رئیس‌جمهور عراق: با عاملین حمله به معترضان برخورد می‌کنیم

صالح حق نشر عکس Getty Images
Image caption برهم صالح در بیانیه روز شنبه از معترضان حمایت کرده است

با گذشت یک روز از حمله افراد ناشناس به تجمع معترضان در بغداد، برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق از تمامی دستگاه‌های امنیتی کشورش خواست تا عاملین این حمله را شناسایی کنند و آنها را تحت تعقیب قضایی قرار دهند.

روز جمعه گروهی از افراد مسلح ناشناس به ساختمانی که معترضان در آن حضور داشتند حمله بردند. در جریان آن حمله دست‌کم ۲۴ نفر کشته شدند.

در بیانیه‌ای که توسط برهم صالح در وب‌سایت او منتشر شده است، عاملین این حمله "دار و دسته خلافکار قانون‌شکن" خوانده شده‌اند.

رئیس‌جمهور عراق همچنین به "حق مشروع" برپایی تظاهرات مسالمت‌آمیز اشاره کرده و علیه هرگونه برخورد "مسلحانه یا خشن با معترضان مسالمت‌جو" هشدار داده است.

او همزمان از معترضان خواست تا تظاهرات خود را به شکل صلح‌آمیز دنبال کنند و از روی آوردن به خشونت بپرهیزند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصویری که از یادبود قربانیان روز جمعه در میدان تحریر بغداد برپا شده. این عکس روز شنبه گرفته شده

تیراندازی روز جمعه و کشتار معترضان موجب شد تا ارتش عراق اعلام کند که با هدف دفاع از غیرنظامیان معترض، در مرکز بغداد مستقر خواهد شد.

اعتراض‌های عراق که از روز اول اکتبر (۹ مهرماه) علیه فساد و ناکارآمدی حکومت این کشور آغاز شد، تاکنون حدود ۴۴۰ کشته برجای گذاشته است.

حمله روز جمعه به تجمع مخالفان موجب شد تا روز شنبه گروهی از شهروندان در حمایت از معترضان به خیابان بیایند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که به نظر می‌رسد بسیاری از اعضای گروه "سرایا السلام" (جیش المهدی سابق) در پاسخ به درخواست‌های معترضان به مرکز بغداد رفته‌اند.

گروه "سرایا السلام" شامل شبه‌نظامیان وفادار به مقتدا صدر است که از اعتراض‌های اخیر حمایت کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption روز شنبه بعد از حمله پهپادی به منزل مقتدی صدر، تعدادی از هواداران او در شهر نجف به خیابان آمدند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یکی از اعضای این گروه گفته است که در جریان درگیری‌های جمعه شب در بغداد، یکی از اعضایش نیز کشته شده است.

به گفته این منبع ناشناس، تعدادی از اعضای غیرنظامی این گروه "برای حفاظت از معترضان" به میدان تحریر بغداد رفته‌اند.

صبح شنبه، منابع نزدیک به مقتدا صدر از یک حمله پهپادی به محل سکونت او خبر دادند. بر اساس این گزارش، آقای صدر در زمان حمله در این محل حضور نداشته است. برخی گزارش‌ها حاکی است که او در حال حاضر در ایران است.

روز شنبه همچنین تظاهرات بزرگی در شهر ناصریه در جنوب عراق و در همبستگی با معترضان در بغداد برگزار شد. در شهر دیوانیه نیز هزاران نفر در روز شنبه به خیابان آمدند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption روز پنج‌شنبه و ساعتی بعد از هجوم نیروهای حشدالشعبی به معترضان، هرج و مرج بر اعتراض‌ها حاکم شد و تنش‌ها افزایش یافت

اگرچه بسیاری از مناطق شیعه‌نشین جنوب عراق مرکز اعتراض‌های گسترده بوده، اما شبه‌نظامیان شیعه که از حمایت ایران برخوردارند متهم هستند که در سرکوب اعتراض‌ها دست داشته‌اند.

روز جمعه، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که سه تن از رهبران شبه‌نظامیان شیعه عراق را به دلیل "نقش آنها در کشتار معترضان" تحریم می‌کند.

قیس و لیث خزعلی (رهبران عصائب اهل حق) و حسین فالح اللامی، از نیروهای امنیتی حشدالشعبی، سه نفری بودند که روز جمعه توسط آمریکا تحریم شدند.

در روز پنج‌شنبه نیز با هجوم گروه بزرگی از شبه‌نظامیان حشدالشعبی به میدان تحریر بغداد، هرج و مرج بر اعتراض‌ها حاکم شد و تنش‌ها افزایش یافت.

معترضان می‌گویند که علیه فساد و ناکارآمدی حکومت به خیابان آمده‌اند.

آنها همچنین شعارهایی علیه ایران سرداده‌اند و به مراکز وابسته به ایران یا نمادهای حاضر در خیابان‌ها که ایران را نمایندگی می‌کنند، حمله کرده‌اند.

گروه حشدالشعبی، یک ائتلاف گسترده از شبه‌نظامیان شیعه است که از حمایت ایران برخوردار است.