموکرات راه یافت.

اما پس از آن نتوانست جایگاه خود در میان سه پیشتاز اصلی این رقابت‌ها یعنی جو بایدن، الیزابت وارن و برنی سندرز حفظ کند و در آخرین نظرسنجی‌ها به قعر جدول لیست طولانی نامزدهای اصلی حزب دموکرات نزدیک شده بود.

حق نشر عکس Senator Kamala Harris confronted former Vice-Presi
Image caption خانم هریس در جریان یک مناظره تلویزیونی با انتقاد شدید از جو بایدن توجه‌ها را به خود جلب کرد

خانم هریس روز سه‌شنبه، سوم دسامبر - ۱۲ آذر در ایمیلی به هواداران کمپین خود نوشت: "طی چند روز اخیر و پس از سبک و سنگین کردن اوضاع از همه جوانب، ناچار شدم یکی از دشوارترین تصمیم‌های زندگی‌ام را بگیرم ... ساده بگویم، ستاد انتخاباتی من منابع لازم برای ادامه راه را ندارد."

"من میلیاردر نیستم. توان تامین منابع ستاد از جیب خودم را ندارم. و همین طور که کارزار پیش می‌رود، تامین منابع لازم برای آن دشوارتر می‌شود و بر همین اساس هم ادامه رقابت مشکل‌تر می شود."

اخبار مرتبط

جو بایدن، نامزد پیشتاز این رقابت‌ها در واکنش به کناره‌گیری خانم هریس گفته: "واکنش من این است که او یک نخبه درجه یک و یک نامزد درجه یک است. در حال حاضر احساس مبهمی درباره کناره‌گیری او دارم. چرا که او یک فرد محکم و استوار و سرشار از استعداد است. یقین دارم که کنارگیری او به معنای پا پس کشیدن از ایجاد تحولاتی که به آنها اعتقاد دارد نیست."

نامزدهای دیگر هم به کناره‌گیری خانم هریس واکنش نشان داده‌اند.

سناتور کوری بوکر، دیگر نامزد سیاه‌پوست این رقابت‌ها که او هم نتوانسته خود را به بالای فهرست رقبا برساند در توییتر به خبر کناره‌گیری کاملا هریس واکنش نشان داده و همکاری با او در کنگره آمریکا را موجب افتخار و شأن خود دانسته است.

اندرو ینگ، دیگر نامزد دموکرات در توییتر نوشته: "من از این که خانم هریس تصمیم به تعلیق کارزار خود گرفته شگفت‌زده شدم. او یکی از بهترین‌هایی بود که در جریان این کارزارها با او ارتباط داشتم... سرشار از هوش، خدمت‌گذار واقعی مردم، خون‌گرم و آتشین."