اعتراضات عراق؛ تجمع هزاران معترض در بغداد و جنوب کشور

معترضان عراقی

منبع تصویر، AFP

در عراق هزاران معترض در اعتراضات ضد دولتی در بغداد و جنوب این کشور شرکت کردند. این اعتراضات برغم افزایش خشونت‌ها علیه معترضان صورت گرفته است.

براساس گزارشها جمعیت کثیری درمیدان تحریر بغداد تجمع کرده‌اند. در جریان اعتراضات روز جمعه (۶ دسامبر/۱۴ آذر) در این محل دست کم ۲۰ معترض به دست مردان مسلح کشته شدند. گزارش‌ها از کشته شدن ۴ نیروی پلیس هم خبر داده است.

مقامات عراقی هنوز نتوانسته‌اند عاملان این حمله را شناسایی کنند.

ارتش عراق روز گذشته اعلام کرد که برای حفاظت از معترضان در مرکز بغداد نیرو مستقر می‌کند.

روز جمعه شبه نظامیان ناشناس به ساختمانی که مدتی است توسط معترضان استفاده می‌شود، حمله کردند. در پی این حمله معترضان مجبور شدند این ساختمان را تخلیه کنند و به خیابان فرار کنند.

منبع تصویر، AFP

معترضان گفته‌اند که نیروهای امنیتی در زمان حمله درنزدیکی این ساختمان حضور داشتند، اما هیچ واکنشی نشان ندادند.

روز گذشته هم تظاهرات بزرگی در شهر ناصریه در جنوب عراق و در همبستگی با معترضان در بغداد برگزار شد. در شهر دیوانیه نیز هزاران نفر در روز شنبه به خیابان آمدند.

از زمان آغاز اعتراض‌های عراق در روز اول اکتبر (۹ مهرماه) حدود ۴۴۰ نفر در این کشور کشته شده‌اند.

اعتراض‌ها ابتدا به فساد مالی و کمبود خدمات عمومی بود اما باوجود وعده‌های دولت برای اصلاحات، دامنه مطالبات معترضان گسترش یافت و اکنون خواستار تحول اساسی کل نظام سیاسی هستند.

عادل عبدالمهدی در دو ماه گذشته سعی کرد که دولت را حفظ و اعتراض‌ها را مهار کند، اما با افزایش کشته‌ها موضع او بشدت تضعیف و در نهایت مجبور به کناره گیری از قدرت شد.

توضیح ویدئو،

حمایت عشایر نجف و کربلا از محدود کردن تظاهرات