چین در مورد عواقب مصوبه کنگره آمریکا در حمایت از مسلمانان اویغور هشدار داد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات زنان اویغور با کارت شناسایی خویشاوندانشان که در اردوگاه‌های "بازآموزی" هستند - دولت چین سرکوب اویغورها را تکذیب کرده است

دولت چین در مورد تبعات مصوبه کنگره آمریکا در حمایت از مسلمانان اویغور هشدار داده است.

روز چهارشنبه، ۱۳ آذر (۴ دسامبر)، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که رای مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در تصویب طرح تحریم مقامات دولت چین به خاطر سرکوب مسلمانان اویغور "بر همکاری چین و ایالات متحده در زمینه‌های مهم تاثیری منفی خواهد گذاشت." این طرح تنها چند روز پس از آن تصویب شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، مصوبه کنگره در حمایت از حرکت اعتراضی علیه چین در هنگ‌کنگ را امضا کرد.

روز گذشته، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت ۴۰۷ رای موافق در برابر یک رای مخالف طرحی را تصویب کردند که از رئیس جمهوری می‌خواهد تا تحریم‌های شدیدی را علیه جمهوری خلق چین به اجرا بگذارد. از جمله در این طرح، به تحریم پولیتبورو - دفتر سیاسی حزب کمونیست و از نهادهای اصلی سیاستگذاری در چین - مشخصا اشاره شده است.

تحریم مقامات ارشد چین نیز در این طرح آمده است که از جمله شامل دبیر شعبه حزب کمونیست در ایالت سین کیانگ، از مناطق عمده سکونت مسلمانان اویغور است.

با اصلاحات صورت گرفته در متن اولیه این طرح، تحریم‌های شدیدتری پیشنهاد شده است. این مصوبه پیش از ارسال برای امضای رئیس جمهوری، باید در مجلس سنای ایالات متحده نیز تصویب شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرکنندگان حمایت از حقوق اویغورها در استانبول و عکس رئیس جمهوری چین - بعضی کشورها و سازمان‌های مسلمان رویکرد دولت چین را مورد انتقاد قرار داده اند

اکثریت مجلس سنای آمریکا در دست حزب جمهوریخواه - حزب دونالد ترامپ - است و مقامات دولتی هم در مورد برداشت آقای ترامپ از این مصوبه اظهار نظری نکرده‌اند. رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته گفت که برای حل و فصل اختلافات تجاری با چین عجله‌ای ندارد و آن را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر سال آینده موکول می‌کند.

به گفته کارشناسان، در صورت اجرایی شدن مصوبه کنگره، حل و فصل اختلافات دو طرف با دشواری بیشتری همراه خواهد شد.

دولت چین همواره هرنوع بدرفتاری با مسلمانان اویغور را تکذیب کرده و از جمله گفته است که اردوگاه‌هایی که گفته می شود چند صد هزار مسلمان در آنها عملا در بازداشت هستند برای شستشوی مغزی و آموزش عقیدتی نیست بلکه برنامه آنها شامل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای آماده کردن ساکنان اردوگاه جهت اشتغال مولد است.

سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر گفته‌اند که اویغورهای مسلمان تحت عنوان "بازآموزی عقیدتی" به این اردوگاه‌ها اعزام و مجبور می‌شوند عقاید دینی خود را انکار کنند و از عمل به مقررات دینی خود دست بردارند.

همچنین،گزارش‌هایی از سرکوب شدید فعالان مذهبی و سیاسی اویغور و اجبار آنان به خودداری از اجرای مراسم و پیروی از مقررات اسلامی منتشر شده است. چندی پیش یک مقام حزب کمونیست عدم مصرف گوشت خوک در مناطق مسلمان‌نشین را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

محدودیت دسترسی رسانه‌های آزاد به مناطق سکونت اویغورها مانع از ارزیابی نحوه رفتار دولت چین با این اقلیت شده و آمار دقیقی از ساکنان اردوگاه‌های اجباری و اویغورهای زندانی در دسترس نبوده است.

مقامات چینی در عین حال در گذشته گفته‌اند که افراطگرایان اسلامی در منطقه سکونت مسلمانان فعالیت داشته و فعالان مسلمان اویغور را به ارتباط با گروه‌های "تروریستی" خارجی متهم کرده‌اند. به گفته آنان، برخی از گروه‌های اویغور در پی جدایی این منطقه و تشکیل کشور مستقل "ترکستان" هستند.

مصوبه کنگره، رئیس جمهوری را ملزم می‌کند ظرف ۱۲۰ روز، فهرستی از مقامات و ماموران چینی مسئول سرکوب اویغورها را همراه با تحریم‌هایی علیه آنان به کنگره ارسال کند.