حملات لفظی کره شمالی علیه ترامپ تشدید شد

دونالد ترامپ و کیم جونگ اونگ در یکی از دیدارهای گذشته حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ و کیم جونگ اونگ در یکی از دیدارهای گذشته

کره شمالی حملات لفظی خود علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را از سر گرفته است.

آقای ترامپ اخیرا کره شمالی را به اقدام نظامی تهدید کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کره شمالی گفته است اگر آقای ترامپ، حالت تهاجمی دارد "باید آن را به عنوان بازگشت عارضه کندذهنی یک فرد پیر کند ذهن تلقی کرد."

کره شمالی اولین بار در سال ۲۰۱۷ دونالد ترامپ را " پیر و کم عقل" خطاب کرده بود.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در کره، این اولین باراست که در طول یک سال، پیونگ یانگ آشکارا دونالد ترامپ را مورد انتقاد قرار داده است.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ در ژوئن ۲۰۱۸ در سنگاپور و در فوریه سال ۲۰۱۹ در ویتنام دیدار کردند. هدف از این دیدارها ترغیب کره شمالی به متوقف کردن برنامه هسته‌ای این کشور بود.

اما مذاکرات دو کشور، برغم دیدار دو رهبر در ژوئن سال جاری در منطقه غیرنظامی بین دو کره متوقف شده است. در آن دیدار آقای ترامپ به عنوان نخستین رئیس جمهور آمریکا پا در خاک کره شمالی گذاشت.

بسیاری آن را دیداری نمایشی توصیف کردند که نتیجه روشنی نداشته است.

کره شمالی از چند ماه پیش بار دیگر آزمایش موشک‌های بالستیک با برد کوتاه را آغاز کرده است.

حق نشر عکس Reuters

"جنگ لفظی"

آقای ترامپ در نشست ناتو که روز سه شنبه ۳ دسامبر در بریتانیا برگزار شد، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را " مرد موشکی" خطاب کرد.

او همچنین گفت که آمریکا حق استفاده از نیروی نظامی علیه کره شمالی را محفوظ نگه می‌دارد.

در مقابل معاون وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ای که خبرگزاری دولتی این کشور منتشر کرده، هشدار داد که "جنگ لفظی" که از دو سال پیش بین دو کشور شروع شده احتمالا از سر گرفته می شود.

در سال ۲۰۱۷، مشاجرات لفظی بین رهبران دو کشور درگرفت. آقای ترامپ، رهبر کره شمالی را "مرد موشکی کوچک" و "دیوانه" خطاب کرده و در مقابل کیم جونگ اون، آقای ترامپ را "پیرمرد عقل باخته" نامیده بود.

در ماههای اخیر حملات لفظی بار دیگر بین دو کشور از سر گرفته شده است.

پیونگ یانگ تا پایان سال به واشنگتن برای ارائه پیشنهادات جدید فرصت داده و گفته است در صورتی که چنین اتفاقی نیفتد، "راه جدیدی" در پیش خواهد گرفت.