پلیس نیوزیلند در مورد تلفات آتشفشان تحقیقات جنایی می کند

Image caption آتشفشانی ناگهانی باعث تلفاتی شد

پلیس نیوزیلند گفته است که در مورد کشته شدن احتمالی سیزده تن در اثر آتشفشان در جزیره وایت این کشور تحقیقات جنایی به جریان افتاده است.

تا کنون کشته شدن پنج نفر تایید شده و هشت نفر دیگر نیز ناپدید هستند که احتمال می رود جان خود را از دست داده باشند. اکثر قربانیان از گردشگران استرالیایی بوده اند. گردشگرانی از چند کشور دیگر از جمله بریتانیا و مالزی هم در میان قربانیان بوده اند.

این جزیره از مراکز گردشگری نیوزیلند محسوب می شود و در زمان وقوع آتشفشان گروهی جهانگرد توسط شرکت های گردشگر به این جزیره برده شده بودند.

کارشناسان نیوزیلندی گفته اند که از چند روز پیش افزایش فعالیت این کوه آتشفشان محسوس بود اما تصمیم در مورد اعزام کردن یا نکردن گردشگر به این جزیره برعهده شرکت های گردشگری است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جزیره وایت از جاذبه های گردشگری نیوزیلند است

در حال حاضر این جزیره دروضعیتی است که ماموران امدادرسانی قادر به وارد شدن به آن نیستند اما در تصاویر هوایی نشانه ای دیده نمی شود که حاکی از حضور افراد زنده در جزیره باشد.

به این ترتیب احتمال زیاد دارد که کسانی که در زمان وقوع آتشفشان در جزیره بوده و قادر به فرار نشدند همگی جان خود را از دست داده باشند.

تعدادی از کسانی که نجات یافته اند دچار سوختگی شده اند که در مواردی بسیار گسترده است. پزشکان گفته اند احتمال دارد مداوای بعضی از آسیب دیدگان ثمربخش نباشد و آنها هم جان خود را از دست بدهند.

نخست وزیر نیوزیلند گفته است که از این واقعه تکان خورده و افزوده است که در مورد علت حضور گردشگران در شرایط خطرناک جزیره "سئوالاتی" مطرح است که باید به آنها پاسخ داده شود.

فوران آتشفشان در نیوزیلند؛ حداقل پنج نفر کشته شدند

موضوعات مرتبط