استقبال سرمایه‌گذاران از مدیر عامل جدید شرکت آلفابت

گوگل حق نشر عکس Getty Images

بازار به انتخاب مدیرعامل جدید شرکت آلفابت واکنش مثبت نشان داده و سهام این شرکت در پی انتشار خبر انتصاب مدیرعامل جدید یک درصد رشد داشته است.

لری پیج و سرگئی بری، موسسان گوگل اعلام کرده‌اند که از سمت‌های خود به عنوان مدیرعامل اجرایی و مدیر عامل شرکت آلفابت، شرکت مادر گوگل، کنار کشیده‌اند اما در هیات مدیره باقی خواهند ماند.

ساندرا پیچای به عنوان مدیر عامل اجرایی شرکت آلفابت انتخاب شده است. آقای پیچای در حال حاضر مدیر عامل اجرایی گوگل است.

زمانی که گوگل در سال ۲۰۱۵ در ساختارش تغییراتی ایجاد کرد، شرکت آلفابت ‌به عنوان شرکت مادر تاسیس شد و گوگل به زیرمجموعه این شرکت تبدیل شد.

هنگامی که گوگل از یک موتور جستجوی اینترنتی فراتر رفت و به شرکتی تبدیل شد با فعالیت‌های متفاوت مثل راه اندازی ماشین‌های خودکار، شرکت آلفابت با هدف "مرتب‌تر و پاسخ‌گوتر کردن گوگل" تاسیس شد و لری پیج و سرگئی بری از گوگل به آلفابت رفتند. آنها گفتند که هدف از این انتقال تمرکز بر ابتکارهای تازه است. ‌

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لری پیج و سرگئی بری

حالا موسسان گوگل که هر دو ۴۶ ساله هستند در وبلاگی اعلام کردند که از کارهای مدیریتی کنار می‌کشند. آنها در یک بیانیه مشترک گفته‌اند " به طور فعال به عنوان اعضای هیات مدیره، سهام‌دار و موسس" باقی خواهند ماند.

آنها گفته‌اند زمان آن رسیده است که نقش "والدینی را که به فرزندشان مغرور است"،‌ بازی کنند به جای اینکه "هر روز غر بزنند."

آنها همچنین گفته‌اند که هیچ‌کس بهتر از ساندرا پیچای به عنوان مدیر عامل اجرایی شرکت آلفابت وجود ندارد.

‌‌آقای پیچای ۴۷ ساله و متولد هند است. او مدرک مهندسی‌اش را در هند گرفته و برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته است. آقای پیچای قبل از اینکه در سال ۲۰۰۴ به گوگل بپیوندد،‌ در دانشگاه‌های استنفورد و پنسیلوانیا درس خواند.

آقای پیچای در قدردانی از لری پیج و سرگئی بری گفته است که موسسان گوگل به ما بخت این را داده‌اند تا بر جهان تاثیر بگذاریم.

تحلیل دیوید لی، گزارشگر امور تکنولوژی در آمریکای شمالی:

این اتفاق از زمانی که شرکت گوگل تاسیس شد، شاید بزرگترین تغییر در رهبری آن باشد. این اولین بار است که برین و پیچ، زوج معروف سیلیکون ولی، در سمت‌های مهم مدیریتی شرکتی که تاسیس کرده‌اند، فعالیت نمی‌کنند. ‌

اما در واقع این اتفاق تازه‌ای نیست. مدتی بود که آقای پیچای به چهره گوگل تبدیل شده بود، همینطور سوزان ووی‌جیتسکی، مدیرعامل یوتیوب. اما حالا به طور رسمی می‌دانیم که آقای پیج و آقای برین دیگر شرکت را اداره نمی‌کنند.

با این حال، این اتفاق به این معنی نیست که آنها همه قدرت خود را در شرکت از دست خواهند داد. آن دو با هم همچنان به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت آلفابت ۵۱ درصد حق رای را دارند. ‌آنها نقش تازه خود را مانند "پدر و مادر مغرور به فرزند" تشبیه کرده اند اما اگر نیاز ببینند می‌توانند روی حرف آقای پیچای حرف بزنند و تصمیم او را تغییر دهند.